REPORT
Report z koncertu elektronického projektu Village Kollektiv
Zdá se, že Polsko je na fúze tamější folklórní hudby s elektronikou vysazené. Alespoň podle populárního uskupení Psia Crew a (pro mě) nově i Village Kollektiv. Druzí jmenovaní se předvedli v rámci Dnů Varšavy v Praze ve středu 24. září v prostoru NoD. Jenže technika ani publikum jim přes vysokou kvalitu jejich tvorby nepřálo.
Jak je v alternativním horním prostoru Roxy zvykem, moc lidí před vstupem do koncertní místnosti před osmou, půl hodiny po oficiálním začátku koncertu, nepostávalo. "Říkali, že během pěti minut mají začít," dozvídám se při utržení vstupenky. Skutečně, dopíjím pivo a zpoza dveří se ozývají první tóny ambientně laděného intra. Na pódiu čtveřice hudebníků a zpěvačka, na zemi a židlích sedící(!) nepočetné publikum.
Publikum se asi nechalo zmást slovem folklór na plakátech, jinak si podlahu obsazenou posedávajícími páry nedovedu vysvětlit. Po pětiminutovém úvodu se konečně mezi ozvěny vyvolávajícími píšťalami, dívčím goralským vřískáním a především nabroušeným cimbálem znějícím jak ze světa Amona Tobina objevují první laptopové taneční beaty. Nejdříve "jen" triphopové ve skladbě Hardhoro dokořeněné zvukem pastevecké flétny a víc než cokoliv jiného připomínající Massive Attack.
Když začaly do tradičních nástrojů probublávat zlámané taneční beaty, projevila se slabota zvukového systému. Našlápnuté pecky připomínající spíše než folklórní kapelu párty selekci zabil soundsystem: dvojice malých reprobeden na podstavci, které se například v Divadelním baru v Akropoli používají jako odposlechy pro DJs, jsou pro kapelu formátu Village Kollektiv žalostně málo.
Koncert se nesl především v duchu jejich dva roky staré desky Motion Rootz Experimental, největší pozornost na sebe strhávaly energické drum´n´bassové kousky jako Wyrzundzaj sie, ale místo dostaly i pomalejší sekvence, z nichž nejvíc zaujala perkusová exhibice bubeníka a flétnisty. Zkrátka na své si přišli i sedící "batikáři".
I přes krátkou dobu hraní (něco přes 50 minut), Village Kollektiv ukázali, že nejenom jejich kolegové Psia Crew rozumí, jak smíchat tradiční polskou kulturu a nástroje s elektronickými efekty a tanečními platformami. Zatímco Psia je spíše obrovský spektákl a na koncertech jim jde především o exhibici v krojích a rap, Village se k hudbě staví seriózněji a s větším respektem. A proto jsou mnohem uvěřitelnější. Snad se brzy dočkáme jejich české festivalové premiéry, některá z venkovních stageí Colours of Ostrava 2009 by jim svědčila.
Anotace:
Village Kollektiv live (PL), 24. září, Roxy/NoD