PARTYINFO

 

RESPECT PLUS - TINARIWEN

Datum konání:
08.03.2007 - čtvrtek
Místo konání:
Praha - Akropolis
Live:
Tinariwen (mali)
Popis:
start 19:30
 
 
Tinariwen z Mali vystoupí ve čtvrtek v Akropoli

"Když jsem je uslyšel poprvé, našel jsem hudbu, kterou jsem hledal celý život," řekl Robert Plant o těchto elektrických kočovnících ze Sahary. Plantův kytarista Justin Adams produkoval letos jejich nové album, které právě vyšlo u exkluzivní britské značky Independiente. Tinariwen vystupovali v Glastonbury, Roskilde, získali cenu BBC World Music za Afriku a jejich předešlé album vedlo Evropský žebříček World Music. Loni jamovali na festivalu v Montreux s Carlosem Santanou, který o nich prohlásil: "Slyším z nich kořeny Muddyho Waterse, Jeffa Becka i blues, od nich ta hudba pochází." "Vyrůstali v exilu, školou jim byl konflikt, útočiště našli v undergroundu, kde získali punc legendy. Tinariwen jsou kapela, jakou se generace západních rockových skupin mohly stát leda ve svých snech." - The Guardian (Británie).

Radio Tisdas Sessions, první album skupiny, se umístilo v tabulce 100 Classic Albums před Coldplay, The Prodigy a U2. Filmový šot s Tinariwen si vybral světový časopis National Geographic k propagaci svého nového webu věnovaného world music, skupina byla nominována na 2 ročník International Reggae and World Music Awards. Tinariwen jsou unikátním zjevem jak v africké hudbě, tak na alternativní scéně - a mezi oběma světy vytvářejí magický crossover. Proč?

"Když jsem byl na Sahaře, zdálo se mi, že jsem v centru vesmíru. Ti muzikanti znali - stejně jako já - blues, Boba Marleyho, Ali Farku Toureho," vypráví o svém setkání Tinariwen kytarista Roberta Planta Justin Adams. Hudba Tinariwen působí jako exotická krajina, která má překvapivě povědomé rysy. Ostrý zvuk kytar připomíná rockové minimalisty, perkuse i zpěv vytvářejí hypnotické napětí. Tinariwen se před dvěma lety stali spolu s Robertem Plantem hlavními hvězdami saharského Festivalu v poušti. Letos získali exkluzivní nahrávací smlouvu pro londýnskou nezávislou značku vedenou producentem odpovědným například za úspěchy Portishead a natočili své třetí album.

O Sahaře se říká, že cizince přitahuje prazvláštní silou: Paul Bowles, americký novelista a hudební sběratel, jezdil od třicátých let čerpat inspiraci do Maroka a jeho příkladu pak následoval spisovatel William Burroughs, členové Rolling Stones, Jimi Hendrix i řada jazzmanů. Po svém si mystický vliv Sahary vysvětluje kočovný národ Tuaregů: "Bůh stvořil země plné vláhy proto, aby lidé měli kde žít, ale právě tak stvořil pouště, aby tam lidé mohli poznat svoji duši."

"Když přijdete na severoafrický trh a na chvíli zavřete oči, obklopí vás kulisa plná svůdných vůní, lákavých a neznámých tónů. Čas jakoby se na chvíli zastavil. Někde nad chaotickou směsicí hlasů zaslechnete kytaru, přidá se hypnotický rytmus bicích, a přestože nerozumíte textu, máte stejný pocit, jako když jste slyšeli poprvé blues: ty příběhy vyprávějí jak o utrpení, tak o síle mu vzdorovat," líčí své zážitky německý producent, který odjel do Afriky hledat kořeny hudby amerických černochů. Právě z této hudební líhně pocházejí Tinariwen. Jejich učitelem byl o generaci starší hudebník jménem Aziz, který výrazně ovlivnil také malijského bluesmana Ali Farku Toureho.

Tinariwen dosud prodali přes 100 000 alb, a jejich novinku Water is Life označuje světový tisk za překvapení roku. Vznikalo v Bamaku, jako host se podílel Mohammed `Japonais', jeden z nejvýraznějších básníků a kytaristů Jižní Sahary, který s Tinariwen pracoval naposledy roku 2002. Producent i kapela zůstali věrní syrovému a přímému zvuku pouštního blues, ale zároveň mu dodali epickou hloubku která by přilákala nové posluchače.


http://www.respectmusic.cz

 

Fotoreporty

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016