PARTYINFO

 

ZOMBIE WALK

Datum konání:
17.05.2008 - sobota
Místo konání:
Praha - pochod
Info:
http://www.zombiewalk.cz
Popis:
Místo: Praha, pochod vede ze Staroměstského náměstí přes Václavské nám. na Vinohradskou třídu ke klubu Bordo, Čas: registrace od 15:30, pochod vychází v 17 hod.
 
 
Hordy zombií potáhnou Prahou
Moře se začne vařit, všechny svíce zhasnou, a mrtví budou chodit po zemi…v sobotu 17. května 2008 proběhne v Praze historicky první český Zombiewalk. Význam slova Zombiewalk se dá nejlépe definovat jako „veřejné shromáždění lidí oblečených a nastylovaných jako oživlé mrtvoly - zombie“. První záznam o této akci pochází z kalifornského Sacramenta v roce 2001 a od té doby se „zombie nákaza“ utěšeně rozšířila po celém světě. Zatím nejvíce účastníků (1100 oživlých mrtvol) se sešlo minulé léto v nákupním centru Monroeville v Pittsburghu, kde se v roce 1978 natáčel kultovní zombie snímek „Úsvit mrtvých“. Tým okolo portálu zaměřeného na gotickou subkulturu CZ Sanctuary pořádá první český Zombiewalk již tuto sobotu!
 


V sobotu 17. května mají všichni příznivci hororu, fantasy a černého humoru možnost zúčastnit se Zombiewalku poprvé v Čechách! Registrace probíhá od 15:30 na Staroměstském náměstí, odkud průvod v 17:00 vyráží na krátký pochod centrem Prahy, zakončeny v klubu Bordó stylovou afterparty. Zde se účastníci mohou těšit na DJ horror set, projekci zombie snímků, soutěž o nejlepší zombie kostým a v neposlední řadě i vystoupení psychobilly umrlců Bad Tones, kteří při této příležitosti natočí podklady pro svůj nový videoklip.

První český Zombiewalk
Datum: sobota 17. května 2008
Čas: registrace od 15:30, pochod vychází v 17 hod.
Místo: Praha, pochod vede ze Staroměstského náměstí přes Václavské nám. na Vinohradskou třídu ke klubu Bordó
Informace, pravidla pochodu a další nezbytné údaje najdete na www.zombiewalk.cz
Pořadatel: PGT Promo o.s.
Více informací o historii Zombie Walku ve světě: zde

Co je Zombie Walk?

Definice:

Význam slova Zombiewalk se dá definovat nejlépe jako veřejné shromáždění lidí oblečených a nastylovaných jako oživlé mrtvoly – zombie. Tyto srazy většinou začínají na jednom místě (hřbitov, park), kde se účastníci sejdou a odtud pokračují pěšky přes centrum města a veřejná místa, aby byli pěkně vidět.

Proč to děláme?

Asi první odpovědí na tuto otázku by bylo „protože máme rádi filmy se zombiemi“, následované přiznáním „protože se nám ten nápad zdá dostatečně šílený, aby se podařil“, případně „protože reality hacků není nikdy dost". Kromě toho, že od zombiewalku očekáváme kopec zábavy, chceme tím ale i tak trochu na něco upozornit.

Jste přesvědčeni, že „zombie“ jsou jenom kombinací praktik voodoo a práce hollywoodských producentů? My si myslíme, že ne tak zcela. Schválně se někdy podívejte kolem sebe, až půjdete po ulici…

Na kolika lidech, které každodenně mineme v davu, si můžeme všimnout tolika společných rysů? Jejich pohledy jsou vyhaslé a životní energie stačí sotva na to, aby nutilo tělo vykonávat naučené mechanické úkoly (do práce, na nákup, domů, televize a spát.) Podobná „nákaza“ postihuje i část dnešních teenagerů, jejichž svět se smrsknul pouze do (ač pěkně vykresleného 3D) rozměru počítačových her. Hlavy se zaobírají jen základními fyzickými funkcemi a potřebou pasivní zábavy.

Vidíme snad jen my podobnost mezi zombiemi z filmů a těmi, kteří se potloukají po ulicích „jako tělo bez duše“? Možná ano. Přesto si myslíme, že (s dostatkem nadsázky) je mezi těmito jedinci a oživlými mrtvolami rozdíl jen několika stupňů Celsia tělesné teploty (v případě zombiewalku několika vrstev makeupu). A pokud někdo tuhle spojitost uvidí také, dosáhli jsme zombiewalkem výsledku, v nějž jsme se neodvažovali doufat. Vzhůru vstříc nevšedně-všední realitě!
Historie a vývoj

První záznam o zombiewalku pochází z kalifornského Sacramenta z léta 2001. Událost pojmenovaná „The Zombie Parade“ pochází z hlavy Bryna Loviga, který navrhl pochod zombií jako součást propagace výročního hororového festivalu The Thrash Film Orgy. Tehdy se sešlo několik desítek kamarádů, kteří se namaskovali jako zombie, naložili se do bílého školního autobusu a jezdili se promenovat se po městě. Tato akce se pochopitelně setkala s velikým úspěchem, a proto se začala pravidelně opakovat.

První opravdový zombiewalk, který organizoval místní fanda horrorů Thea Munster, proběhl v říjnu 2003 v kanadském Torontu za účasti pouhých šesti zombií. V průběhu let se zombie nákaza šířila po městech Severní Ameriky a na některých místech se pěkně uchytila. 30. července 2005 se San Francisco ocitlo pod útokem zhruba dvou stovek zombií, které terorizovaly turisty kolen Union Square. Již téměř dvojnásobek (tedy 400 zombií) se sešlo už 27. srpna 2005 ve Vancouveru, aby se prošlo centrem města a pak se místním SkyTrainem (pro tuto příležitost přejmenovaném na „SkyBrain“, nebo „BrainTrain“) přesunulo na místní hřbitov.

Nejpočetnější shromáždění zombií se však pořádají v nákupním centru Monroeville v Pittsburghu, kde se natáčel kultovní zombie snímek Úsvit mrtvých. Právě zde se 29. října 2006 sešlo 894 zombií, aby položili základ Guinessově rekordu, který byl v roce 2007 na tom samém místě pokořen účastí více než 1100 oživlých mrtvol, které se sjely na víkendový zombiefest.

Pravidla

Vzhledem k tomu, že během spontánních Zombie Walků došlo i k pár drobným prohřeškům vůči zákonu a jednou dokonce k několika drobným zraněním, kdy se nervózní řidič pokoušel s autem procpat skrz dav, ustanovilo se několik obecných bezpečnostních pravidel Zombie Walku, které budou platné i pro Prahu. V případě jejich překročení budou mít organizátoři právo účastníka z průvodu vyloučit.

Pravidla Zombie Walku

1) Všechny děti by se měly Zombie Walku účastnit pouze v doprovodu někoho dospělého.
2) Na této akci platí „pravidlo ducha“ – to znamená, že se nikdo nesmí dotýkat kohokoliv, kdo není součástí průvodu. Rovněž se nepokoušejte strašit nikoho, kdo o to evidentně nestojí. Pokud vidíte, že z vás někdo má doopravdy strach, prostě se otočte a odšourejte se na druhou stranu.
3) Pokud průvod nepřechází silnici, držte se pokud možno na chodníku. Pokud přecházíte, je v pořádku na tu chvilku „vystoupit z role“ a přejít rychle. Však si vzpomeňte, co se stává v některých horrorech pomalým zombiím na silnici! Navíc je blokování dopravy trestné, čímž by se blokátoři vystavovali riziku konfrontace s policií. A to nechceme, že ne?
4) Držte se pohromadě, a zbytečně neroztrhávejte průvod. Zombiewalk bude působivější jako celek, než jako skupinky osamocených zombií.
5) Žádné drogy.
6) Žádný alkohol.
7) Žádné zbraně.
8) Přísný zákaz výtržností, ničení veřejného (nebo soukromého) majetku, obtěžování, nebo jiných aktivit, které nejsou v souladu s právním řádem České republiky. Zombie Walk je akce, ze které bychom rádi udělali opakující se tradici, a tudíž potřebujeme zanechat pozitivní dojem.
9) Tím je myšleno i nevystupování z role zombie – pokud to neohrožuje vás, nebo někoho jiného, snažte se nesmát, zbytečně nemluvit, nebo nechodit „normálně“.
10) Veškeré politické, nebo nedejbože xenofobní, či rasistické názory si nechte pro sebe - Zombiewalk je čistě apolitická akce, která s podobnými záležitostmi nechce mít nic společného.
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016