PARTYINFO
DANCE FOR FREEDOM
Datum konání: |
07.12.2001 - pátek |
Místo konání: |
Praha - Hala ČKD Trakce |
DJs: |
Significant Other, Mr. C (UK), Josef Sedloň, Tráva, |
Popis: |
Benefiční taneční párty. Výtěžek z akce bude zaslán na konto Amnesty International. Předprodej TicketPro. |
Chceme upozornit že hala se bude vytápět již od rána od 8.00 hodin a na místě bude zajištěna šatna s dostatečně velkou kapacitou a security, aby nedošlo k nechvalně známým událostem z předešlých párty.
Mr.C se objeví také v živém rozhovoru na Radiu 1 a to v pořadu Eclectica po 20,00 hodině, který uvádí Tim Otis, ale bohužel ještě nemáme přesný čas. Můžeme se těšit na pár čerstvých informací ohledně příprav narozeninové párty klubu The End, který tuto sobotu oslaví 6 let trvání.
line-up
20.30 open gate
21.00 OVER 3
22.30 SIGNIFICANT OTHER
23.30 TRÁVA
01.30 MR.C
04.00 JOSEF SEDLOŇ + CAR-L (drum)
06.00 The END (CZ)
Takže na začátek, co je to Amnesty International a čím se konkrétně zabývá?
Amnesty International byla založena v roce 1961 britským právníkem Peterem Bennensonem. Ten, pobouřen odsouzením dvou portugalských studentů za přípitek "Na svobodu", zahájil článkem "Zapomenutí vězni" celosvětovou (nakonec úspěšnou) kampaň za jejich propuštění. Během prvních dvanácti měsíců vyslala nová organizace delegace do čtyř zemí k zastupování zájmů vězňů a převzala 210 případů. Dnes má Amnesty International více než 1000 000 členů a sympatizantů ve více než 160 státech. Nervovým centrem organizace je Mezinárodní sekretariát v Londýně, s přibližně 300 stálými zaměstnanci a 95 dobrovolníky z více než 50 zemích. Generálním tajemníkem je Irene Khanová. Amnesty International je vedena devítičleným Mezinárodním výkonným výborem Skládá se z osmi dobrovolných členů, volených každé dva roky Mezinárodní radou, tvořenou zástupci celosvětového hnutí a z jednoho voleného člena z Mezinárodního sekretariátu.
Amnesty International usiluje:
- o propuštění vězňů svědomí. Jedná se o lidi uvězněné kdekoli pro své přesvědčení, barvu pleti, pohlaví, etnický původ, jazyk, národní či sociální původ, ekonomický stav, rodinný stav či náboženství, kteří nevyzývali k násilí ani ho sami neužívali.
- o zajištění spravedlivého a rychlého soudního projednání případů všech politických vězňů,
- zákaz trestu smrti, odstranění mučení a dalšího krutého, nelidského a ponižujícího zacházení s vězni bez výjimky,
- o odstranění mimosoudních poprav a tzv. "zmizení".
Amnesty International také vystupuje proti činům opozičních skupin, jako jsou braní rukojmích, mučení, zabíjení vězňů a další svévolná zabíjení.
Financování Amnesty International odráží nezávislost hnutí. Žádné peníze nejsou vyžadovány a ani přijímány od vlád.
Jaké má za sebou výsledky a co dokázala?
Úspěšnost hromadných apelů (tzv. urgentní apely zasílané příslušným úřadům žádající propuštění, soudní přelíčení, přístup k lékaři atd. pro vězněné, zadržované či jiným způsobem diskriminované lidi) se odhaduje na 30%. Úspěšné ukončení případů a propouštění vězňů svědomí však může být důsledkem nejen činnosti Amnesty, ale může být také ovlivněna jinými okolnostmi, proto si Amnesty tyto úspěchy sama nenárokuje. Poštovní lístky, telegramy a balíčky zasílané Amnesty jsou adresátům doručovány.
Působí i v České republice a co tady konkrétně dokázala?
Před rokem 1989 AI v Československu formálně neexistovala. Spolupracovala však s opozičními aktivisty, především s Chartou 77 a Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných, které jí předávaly informace. V období 1961-1989 bylo více než 400 československých občanů pronásledovaných komunistickým režimem hájeno AI. Mezi nimi byli například Václav Havel, Dana Němcová, Plastic People nebo Ján Čarnogurský.V květnu roku 1990 došlo k prvnímu setkání zájemců o aktivní spolupráci s AI v tehdejším Československu. Dnes již v České republice působí pět skupin v Praze (dvě) , Brně, Jihlavě a v Pardubicích. Činnost těchto skupin je koordinována hlavní kanceláří sídlící v Praze. Činnost AI v ČR je zaměřena především na: výchovu k lidským právům, kampaně (např. kampaň proti přesunům zbraní do Afriky, k 10. výročí Úmluvy o právech dítěte, proti mučení a další), psaní protestních dopisů (na záchranu vězněných osob, jejichž případy vyžadují urgentní akci), publikační činnost, překlady , adopce vězňů svědomí (AI v České republice se od roku 1991 podílela na mezinárodně organizované pomoci několika vězňům svědomí. V roce 1991 podnikali členové AI kroky ve prospěch vietnamského básníka Ngueyn Chi Thiena a Syřana Ghassan Najjara, kteří byli propuštěni po dlouholetém věznění na podzim roku 1991. V polovině roku 1992 pak byla pražské skupině svěřena "adopce" vězně svědomí z Barmy, 32 letého Win Naing Oo, který byl v roce 1993 propuštěn. V roce 2000 adoptovala brněnská skupina Amnesty International čínského disidenta Xu Wenliho, odsouzeného za politickou aktivitu na třináct let vězení.)
Jak došlo ke spojení Amnesty International, Lighthouse a Tripmag?
Prostě za námi přišel Pavel Kracík, kterému Amnesty v Jižní Americe zachránila život, s tím, že by se Amnesty rád odvděčil. On to všechno inicioval a jak se zdá, tak se mu to nakonec i podaří.
Co si od takovéto spolupráce slibujete a jaký má význam?
Chceme upozornit lidi (v tomto případě, ty , kteří poslouchají taneční hudbu) na to, že Amnesty existuje a proč existuje. Pokud se rozhodnou nějakým způsobem pomoci, bude to skvělé. Pokud se dozví o naší existenci, budeme rádi. Anebo si prostě jenom zatancují a budou v pohodě.
Kam konkrétně budou zaslány peníze, získané z této akce?
Z výtěžku této akce, stejně jako ze zisku další benefice pro Amnesty, pořádané následující den 8.12. v paláci Akropolis, bude financována kampaň ve prospěch Mexika a již druhým rokem trvající kampaň proti mučení (tzn. urgentní apely ve prospěch konkrétních lidí, překlady a distribuce informačních materiálů a další akce). Organizování kampaní má v současnosti na starost Markéta Conroy (campaigns@amnesty.cz). Výtěžek benefice z minulého roku byl věnován na snahu o propuštění "adoptovaného vězně svědomí" Xu Wen Liho (více brno.amnesty.cz)
Může tato akce skutečně pomoci nevinným lidem?
Pevně v to věřím.
Je to poprvé co získává Amnesty International peníze z kultury?
Poprvé to rozhodně není, už několik let pořádá Amnesty každoročně benefiční koncert ke Dni lidských práv (výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv 10. prosince).
Proběhla již v minulosti ve světě podobná "benefiční taneční párty"?
Nevím konkrétně o žádné, ale nepochybuji o tom, že Dance for freedom není první.
Co si myslíš o taneční scéně a chodíš na párty?
Na party nechodím, taneční hudbu znám jen velmi povrchně a tak bych se nerada pouštěla do nějakých povrchních soudů.
Petr Mikulášek VERSUS
Petr Mikulášek, člen Significant Other, stojí tak trochu ve stínu svého kapelového kolegy Dje Trávy. Přesto je to zajímavá osobnost české taneční scény, což ostatně dokazuje spoluautorství písní Significant a mix, který připravil pro TRIPMAG. Co si vlastně myslí "druhá, první tvář" Significant?
Mikulášek vs Tráva
Tam není proti, tam je s. Tráva znám víc než deset roků. Já jsem vlastně v Significant déle než on. Začínali jsme v sestavě Fantomas-perkuse, Vlasta Kubínek basa, Klára Nemravová zpěv a já se staral o samplery a muziku vůbec. Na jednom koncertě v Brně před námi hrál Tráva a plynule jsme tenkrát přešli do společného hraní. O jeho Djingu můžu říct jediný slovo. Super
Mikulášek vs první album Significant Other
Chystali jsme se na něj víc než rok. Nakonec jsme k tomu sedli v prosinci 2000 a s výsledkem jsme nakonec spokojeni, čímž ale neříkám, že nenatočíme ještě lepší. Těžko můžu říct, že by se mi něco líbilo víc a něco míň. Je to spíš podle období a nálady. Každopádně bych ale do budoucna rád natočil desku, po který neskončím v nemocnici na dva měsíce, tak jako po Mongolech.
Mikulášek vs druhé album Significant Other
Je to vlastně naše první a jsou na ní nálady, který reflektují, že jsou to v podstatě poskládaný starý singly, který jsme znova nahráli a k nim dodělali 3 nový věci. Mezi hostama jsou Klára Nemravová, Monika Načeva, raper IZY a zpěvačka Eleanor Dubinski. Oproti tomu Mongo.love byla více studiová koncepční a taneční deska.
Mikulášek vs mix Chill Out SystEm
Je to mix na after party, relax a flashbacky. Kvůli licencím to nakonec dopadlo trošku jinak, než jsem původně chtěl, ale přesto jsem vcelku spokojenej, protože to není jenom deska známejch pomalejch věcí. Osobním favoritem byly určitě Lemon Jelly, ale ty jsme nakonec nedostali. Druhý místo určitě získalo trochu psychadelie od německých Space Safari.
Mikulášek vs taneční scéna
Pod pojmem taneční scéna mám hlavně povedenou párty, kde jsou lidi hlavně proto, že se jim ta párty líbí protože se povedla. Nemám rád lidi, který říkají, že párty byla dobrá jenom proto, že si dali tu správnou kombinaci chemikálií. Myslím si, že dnes je situace na taneční scéně taková, že téměř každý dobrý DJ produkuje svoji vlastní muziku a není to už jen pouhý pouštěč a tím se v podstatě mažou rozdíly mezi DJs a kapelama. Letos jsem byl na festivale u Proboštských jezer, kde česká taneční scéna ukázala, že už je pěkně živá
Mikulášek vs chill out
K chill outu jsem přičichl před lety v Rádiu 1, kde už 10 let pouštím desky, který často jsou chill outové. Opravdovou hrát jako chill out DJ jsem ale začal po docela závažný nemoci letos na jaře a musím podotknout, že chill out nemusí být pouze ospalá záležitost. Například na Mixech, kde hraju pravidelně se snažíme tohoto žánru striktně držet, ale jindy si klidně neodpustím pár tucek, který se nesou ve volnějším stylu.
Mikulášek vs magic city Prague
Do Prahy jsem se odstěhoval v roce 90. Co se České republiky týče, je Praha jedinou možnou variantou. Je to prostě Magic City Prague. A pokud by se mně někdo ptal na zápory tohoto velkoměsta, pak dostane jednoduchou odpověď. Já si totiž zápory nepřipouštím.
Mikulášek vs civilní zaměstnání
Já jsem měl docela štěstí, protože jsem posledních šest let jezdil po světě a na veletrzích prezentoval Prahu a Čechy, jako turistickou destinaci. Takže jsem měl dost příležitostí porovnávat a učit se. Mám dokonce jednu kuriózní historku, kdy jsem dostal v Spojených Arabských Emirátech nabídku na rezidentství v jednom novém klubu. Bohužel to nedopadlo, ale už jsem se viděl, jak rok smlouvám na tržištích této arabské velmoci.
Mikulášek vs budoucnost
Budoucnost moc neplánuju, protože nikdo z nás nevíme ani hodinu, ani místa. Pokud to ale klapne, uděláme promo k nové desce, odehrajeme pražský koncert a dáme se do třetí desky.
Significant Other vs Significant Brother
Significant Other je kapela, která funguje od roku 93 nebo 94. teď přesně nevím a v současnosti ji v podstatě tvořím já a Tráva. Significant Brother jsem pouze já a ještě jsme taky jezdili jako Significant Brothers, což byl Tráva jako DJ a já se samplery a dalšími vychytávkami. Je to trochu komplikovaný, ale dá se v tom vyznat.
Nové Album Significant Other Archív vychází 20. listopadu na labelu Lex Rec. Significant vystoupí živě 8. 12. na benefiční akci Dance For Freedom.
V pátek 7.prosince se uskuteční akce Dance for Freedom. V rámci kampaně Amnesty International se na tento den chystá akce s názvem Dance for Freedom, jejíž výtěžek bude poslán na přímou pomoc nespravedlivě stíhaným v Mexiku a v Mongolsku. Jakmile se o této události doslechl domácí projekt Significant Other, kterým nedávno vyšlo na značce Lex.Rec album "Mongo.lové", okamžitě přislíbili účast a tak díky mongolskému soucítění se můžeme těšit na jejich vůbec první živé vystoupení v Praze. Significant Other se také rozhodli během koncertu pokřtít svou starou-novou desku "Archive". Dále se nám představí britský Dj Mr.C z londýnského klubu The End, který se u nás naposledy objevil na loňském festivalu Open Air Field. Klub The End jehož je Mr.C spolumajitelem oslaví druhý den v sobotu 8.prosince již své 6-té narozeniny. Z domácích umělců se představí Josef Sedloň, Tráva a další živý projekt Over 3 též ze značky Lex Rec. Akci produkčně zajišťuje agentura Lighthouse tudíž se můžeme těšit na organizačně skvěle provedenou akci.
PRAHA VYSOČANY/ METRO B KOLBENOVA
LIDSKÁ SVOBODA JE JEDNOU Z NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH VĚCÍ V NAŠEM ŽIVOTĚ. BOHUŽEL SE JÍ NEDOSTÁVÁ KAŽDÉMU Z NÁS. POMOCI DRUHÝM V JEJICH NESNÁZÍCH JE JEDNA Z NEJKRÁSNĚJŠÍCH LIDSKÝCH VLASTNOSTÍ.
TANCEM ZA SVOBODU MŮŽEME POMOCI VŠICHNI...
VÝTĚŽEK Z TÉTO AKCE JDE NA KONTO AMNESTY INTERNATIONAL A JE URČEN NA PŘÍMOU POMOC NESPRAVEDLIVĚ STÍHANÝM V MEXIKU A MONGOLSKU.
AMNESTY INTERNATIONAL DĚKUJE UMĚLCŮM, SPONZORŮM A VŠEM ZŮČASTNĚNÝM ZA JEJICH POMOC.
TICKETS:
250,- Kč v předprodeji TicketPro / 300,- Kč na místě / 350,- Kč po 23.00 hod
PŘEDPRODEJNÍ MÍSTA:
Pardubice - Music Stop, U Merkura
Hradec Králové - Bontonland
Praha - Music Land, Radost FX CD shop
Plzeň - Mazaný Králíček
Liberec - Black Market, Sluneční Zahrada
Brno - Only One, Indies
Olomouc - Depo No. 9, Indies
Ostrava - ABS Underground
Chrudim - Music Shop
České Budějovice - X-Files
Teplice - Hot Dog
Ústí nad Labem - Hot Dog