PARTYINFO
CHUMBAWAMBA
Datum konání: |
20.11.2006 - pondělí |
Místo konání: |
Praha - Abaton |
Live: |
Chumbawamba (uk), Honigdieb (de) |
Info: |
http://www.prostorabaton.cz |
michal@dsmacku.com |
Popis: |
start 20:00, vstup 350/450 czk |
Zdá se vám název této kapely nějaký jiný? Máte pravdu. Chumbawamba je tak trochu jiná kapela. Pokud se vydáte na jejich koncert, nikdy nezapomenete, jak jste zpívali s davem písničku o jistém americkém politikovi a jeho hloupém žvanění o Iráku. Ošijete se až se vám vybaví, že jste vlastně zpívali třetí hlas při refrénu. Odnesete si vzpomínku na to, jak jste se nachechtali, když zpěvák zapomněl slova. A přesně takoví jsou Chumbawamba těchto dnů. A aby těch zvláštností nebylo málo, jako support si na koncert do Abatonu přizvali německého podivína s jeho projektem Honigdieb.
Chumbawamba – Get On With It
"A tak se kluci dali dohromady a založili kapelu…osud to s nima pěkně skoulel a oni nikdy nelitovali". (Viv Stanshall) Chumbawamba vznikla před téměř pětadvaceti lety v roce 1982, a bylo to přesně 8. ledna na Elvisovy narozeniny. Ve Společenském sále malého městečka jménem Colne v hrabství Lancashire v Anglii. V přesně takovém, na jaké se vztahují otřepaná lživá klišé typu: na hlavě bekovku, po boku mopslíka a k večeři masový koláč s vařeným hráškem. A také "Nevstupujte na trávník pod pokutou…". 1982 – to bylo v době, kdy se punk přerodil v novou vlnu a my jsme se upínali k muzice jako byli The Specials, Crass a Elvis Costello, jen abysme nějak odvrátili přívalovou vlnu konservatismu rozpoutanou nástupem thatcherismu. Vzdorovali jsme masakru, který připravovala Margaret Thatcher a její generace sebestředných popových hvězd, zpívajících o duhovém a nekonfliktním světě.
Chumbawamba vtrhla do světa s cílem vyburcovat zlenivělou popovou scénu a ještě si přitom náležitě užít. Chtěli upozornit na věci, které na světě nebyly v pořádku. Chtěli vyvolat diskuzi a třeba i konflikt. Za základnu si vybrali rozpadající se viktoriánské sídlo v Leedsu, prolezlé červotočem, ale překypující inspirací, které zaskvotovali. Kapela se zrodila v malém vlhkém sklepě z nekonečného zkoušení a vytrvalého sbírání životních zkušeností. Taková byla tehdy pravidla: nebuď v kapele s nikým, kdo odmítá umýt nádobí. Nebuď v kapele s nikým, kdo má odpor k vysavači. (Proto s nimi taky nehrál Mick Jagger ani Keith Richards.)
To byly základy, na kterých byla Chumbawamba postavená. Její členové byli především přátelé a teprve na druhém místě muzikanti. V duchu tohoto pravidla také hráli koncerty, tiskli letáky a brožurky, chodili demonstrovat, žili své životy a učili se jak být dospělí. Rock´n´roll je svolával do akce: v jednotlivých slokách zpívali o tom, jak chtějí změnit svět, a v refrénu zas, že si chtějí společně užívat života.
V průběhu ohavných osmdesátých let pod taktovkou Margaret Thatcherové (připomeňme si Stávku horníků, válku o Falklandy nebo protesty proti vysoce nepopulární poll tax – volební dani) Chumbawamba neúnavně koncertovala, nahrávala, vydávala desky a procházela změnami. Jejich pěvecké album bez doprovodu nástrojů English Rebel Songs z roku 1987 mělo jednak překvapit fanoušky, kteří už měli o kapele své představy, a dále propojit jejich punkové protest songy s úžasnou domácí tradicí lidových zbojnických a válečných písní.
V devadesátých letech se chytli taneční hudby a samplování. Některé jejich fanoušky to odradilo a znechuceně o nich říkali že "zněj´ jako ty trapný Bee Gera". Kapela si ale digitální technologii zamilovala a krásně ji skloubila se svou protestní muzikou. A i kvůli téhle muzice byli popotahováni policií, zakázáni na rádiu a vysmíváni mainstreamovou společností.
V roce 1996 nahráli album obsahující píseň Tubthumping o pracující třídě a jejímu neutuchajícímu odporu i nadějích tváří v tvář nudě a odcizování, která se stala neočekávaně populární. Nahráli ji na vlastní náklady, bez záštity nahrávací společnosti a jistoty, že dojde vydání.
Tahle skladba po světě zazněla snad miliardkrát a kapela se musela rozhodnout, co s ní udělat dál. Několikrát s ní objeli svět a pak změnili slova, když živě vystupovali na americké televizi v nejsledovanějším čase. Dobře se tím pobavili a dali spoustu peněz na dobročinné účely. A ze zástupce premiéra Velké Británie si udělali dobrý den! (Jupí!) Jak si takoví anarchisté můžou užívat s necenzurovaným mikrofonem a trochou peněz…
Svět se dožadoval více písní jako bylo Tubthumping. Kapela ale chtěla hrát takovou muziku, která se jim líbí, a ne psát pořád dokola ten samý hit. A tak přeřadili, prošli změnami, vykašlali se na velké nahrávací společnosti a posunuli se zase o kus dál. Takhle to Chumbawamba ostatně dělala vždycky. Nikdy nestáli o to být trvale populární jako Oasis, nechtěli se stát živoucím muzeem popových artefaktů a čeřit stojatou vodu stokrát omletými melodiemi, jen pokaždé o poznání horšími. Dali se dohromady v roce 1982 v Colnu pod vlajkou punkového hesla "měň svět a provokuj" a zůstali mu věrní.
V roce 2004 kapela došla k názoru, že by to zase chtělo něco nového, a rozhodli se pro zásadní proměnu – ořezali produkci o elektrické nástroje, vyhodili staré omleté hitovky, zamávali světu megahitů a monstr koncertů a vrátili se na malá pódia, kde si muzikanti můžou promluvit s publikem, mají čas se zasmát, probrat horké novinky a pobavit se spolu s fanoušky.
Co se týče politického smýšlení, jejich názory se nijak radikálně nezměnily. Ale za pětadvacet let koncertování změnili barvu víckrát než chameleón. Možná že i víckrát než David Bowie! (Bowie je totiž král chameleónů, nemyslíte?) No nic. Tahle kapela nikdy není stejná jako když jste ji viděli naposledy před pěti lety. V době repríz, vydávání Největších hitů, revivalů slavných jmen a zašlých hvězd prožívajících comeback se Chumbawamba neúnavně snaží překvapit a zaujmout své publikum.
Taková je Chumbawamaba v současné době – trošku se stydí a hodně se smějí. Za dva roky budou zase někde jinde. Pravděpodobně. Takže si je vychutnejte v této fázi, než zas všechno bude jinak. Jsou současní, fascinující, podivní, zajímaví a zábavní. A nebo si raději počkáte na další koncert Rolling Stones? Zase? A znovu? Vaše volba..
Honigdieb
Honigdieb je něměcký projekt, který bude absolvovat celou podzimní koncertní šňůru jako support Chumbawamba. Frontman této kapely, Sir Hannes Smith, známý především jako zpěvák punkových kapel Phantoms Of Future nebo Idiots vystoupí v Abatonu, stejně jako Chumbawamba s akustickou verzí.
Více info naleznete na:
www.chumba.com
www.idiots.de/honigdieb/
www.prostorabaton.cz
Vstupenky zakoupíte v předprodeji sítí Ticketpro a Ticketportal za 350,- Kč + poplatky, na místě za 450,- Kč.
Honigdieb vystoupí jako support Chumbawamba
Německý projekt Honigdieb bude absolvovat podzimní koncertní šňůru jako support britské anarchistické kapely Chumbawamba.
Frontman této kapely, Sir Hannes Smith, známý především jako zpěvák punkových kapel Phantoms Of Future nebo Idiots vystoupí v 20.listopadu v Abatonu, stejně jako Chumbawamba s akustickou verzí.
Více info naleznete na www.idiots.de/honigdieb/, www.chumba.com a www.prostorabaton.cz.
Vstupenky zakoupíte v předprodeji sítí Ticketpro a Ticketportal za 350,- Kč + poplatky.