REPORT
Datum: 22.10.2001
Napsal: Pavel Tesař
Report z ostravské Sounds Of party
Report nám dorazil od Pavla Tesaře a je hodně zajímavým pohledem promotéra na povedenou sobotní Sounds of party v Ostravě. Trevor Rockliffe byl prý super. Více v reportu.
Výstaviště Černá Louka se nachází přímo v centru města a již zdálky mě zaujal překrásně nasvícený modrý globus v parku u výstaviště a červený stánek ve stylu L+M u vchodu do areálu. "Nekompromisní ochranka" nás nenašla na guestlistu, ale když uviděla kufr DJky Luccy, tak nás "kompromisně" vpustila dovnitř.
Pavilon G je velice útulné místo s kapacitou asi 2000 lidí, poněkud nižším stropem, který sice neumožňoval využítí všelijakých laserů (které já osobně stejně nepreferuji), ale zato byl ideální pro pravou klubovou atmosféru. Mohutná čtvercová rampa s mnoha špičkovými světly Martin a desítkami bodových světel dávala tušit, že se na ničem nešetří, a že sponzorské peníze jsou správně využity. Lucca odehrála set před trousícím se publikem a ve zvolna plnícím se prostoru krásně vynikla aparatura EAW - poctivých 60kW superkvalitního zvuku, který nebyl přeřvaný, ale produkoval sametové chvění basových tónů a křišťálově čisté výšky. Ve chvíli, kdy se hala zaplnila, vystřídal Luccu Javas a postaral se o první vrchol večera - překvapivě nasadil hutné rychlé tempo a nebabral se ve svých smutných "deepovkách", které téměř vypudily clubbery z hlavního flooru na letošním Hradhouse. Javasuv nápaditý a energický tech house roztancoval k prasknutí naplněnou halu a při krátkých pasážích bez beatů lidi řvali v očekávání další rytmické masáže. Javas měl svůj den a naprosto soustředěně pracoval s publikem a střídal dlouhé energické úseky s prchavými melodickými okamžiky. V této formě bych dokonce neváhal označit Javase za DJe číslo 1 na naší scéně. Okolo půlnoci nastoupili Circulation, a abych pravdu řekl - úlohu tzv. počítačových live-actů příliš nechápu. Circulation hráli něco přes hodinu většinu svých skladeb (zazněla například fenomenální hitovka "Purple"), ale ono "live" spočívalo v tom, že jeden člen Circulation pracoval s počítačem, zatímco druhý občas něco přidal ze syntezátoru a výsledek sice nepoškodil atmosféru v pavilonu G, ale myslím, že Circulation hrané z desek by bývalo bylo vhodnější a energičtější. Možná mě někteří označí za ignoranta, ale počítačové live-acty neuznávám a mám pocit že jejich hlavní úloha je zahrát muziku, která ještě nevyšla na vinylech.
Naštěstí se objevil brzy mužík se svítícími brýlemi - Chris Sadler, který přímočarým nekomplikovaným tech-housem opět přikrmil vzduch. To již pomalu houstlo velké očekávání hlavní hvězdy vešera - Trevora Rockcliffa, blízkého kolegy a oblíbence Carla Coxe. Přiznám se, že Trevorova skladba z roku 1999 - Lets Get Together patří na přední místa mého soukromého TOP 10. Trevor nastoupil něco po půl druhé a pozvednul party do absolutní světové extraligy. Začal hutným groovy tech-housem a postupně přitvrďoval až do tempa, které přivádělo tanečníky k šílenství. Sykavé těžké techno bylo jen občas groovy a funky, dlouhé hard úseky by ocenili i Brňáci. Ke konci setu Trevor nasadil tech-tranceové uvolnění, jaké známe z jeho Essential Mixů z britského BBC Radio 1 a masa lidí jednotně zvedla ruce nad hlavu v úžasném tranzu. Ostravské publikum "nad 18 let" bylo skvělé.
Něco kolem čtvrté bylo naše zelené autíčko opět na dálnici a zcela vyčerpáni jsme odjížděli k Brnu. Na vedlejší scéně se dělo také spousta věcí, ale nemohl jsem být na dvou místech zároveň.
Global Connection byla perfektní akce s velmi drahým a poctivým line-upem, špičkovým supersoundem a zázemím. Kolem celého dění kmitalo spousta stage managerů a techniků a tak se hlavní manažer Derek Sanders mohl klidně vzdálit do hotelu nedaleko areálu. Osobně se těším, že se Global opět vrátí do Brna aby ukázal místní monotónní scéně trochu jiný formát párty - párty, která vibruje mezi San Franciscem, Sydney, Prahou a Londýnem.
Pavel Tesař - mersey@volny.cz