REPORT

 

Report z Electronic Beats ve Vídni od Romana

Pražské vydání akce Electronic Beats je naplánováno na 14. listopadu. Jenže co já mohu vědět, co za více jak tři týdny bude. Rozhodně jsem nechtěl nechávat nic náhodě a proto jsem vyrazil tento víkend do Vídně, kde si letošní ročník putovní elektronické akce odbyl premiéru, stejně jako loni. A právě loňský zážitek z tohoto města byl pro mě jedním z hlavních důvodů, proč Vídeňské Electronic Beats v Halle E muzejního komplexu Museumsquartier opět navštívit. Line-up byl následující: Tricky, Gorillaz, Booka Shade, The Whitest Boy Alive, Lo-Fi-Fnk a DJ Observer.

 

Loni jsem to měl tak, že ty nejlepší hvězdy pro mě ze všech tří vydání Electronic Beats, tedy ve Vídni, Praze a v Berlíně, byli přítomny právě ve městě chutné kávy a obrovských řízků. Trentemoller, Goldie, Soulwax anebo jejich hybrid 2 Many DJs pro mě byli největším lákadlem. Letos se ten nejzářivější line-up sejde nejspíš v Praze, ovšem loňské zážitky s přepychového prostoru, ještě přepychovějšího zvuku a strašně fajn atmosféry, mě na toto místo dostaly opět, byť line-up nesliboval velikány jako Róisín Murphy nebo The Orb, kteří přijedou do Veletržního Paláce u nás. Však Gorillaz nebo Tricky také nejsou žádní béčka :)

Za ten rok se toho vlastně příliš mnoho nezměnilo. Vídeň se opět v podvečer sobotní noci "zavřela", takže více jak dvě třetiny hospod byly zavřené, krámky jakbysmet a brány Halle E v Museumsquartier se otevíraly až v osm. Trochu nefér k turistům, ale nejspíš si našli jinou zábavu, protože v ulicích jich mnoho nebylo. A ani na Electronic Beats, kam, stejně jako loni, začali lidé houfně proudit až kolem desáté hodiny. I já dorazil o něco později, až krátce před devátou, takže jsem nestihl prvně hrajícího DJe Observera.

Prostory konání Electronic Beats se také takřka nezměnily. Prostorné foyer dosahující velikosti srovnatelné s parketem nabízelo stánek s oblečením, bar anebo jste se mohli nechat vyfotit a odnést si zadarmo vzpomínku domů, samozřejmě s logem hlavních sponzorů. Ceny na barech stejné jako loni a vůbec ne závratné. pivo, red-bull, všem za tři padesát, cola a jiné nealko za rovné tři eura. K dispozici byly také oblíbené long drinky, jako třeba u nás známá křídla za sedm a jedinou zvláštností bylo, že samotného panáka vodky, či jiného alkoholu, který se jinak vyskytoval v nabízených míchaných nápojích, jste si dát nemohli. Oproti loňsku trochu pokulhávala pořádková služba a tak v ranních hodinách byl patrný větší nepořádek na toaletách anebo parketu, kde z důvodu chybějících košů leželo mnoho kelímků (loni se to bez nich za stejných podmínek obešlo), ale to nehrálo ve vychutnání si celé akce valnou roli.

Největších ovací si samozřejmě vysloužily hlavní hvězdy večera, ovšem ne vždy to znamenalo povedený hudební výkon. Kdo rozhodně nezklamal byli Booka Shade, kteří, třeba oproti vystoupení v létě na Creamfields, předvedli mnohem energičtější show. Tedy co se týče BPM a energie, která se často blížila dobře rozjetému techno setu. Samosebou velké hity zazněly a ovšemže v lehce poupravených verzích, ale nebyly zdaleka všechny, jako tomu bylo třeba na Břeclavském letišti. Vystoupení Booka Shade znělo chvílemi hodně "jednoduše" a přímočaře, ovšem v žádném případě hloupě a dáno to bylo nejspíš tím, že oproti Creamům, zde akci zakončovali a chtěli lidi před odchodem pořádně zhuntovat. Dobře si vedl také pokérovaný Tricky, na kterém bylo lehce komické, že i při pomalejších skladbách ze svého repertoáru se před mikrofonem "klepal" jako by se z reproduktorů linul rychlejší drum´n´bass.  Ovšem koncert s doprovodnými hudebníky a ještě jednou vokalistkou předvedl fantastický a nejednou se dostalo i na pořádně odvázané tracky. Škoda jen, že si příliš nevšímal publika a často trávil svůj procítěný zpěv zíráním do videoprojekce, tedy zády k nám.

Co už se příliš nepovedlo bylo vystoupení Gorillaz, kteří na Electronic Beats zahráli "v režimu" soundstystem. To znamenalo DJ pult a jedny tympány, které zpestřovaly miš-maš set tribalovými efekty. Kromě nich doprovázely celou show také dva MC (muž a žena), ovšem ti se více starali o svoje pití a skákání po pódiu, než že by něco kloudného řekli, za což nemohu považovat klasické "vychytávky" jako "chceme slyšet hluk" a "ruce nahoru". Hudebně to byla opravdu směs všeho možného, od grimeu po techno a byť se řada pasáží povedla, stejně tak se v setu našla řada mnohaminutových hluchých míst. Kromě hudby nechyběla ani jejich osobitá videoprojekce, která nabídla známé animace á la Gorillaz, které si jistě pamatujete z jejich videoklipů, ale i ta se tak nějak stále opakovala a nenabídla nic převratného.

Ze zbytku světa potěšili, stejně jako loni, The Whitest Boy Alive, kapela, co svou imagí připomíná spíše čas dávno minulý, ale hudbou je současná maximálně a představíte-li si křížence třeba takových Soulwax s International Pony, vyjdou vám právě tihle čtyři kluci. Chystají nové album a z něho také zaznělo pár nových skladeb a určitě se máte na co těšit. Bude nabité energií stejně jako jejich předešlá tvorba.

Zvuk byl opět na prvotřídní úrovni, velmi silný, ale s frekvencemi na správném místě. Komu však přesto přišel příliš hlasitý, k dispozici byla spousta špuntů do uší zdarma. Letos trochu zklamaly světla a byť se jich vyskytovalo v hale mnoho kolem dokola, rozhodně nevyužily svůj možný potencionál. Jinak to ale byl zážitek. Před očekávanou "tlačenicí" ve Veletržním paláci rozhodně příjemný warm-up v poklidném duchu, kdy bylo plno, ale stejně tak jako loni, kdy bylo vyprodáno, kapacita místa rozhodně nebyla překročena na úkor pohodlí. A byť loni jsem si po hudební stránce smlsnul asi více, letos, už jako "vídeňský mazák", jsem si celou akci užil jako produkt a růžová je moje čím dál tím více oblíbenější barva.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016