PARTYINFO
RESPECT ETHNIC & WORLD MUSIC FESTIVAL 2006
Datum konání: |
04.06.2006 - neděle |
Místo konání: |
Praha - Akropolis |
Live: |
Godfathers Of Jamaican Roots (Jamaica), King Of Ska (Jamaica, Gb), Emperor Of Afrobeat Drums (Nigeria), Soul Rebels Of Desert Blues (Mali), Master Magician Of Klezmer Clarinet (Usa, Canada) |
Info: |
http://www.palacakropolis.cz |
lukas.novotny@palacakropolis.cz |
Popis: |
start: 18:00 |
Respect world music festival 2006 - 2.až 4.6. - OSTROV STVANICE, PALAC AKROPOLIS
Na jeho počest a památku se v Praže představí sestava složená speciálně pro tuto příležitost skládající se z Dekkerovy doprovodné kapely, dále že zpěváka skupiny Thé Pioneers Canica Agarda a z „královny reggae“
DAWN PENN.
Věříme, že jejich vystoupení přijměte jako důstojnou náhradu za legendárního krále ská. Další program zůstává nezměněn.
PATEK, 2.6,OD 17,00, OSTROV STVANICE:
DAWN PENN, CANIC AGARD and Thé Aces /Jamajka, Velká Británie/
Jamajská zpěvačka DAWN PENN se poprvé proslavila během éry reggae a rockstedy v šedesátých letech a v 90. letech překvapila fanoušky reggae scény remakem svého hitů „You Don't Love Mě (No No No)“, ovlivněného prvky dancehallu, který se stal okamžitě světovým hitem.
Narodila se a vyrůstala v Kingstonu na Jamajce, kde na konci 60. let natočila původní verzi této písně pro Studio Oné, které založil slavný Clement "Šír Coxone" Dodd a kde nahrávali mimo jiné také Thé Skatalites,
Thé Maytals nebo Bob Marley & Thé Wailers. V této době se píseň „You Don't Love Mě (No No No)“ stala na Jamajce hitem číslo 1. Dawn Penn natočila pro Studio Oné také hit "Blue Yes Blue", jehož produkce se ujal známý Prince Buster nebo reggae verzi "To Šír With Love, " slavné skotské zpěvačky Lulu.
V roce 1970 se Dawn Penn rozhodla opustit svět showbusinessu a přestěhovala se na Panenské ostrovy. Po sedmnáctileté odmlce se vrátila roku 1987 na Jamajku s cílem pokračovat v přerušené kariéře zpěvačky. Zlomové bylo setkání s uznávanými producenty Steely & Clevie, kteří zprodukovali remake „You Don't Love Mě (No No No)“ a pomohli tak Dawn Penn dostat se zpět mezi špičku současné světové reggae scény.
THE PIONEERS patří nesmazatelně do zlatého fondu jamajské hudby. Začátky skupiny spadají do éry rocksteady v 60. letech. V jejich hudbě se misi ská, rocksteady a reggae. Popularita Thé Pioneers se z Jamajky záhy přenesla do Spojeného království a jejich hity zařadily do svého repertoáru desítky skupin mj. Thé Specials a UB 40. Canic Agard je jedním z trojice vokalistů skupiny.
TONY ALLEN /Nigérie, Francie/
Z Nigérie pochází Tóny Allen, poslední žijící veterán afrobeatu, nejhlasitější člen skupiny Fely Kutiho a spoluhráč Gingera Bakera z Cream, je nejen králem afrických bubeníků, ale také geniálním hudebním katalyzátorem, který byl od 60. let do současnosti vždy ve správnou dobu na správném místě. V Kutiho průkopnické sestavě, v níž měl roli druhého kapelníka, do Nigérie přilákal Paula McCartneyho, Bootsy Collinse i Jamese Browna.
SOBOTA 3.6. od 15,00, OSTROV STVANICE:
JAMAICA ALL STARS /Jamajka/
Jamajská superskupina je odborné namíchaná kombinace veteránů jamajské hudby, včetně původního trumpetisty Skatalites Johnny Moora, legendárního zpěváka a bubeníka Noela “Scully” Simmse i Sparrowa Martina, původního Marleyho bubeníka a pozdějšího hudebního ředitele kingstonske školy Alpha Boy School, kterou prošlo několik generaci muzikantů ská a reggae. Nestárnoucí jamajststi kmeti přivezou smršť karibských stylu: calypso, ská, rocksteady, reggae uslyšíte v 140% autentické podobě.
TINARIWEN /Malí/
Mezinárodní špička saharského blues, přijíždí do Prahy už po třetí, jejich nové album produkoval kytarista Roberta Planta Justin Adams. "Když jsem je uslyšel poprvé, našel jsem hudbu, kterou jsem hledal celý život," řekl Robert Plant o těchto elektrických kočovnících že Sahary. Jejich album Amassakoul bylo na 1. místě nejhranějších alb v Evropském žebříčku World Music za rok 2004, vystupovali v Glastonbury a získali cenu BBC World Music za Afriku.
NEDELE 4.6. od 18,00, Palác Akropolis:
DAVID KRAKAUER & SOCALLED WITH KLEZMER MADNESS! (USA, Kanada)
Po dvou open-air koncertech na pražské Štvanici následuje elitní večer v Paláci Akropolis s géniem židovského klarinetů a zakládajícím členem klezmer-superskupiny Klezmatics - Davidem Krakauerem. Impozantní showman
zúročil svoji dvacetiletou dráhu v sólovém projektu. Krakauer je žádaným spoluhráčem Kronos Quartetu, Johna Zorná i světových symfonických orchestru, jeho klarinet zpívá, křičí i skučí a zvukem se přinejmenším vyrovná ostří kytaristky jeho skupiny Klezmer Madness. Krakauerovou noblesu vyvažuje rebelanstvi a suchý humor druhého frontmana kapely, což je enfant terrible montrealské hudební scény, rapper, DJ a dadaista Socalled. Krakauer získal na univerzitě Juilliard titul MA a hru na klarinet vyučuje na prestižní Manhattan School of Music.