PARTYINFO

 

FESTIVAL X-PERIPHERIA

Datum konání:
02.05.2003 - pátek
Místo konání:
-- tip na trip --
Live:
Tujiko Noriko, Fuckhead, Raven Rec., trio Broetzmann-Pliakas-Wertmueller
Info:
http://www.xperipheria.hu...
pita@pararadio.hu
Popis:
Budapešť, Maďarsko
4. ročník festivalu nejsoučasnější experimentální elektronické hudby
2.5. – Zero Day (Kultiplex, IX. obvod, Kinizsi u. 28)
3.5. – Main Day (Naphall, Hajógyári sziget 322)
 
 
Festival X-Peripheria
Budapešť zažije první májový víkend na středoevropské poměry zcela jedinečnou hudební akci určenou zejména zájemcům o tu nejsoučasnější experimentální elektronickou hudbu. Již čtvrtý ročník festivalu X-Peripheria nabídne vystoupení mnoha veličin světového elektronického undergroundu, s nimiž se našinec prakticky ještě neměl příležitost blíže seznámit.
 

Budapešť, 2. a 3. května 2003

Metropole na Dunaji zažije první májový víkend na středoevropské poměry zcela jedinečnou hudební akci určenou zejména zájemcům o tu nejsoučasnější experimentální elektronickou hudbu. Již čtvrtý ročník festivalu X-Peripheria (www.xperipheria.hu) nabídne vystoupení mnoha veličin světového elektronického undergroundu, s nimiž se našinec prakticky ještě neměl příležitost blíže seznámit. Program je rozdělen do dvou večerů konaných ve dvou různých prostorách. Zatímco 2. května – "Zero Day" (Kultiplex, IX. obvod, Kinizsi u. 28) – návštěvníci uvidí v akci drobnou Japonku Tujiko Noriko, vídeňské Fuckhead, spolek Raven Rec. a improvizované švýcarské supertrio Broetzmann-Pliakas-Wertmueller, v sobotu 3. května – "Main Day" (Naphall, Hajógyári sziget 322) – se do uší zaryjí mnichovští Funkstörung, bývalý bubeník Napalm Death Mick Harris skrývající se za projektem Scorn, Keith Tenniswood (který s Andrewem Weatherallem tvoří duo Two Lone Swordsmen) jako Radioactive Man a konečně vůdce grupy Atari Teenage Riot Alec Empire. Šanci samozřejmě dostanou také domácí naděje, konkrétně projekty Nicron a Tigrics.

TUJIKO NORIKO (JP)

Tvorba této v Tokiu žijící japonské dívenky velmi originálně spojuje křehounký a roztomile ‚dětinský' hlasový projev v japonštině s neobvyklými zvukovými kolážemi. Zpěvem se zabývá odmalička, v roce 1999 si koupila první sampler a syntezátor, v lednu následujícího roku vydala debut Keshou To Heitai, avšak svou premiérovou show v Kjótu ‚mírně' pokazila (neodhadla situaci a opilá ztratila vědomí). Potom chvíli v jedné restauraci servírovala stolovníkům želví specialitky, ale na hudbu nezanevřela. Opravdový přelom v její kariéře nastal, když se setkala s Peterem Rehbergem z věhlasného vídeňského experimentálního labelu Mego. Stala se členkou stáje – dosud je tam jakousi ‚bílou ovcí', protože její skladby oproti ostatním, často dosti nekompromisním projektům nepostrádají onu jemnost, barevnost, přirozenost a ženskou emocionalitu – a záhy celosvětově respektovanou umělkyní. U Mego debutovala s deskou Shojo Toshi (2001) a loni přidala ep I Forgot The Title a album Make Me Hard.
www.mego.at/noriko.html

FUCKHEAD (AT)

Pánové Bruckmayr, Strohmann, Kern a Linschinger, další zástupci labelu Mego, spolu kuchtí již více než deset let a bezesporu nabídnou pokrm poněkud hustšího zrna.
www.fuckhead.at

RAVEN REC. (AT)

Trojice třicátníků z Wiener Neustadt se vyžívá v implantování bizarních zvuků a hluků do písňových struktur a melodických celků. Jejich první cd s názvem Living On A Lake vyšlo na značce Angelika Köhlermann a ve dveřích již stojí i dvojka Home@Anywhere.
home.pages.at/ravenrec

BROETZMANN-PLIAKAS-WERTMUELLER (CH)

Improvizovaná explozívnost, energie, působivost… to jsou atributy, které lze očekávat od společného vystoupení trojky Caspar Broetzmann (kytara), Marino Pliakas (ebass), Michael Wertmueller (bicí). Někde mezi noise, freejazzem a metalem.
www.marinopliakas.com

FUNKSTÖRUNG (DE)

Michael Fakesch a Chris de Luca z bavorského Rosenheimu na sebe v celosvětovém měřítku upozornili především remixovou prací pro Björk (song All Is Full Of Love), Wu-Tang Clan, Lamb atd. (mnohé vyšly na jejich remixové sbírce Viceversa). Funkstörung jsou právem považováni za skutečné stylotvůrce – jejich originální propojení elektroniky a hip-hopu v charakteristické ‚sekané' podobě totiž záhy našlo mnoho následovníků (Push Button Objects, Prefuse 73…). Jako Funkstörung mají na svém kontě zatím v podstatě jen jednu velkou desku s výmluvným názvem Appetite For Disctruction (u Studio !K7 v roce 2000), která však letos čeká sestřičku. Oba hudebníci ovšem mají za sebou i mnoho sólových či jiných vedlejších projektů, ať již u jejich vlastních labelů Musik Aus Storm nebo Sellwell, tak i jinde. Nejčerstvějším z těchto počinů je skvělá electro-hip-hopová deska Deadly Wiz Da Disko s podpisy Chris de Luca & Peabird.
www.funkstoerung.com

SCORN (UK)

Mick Harris se pohybuje v podobných post-industriálních vodách jako Bill Laswell, projekt Techno Animal nebo třebas James Plotkin. Na přelomu 80. a 90. let bubnoval pro Napalm Death, avšak poté se sólově – v projektech Scorn a Lull - přiklonil spíše k experimentům v oblasti temnějšího ambientu a dubu. Na svém kontě má mnoho beatově hutných, ale striktně downtempových alb (např. Evanescence, Gyral, Logghi Barogghi), hromady kolaborací (stále je členem Zornova experimentálního jazz-dubcoreového seskupení Painkiller) a remixů.
www.mickharris.net

RADIOACTIVE MAN (UK)

Pod tímto pseudonymem se ukrývá známý DJ a producent Keith Tenniswood, který společně s Andrew Weatherallem působí v projektu Two Lone Swordsmen, jenž je stálicí proslulého britského vydavatelství Warp Records. Vedle několika šermířských alb (z poslední doby Tiny Reminders, Further Reminders…) se ovšem také podílel na desce Let's Get Killed Davida Holmese a spolupracoval rovněž s The Aloof a Red Snapper. Zatímco s DJskou brašnou přelétává mezi významnými světovými kluby, věnuje se svému sólovému projektu Radioactive Man, který debutoval s ep The Uranium u Weatherallova laabelu Rotters Golf Club a později také debutem Radioactive Man. Nové album by mělo vyjít už v květnu a momentálně prý Keith opět vysedává ve studiu s Andym, společně pokuřují a vymýšlí názvy nových tracků.
www.rottersgolfclub.co.uk

ALEC EMPIRE (DE)

Hudební extrémista, západoberlínský revolucionář a digitální elektropunker Alec Empire se pomalu ale jistě proměňuje v legendu. Od klasického punku nejprve přešel k technu, ale se založením pověstné skupiny Atari Teenage Riot se k taneční scéně obrátil zády. Stál u zrodu celého hnutí (a labelu) Digital Hardcore, které v druhé polovině devadesátých let vyprovokovalo masivní vlnu nového elektro-punku. Nicméně, sólově Alec Empire prozkoumal opravdu široké hudební spektrum – od ambientních ploch k experimentálním, na samplech postaveným nahrávkám a post-industriálním kompozicím – a o jeho všestrannosti svědčí i jeho poslední počin Intelligence And Sacrifice.
www.alecempire.com

NICRON (HU)

Všestranný Zsolt Olejnik, ročník 1977, se uplatňuje jak v oblasti webdesignu, tak i v oblasti elektronické hudby.
porousher.underground.hu

TIGRICS (HU)

Alter ego Roberta Bereznyeiho, jehož skladby (mimochodem velmi vychvalované v časopise de:bug) se řadí spíše k melodičtější odrůdě elektroniky. Jeho nejnovější album brzy vyjde u budapešťského labelu Neon Music Hungary.
www.tigrics.hu

Festival X-Peripheria organizuje budapešťské internetové rádio ParaRadio, jež mimochodem letos slaví šest let existence, ve spolupráci s Ultrahang Foundation a Bladerunnaz Organization.

Více informací (detailní program, rezervace vstupenek atd.) čeká na oficiální stránce festivalu www.xperipheria.hu

 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016