CLANEK
Ăšvod do encyklopedie hudebnĂch festivalĹŻ
Festivaly - v rytmu hudby se kaĹľdoroÄŤnÄ› vlnĂ a tanÄŤĂ tisĂce aĹľ statisĂce lidĂ a zaĹľĂvajĂ radost a tranz. Mnoho z nás vÄ›novalo spoustu let muzice, tanci, vášni. Všechny tyto znaky obsahuje slovo festival. V novĂ©m seriálu, kterĂ˝ vás bude provátet celĂ˝m lĂ©tem, jsem se snaĹľil zmapovat celou jejich historii…
Festivaly se konajĂ asi 40let, za začátek je povaĹľována Ă©ru hippies (Monterey, Woodstock, Glastonbury, Roskilde). LidĂ© se zaÄŤali ve velkĂ©m poÄŤtu scházet za účelem poslechu muziky, tance, uĹľĂvánĂ s přáteli. Tyto znaky se dodrĹľujĂ dodnes. MÄ›nĂ se lidĂ©, svÄ›t, hudba. Ale festivaly zĹŻstávajĂ. Festivaly navštÄ›vujĂ miliony lidĂ rĹŻznĂ©ho vÄ›ku, rĹŻznĂ© národnosti, rĹŻznĂ˝ch názorĹŻ. Hudba se rozrostla do nespoÄŤetnÄ› stylĹŻ. A snad kaĹľdĂ˝ styl hudby má svĹŻj slavnĂ˝ festival.
Dance Valley
Moje Historie hudebnĂch festivalĹŻ se bude snaĹľit nabĂdnout zajĂmavá fakta, informace, zajĂmavostĂ. Celkem bude mĂt historie festivalĹŻ sedm kapitol, tĹ™etĂ a ÄŤtvrtá kapitola bude dvoudĂlná. Celkem se podĂváme na 80 festivalĹŻ, párty po celĂ©m svÄ›tÄ› a kluby. Nevyhneme se nejrĹŻznÄ›jšĂm stylĹŻm festivalĹŻ, ale nejvĂce se zaměřĂme na techno, velkĂ© mejdany a historickĂ© festivaly, kterĂ© ovlivnily vĂ˝voj hudby a nás.
ZaÄŤneme ale netradiÄŤnÄ›: netanÄŤĂ totiĹľ jen lidĂ©. David Fisher se snažà aby tanÄŤili i mrakodrapy! PodĂvejte se sami…
TanÄŤĂcĂ dĹŻm – Praha
DĹŻm na rohu Jiráskova námÄ›stĂ a RašĂnova nábĹ™ežà v centru Prahy. Je to stavba plná energie, metaforicky nazĂ˝vaná TanÄŤĂcĂ dĹŻm. DostavÄ›na a otevĹ™ena byla v roce 1996. Brzy potom projekt zĂskal Cenu za nejlepšà design roku od americkĂ©ho ÄŤasopisu Time.
Dům, který vznikl podle návrhu amerického architekta Franka O. Gehryho ve spolupráci s jeho pražským kolegou Vladem Miluničem, se dnes běžně objevuje na obálkách turistických průvodců.
V roce 1992 kĂ˝vl architekt Frank Gehry na nabĂdku holandskĂ©ho investora, jeho spolupracovnĂkem se stal právÄ› Vlado Milunić. NároĹľnĂ věže jednoho z modelĹŻ pĹ™ipomĂnaly Gehrymu taneÄŤnĂky Freda Astaira a Ginger Rogersovou. Věže opravdu vypadajĂ jako by spolu tanÄŤily, a tak nenĂ divu, Ĺľe se vĹľilo pojmenovánĂ TanÄŤĂcĂ dĹŻm. LidĂ© zaÄŤĂnajĂ zvykat na modernĂ architektonickĂ© trendy.
Dynamic Architecture
DĹŻm a pohyb po tisĂciletĂ nešly dohromady. KdyĹľ se domy hĂ˝baly, znamenalo to vĹľdy zemÄ›tĹ™esenĂ nebo demolici. Omyl!
Davidu Fisherovi je 58 let. Je to izraelsko-italskĂ˝ architekt a specialista na mÄ›stskĂ© plánovánĂ. UĹľ 30 let pracuje na technickĂ˝ch extrĂ©mech budov, zejmĂ©na ve velkomÄ›stech jako je New York, Moskva, Hongkong, PaĹ™ĂĹľ nebo Dubaj. Na ColumbijskĂ© univerzitÄ› v New Yorku zĂskal ÄŤestnĂ˝ doktorát. ZabĂ˝val se restaurovánĂm historickĂ˝ch monumentĹŻ a desigem veĹ™ejnĂ˝ch budov.
"Dynamická architektura", jak ji Fisher nazĂ˝vá, je architektura v pohybu. "Naše stavby se stále pohybujĂ a donekoneÄŤna mÄ›nĂ svĹŻj tvar, aby lĂ©pe odpovĂdaly vašà pĹ™edstavivosti," Ĺ™Ăká. Fischer se zaměřuje na dynamiÄŤnost a věřĂ, Ĺľe "cokoli je správnĂ©, je krásnĂ©, a cokoli je krásnĂ©, nemusĂ bĂ˝t správnĂ©" ÄŚas je podle nÄ›j nejmocnÄ›jšà veliÄŤinou, "rozmÄ›rem relativity".
KaĹľdá taková budova má vlastnĂ vĹŻli a svobodu - samozĹ™ejmÄ› podle přánĂ svĂ˝ch obyvatel. Otáčà se o 360 stupĹĹŻ (kaĹľdĂ© patro zvlášť, neuvidĂte jednu budovu dvakrát stejnou) za sluncem a za vÄ›trem, ze kterĂ©ho si vezme energii, a nastavĂ vám vĂ˝hled, jakĂ˝ si pĹ™ejete. UvidĂte vĂ˝chod i západ slunce, nebo se mĹŻĹľete schovat do stĂnu.
VlastnĂ stavba je pĹ™itom ĂşdajnÄ› aĹľ zázraÄŤnÄ› jednoduchá a levná. VÄ›tšina budovy je totiĹľ vyrobena pĹ™edem v továrnÄ› a na mĂstÄ› smontována. VĂ˝jimkou je pouze betonovĂ© jádro - jakĂ˝si stĹ™edovĂ˝ komĂn. KompletnĂ obytnĂ© jednotky vycházejĂ luxusnÄ› provedenĂ© pĹ™Ămo z továrny, hotovĂ© vÄŤetnÄ› zabudovanĂ© kanalizace, elektrickĂ©ho vedenĂ a klimatizace.Ty se pak jiĹľ jen "zavěšujĂ" na stĹ™edovĂ© jádro, jako byste lepili okvÄ›tnĂ lĂstky na stonek kvÄ›tiny. Samotná konstrukce ale moĹľná ještÄ› vĂc pĹ™ipomĂná kostru ĹľivĂ©ho tvora - stĹ™edovĂ˝ sloup vypadá ĂşplnÄ› jako páteĹ™, na kterou se pĹ™ipojujĂ dalšà kostiÄŤky... Ĺ˝e bychom koneÄŤnÄ› kopĂrovali ekonomiÄŤnost pĹ™Ărody? Takto konstruovaná stavba nabĂzĂ i 1,3 krát vÄ›tšà odolnost proti zemÄ›tĹ™esenĂ neĹľ obvyklĂ© budovy a nutnĂ˝ poÄŤet dÄ›lnĂkĹŻ na stavbÄ› se snĂžà ze 2000 na pouhĂ˝ch 90! Pro stavebnĂ firmy to znamená rovněž mnohem nižšà riziko zranÄ›nĂ a nižšà platby na pojistnĂ©. PĹ™edevšĂm se ale sniĹľujĂ náklady o plnĂ˝ch 20% a vlastnĂ proces stavby je prĂ˝ zkrácen ze 30 na pouhĂ˝ch 18 mÄ›sĂcĹŻ.
JelikoĹľ se kaĹľdĂ© patro otáčà nezávisle na ostatnĂch, tvar budovy se neustále promÄ›Ĺuje. "Jednu budovu nikdy nemusĂte vidÄ›t dvakrát stejnÄ›!" Ĺ™Ăká architekt. Vedle tÄ›chto promÄ›nlivĂ˝ch zázrakĹŻ prĂ˝ budou vypadat klasickĂ© statickĂ© domy jako fosilie - zkamenÄ›liny starĂ©ho svÄ›ta. Koncepce jiĹľ teÄŹ vzbuzuje velkĂ˝ mezinárodnĂ zájem. "Dynamická architektura se stane symbolem novĂ© filozofie, která zmÄ›nĂ vzhled našich mÄ›st a zpĹŻsob našeho Ĺľivota," Ĺ™Ăká Fisher. Domy tak vlastnÄ› zĂskávajĂ ÄŤtvrtĂ˝ rozmÄ›r - ÄŤas, ve kterĂ©m se promÄ›ĹujĂ. "Celá mÄ›sta se budou mÄ›nit rychleji, neĹľ jsme si kdy pĹ™edstavovali." Jak budou vypadat taková nová mÄ›sta s pohyblivĂ˝mi domy, kterĂ© dovedou tanÄŤit podle hudby? V rychlejšĂm valÄŤĂku budovám bránĂ pouze to, Ĺľe jedno otoÄŤenĂ okolo svĂ© osy má trvat okolo 90 minut. Toto omezenĂ ale zĹ™ejmÄ› existuje hlavnÄ› proto, aby ochránilo Ĺľaludky svĂ˝ch nájemnĂkĹŻ. "Je to docela pomalĂ©," Ĺ™Ăká Fisher, aby uklidnil potenciálnĂ zákaznĂky.
PrvnĂ bude tanÄŤit v Dubaji
RotujĂcĂ věž ovšem nenĂ jen koncepÄŤnĂm návrhem, protoĹľe jiĹľ bÄ›hem pár mÄ›sĂcĹŻ by se mÄ›la rozbÄ›hnout jejĂ stavba, prvnĂ svĂ©ho druhu. PrvnĂ rotujĂcĂ mrakodrap bude stát - jak jinak - v saĂşdskoarabskĂ© metropoli Dubaji. Tam se v poslednĂch desetiletĂch soustĹ™eÄŹuje vĂ˝kvÄ›t veškerĂ© modernĂ architektury. TakĂ© se vyjednává o dalšà sesterskĂ© stavbÄ› v americkĂ©m Chicagu. DubajskĂ˝ mrakodrap by mÄ›l mĂt 68 pater a mÄ›l by v sobÄ› skrĂ˝vat hotel, byty a kanceláře. V jeho stĹ™edu budou mohutnĂ© vĂ˝tahy, kterĂ˝mi si budeme moci pĹ™evĂ©zt do vyskokĂ˝ch pater i vlastnĂ automobil. Budou tu takĂ© Ăşniková schodištÄ› a dalšà zaĹ™ĂzenĂ. 48 vÄ›trnĂ˝ch turbĂm, umĂstÄ›nĂ˝ch v mezerách mezi jednotlivĂ˝mi patry, bude navĂc se sluneÄŤnĂmi panely na stĹ™eše produkovat elektĹ™inu, která zásobĂ celou budovu i širokĂ© okolĂ. RoÄŤnÄ› vyrobĂ elektĹ™inu v celkovĂ© hodnotÄ› asi 150 milionĹŻ korun.
A co přÚtě?
Woodstock
Woodstock byl klĂÄŤovou událostĂ v historii festivalĹŻ, snad kaĹľdĂ˝ z nás o nÄ›m slyšel a jak to opravdu probĂhalo, se dozvĂte hned v prvnĂ kapitole!