PARTYINFO
COLOURS OF OSTRAVA 2009
Datum konání: |
09.07.2009 - 12.07.2009 |
Místo konání: |
Ostrava - Černá louka |
Live: |
Jamie Cullum (UK), David Byrne (US), Maceo Parker (US), Michael Nyman Band (UK), Morcheeba (UK), Mercury Rev (US), Asian Dub Foundation (UK), Jon Anderson (ex-Yes) (UK), Stereo MC´s (UK), Ahn Trio (US/Korea), Diwan Project (Izrael), Israeli Ethnic Ensemble (Izrael), Johnny Clegg (Jižní Afrika), Mamady Keita & Sewa Kan (Guinea), Seun Kuti & Egypt 80 (Nigérie), LA-33 (Kolumbie), KTU (Finsko/US), Nina Stiller (Polsko), N.O.H.A. (ČR, Německo, Španělsko, USA), Speed Caravan (Alžír/Francie), Svjata Vatra (Estonsko/Ukrajina), Manickam Yogeswaran (Srí Lanka), Jape (Irsko), Glenn Kaiser Band (US), Daniel Benjamin (Německo), The Violet Burning (USA), All Stár Refjúdží Band, Banda Band, Behind the door, Boo, David Koller, Dub-o-net, Dřevěné uhlí v jutových pytlích, Eternal Seekers (Lenka Dusilová, Beáta Hlavenková, Clarinet Factory), Evolution Dejavu, Fleret a Jarmila Šuláková, František Segrado & Veselá bída, Hi-fi , Jan Kalousek, Kazachstán, Kofe-in, Los Remedios y la Chiri (SK), Lvmen, Mikoláš Chadima & MCH Band, Mako Mako, Mňága a Žďorp, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Naked Floor, Nightwork, Niceland, Off Axis, Poletíme?, Robert Křesťan a Druhá tráva & Tony Trischka, Satori, Slow Tension, Švihadlo, Tata Bojs & Ahn Trio, Tomáš Kočko a Orchestr, Two Men Whose Love’s Music, UP! Great, Už jsme doma, Věra Špinarová, Vypsaná Fixa, Michal Hrůza, Jiří Stivín, Venefica, Irena a Vojtěch Havlovi, Xindl X, more |
Info: |
http://www.colours.cz |
Popis: |
vstup předprodej 760/960 czk |
Ve čtvrtek se otevřou brány festivalu Colours of Ostrava
Ve čtvrtek se rozběhne také veškeré zázemí připravené pro návštěvníky z
celé České republiky i zahraničí: stanové městečko, kam si budou moci
nechat příchozí na nádraží odvézt batohy, posílená doprava v Ostravě,
stánky s nejrůznějším občerstvením, poprvé bankomat České spořitelny,
zábavné atrakce, třídění a recyklace festivalového odpadu, zpáteční
jízdenky Českých drah s prodlouženou vlastností, i info SMS zprávy
zdarma a podobně. Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání jak v předprodeji
Ticketpro, tak i na místě, jednodenní pak pouze na místě. Více
informací na www.colours.cz, generální partner: Česká spořitelna.
Ve čtvrtek bude od 20 hodin hlavní scéna Česká spořitelna stage patřit slavnému současnému britskému skladateli Michaelu Nymanovi, který se svým jedenáctičlenným bandem zahraje výběr svých skladeb z filmů režisérů Petera Greenawaye („Prosperovy knihy“, „Umělcova smlouva“, Topení po číslech“ apod.), Michaela Winterbottoma („Wonderland“), Neila Jordana („Hranice lásky“) a samozřejmě z filmu „Piano“ (režie: Jane Campion). Druhým koncertem, který v první den proběhne na hlavní scéně, bude společné vystoupení českých Tata Bojs a korejsko-amerického Ahn Tria, kteří uvedou v překvapivých komorně - akustických úpravách nejznámější hity této kapely z Hanspaulky („Jaro“, „Tanečnice“, „Lasičky“, „Šťastnější“, „Pěšáci“, „Vesmírná“, „Toreadorská otázka“ či „Attention Aux Hommes!“) Zajímavostí je, že pro Ahn Trio, které jinak patří k předním světovým interpretačním tělesům vážné hudby, napsal několik skladeb i Michael Nyman a sám je má ve velké oblibě. Dočkají se třeba diváci na Colours společného vystoupení? Jisté je, že Ahn Tria se diváci dočkají samostatně v pátek v evangelickém kostele.
Vedle hlavního pódia rozjedou ve čtvrtek na scéně ve stanu svůj ukrajinsko-estonský firefolk kapela Svjata Vatra a představí se další česká jména – Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem a DJ Five, Michal Hrůza a další. V chapiteau začne také divadelní program performancí „Primární příznaky ztráty jména“ předního alternativního souboru Teatr Novogo Fronta a Bílé divadlo zahraje venkovní představení „Červený kohout letí k nebi“.
Letos poprvé festival Colours of Ostrava přispěje na charitativní účely. V tomto roce věnuje minimálně 100.000 Kč dětskému domovu Srdce z Karviné. Tato částka bude využita na pokrytí nákladů na canis terapii na celý jeden kalendářní rok a na další volnočasové aktivity dětí (kroužky, vstupy na kulturní a sportovní akce, výlety, apod.). Festival také dětem z dětských domovů na severní Moravě nabídl volné vstupenky na letošní ročník festivalu.
Další program festivalu přivítá velká jména současné světové scény:
Vůbec poprvé přijede do České republiky jazzově-popový klavírista a zpěvák Jamie Cullum (10. července), který je přes svůj mladý věk držitelem mnoha prestižních hudebních cen, například nominací na Grammy, Brit Awards či na Zlatý Globus. Své desky prodává po miliónech. Velkou událostí se stane koncert Davida Byrna (12. července), bývalého frontmana Talking Heads, který přijede s početným týmem dvaceti pěti lidí – s velkou kapelou s tanečníky a programem písní, které napsal společně s mágem elektronické hudby Brianem Enem. Po třech letech se na Colours vrátí hvězda londýnského asijského undergroundu kapela Asian Dub Foundation (10. července). Po Robertu Plantovi před třemi lety přijede další vynikající zpěvák, frontman významné rockové kapely: tentokrát to bude Jon Anderson (11. července), zakladatel legendárních Yes a spolupracovník například Vangelise, King Crimson, Mike Oldfielda, Ricka Wakemana, Tangerine Dream nebo japonského multiinstrumentalisty Kitara. Po koncertování na všech možných českých pódiích se konečně do Ostravy podívá také britská hvězda taneční scény – formace Stereo MCs (11. července), která mixuje elektroniku s trip hopem, acid jazzem a funky. Sobotní program rozzáří pro změnu svým trip hopem britská kapela Morcheeba (11. července) s elektropopovými písněmi s příměsí psychedelie, rocku, rhythm and blues a soulu. Tentýž večer posílí Colours americká formace Mercury Rev, která svými elektronicko-vesmírnými skladbami potěší ctitele podobného stylu, jaký hrají například Sigur Rós. Čtyřdenní přehlídku uzavře v neděli 12. července americký funkový saxofonista, zpěvák a velký showman Maceo Parker.
Kromě výše zmíněných kapel se diváci mohou těšit na koncerty dalších jmen ze všech koutů světa, která možná nejsou u nás tolik známá, přesto ale jejich koncerty nabídnou výjimečné a nevšední zážitky. Od „bubenických orgií“ krále perkusí z Guinei, přes syna zakladatel afro beatu z Nigérie, bojovníka proti apartheidu z Jižní Afriky, šíleného akordeonistu z Finska, nejlepší salsa kapelu z Kolumbie, veselou taneční partičku z Ukrajiny, židovské písně kombinované s hip hopem z Polska, alžírský elektronicko-oudový nářez, až po jednu z nejlepších kapel z Irska a dvě formace z Izraele, které hrají tradiční židovské a sefardské písně s tisíc let starými texty či hudbu ze Středozemí, středověké říše Al-Andalus a Balkánu.
Z českých kapel jsou v programu například vůbec poprvé kultovní písničkář Jaromír Nohavica (11. července), Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou (12. července, čerstvá držitelka Anděla za tento projekt), a dále například David Koller, Terne Čhave, Dub-o-net, Jiří Stivín & Vojtěch a Irena Havlovi, Švihadlo, Věra Špinarová, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Boo, Mňága a Žďorp či Vypsaná Fixa, Robert Křesťan a Druhá tráva & Tony Trischka a řada dalších všech hudebních stylů. Hlavní scénu Česká spořitelna stage bude moderovat Jan Budař, který také vystoupí se svým Eliščin Bandem. Letos poprvé vyroste v areálu Černé louky zvláštní open-air scéna (Czech stage) věnovaná mladým nadějným tuzemským kapelám. Tradičně se v neděli scéna ve stanu změní na pódium pro kapely vydávající u vydavatelství Indies Scope, včetně čerstvého vítěze soutěže Česká spořitelna Colours Talents, kapelu BraAgas.
Celkově se hudební program Colours of Ostrava kromě tradičních dvou venkovních festivalových areálů na Černé louce a Slezskoostravském hradě s hlavní scénou Česká spořitelna stage rozprostře po celé Ostravě – od Evangelického kostela, přes náměstí až po kluby Templ či Fabric. Oproti loňskému roku program neproběhne v klubu Marley, zato několik koncertů se odehraje v klubech Parník a Ruby Blue.
Festival nabídne tradičně bohatý nehudební program: divadla (speciální besídka divadla Sklep - Fero Burda, Tomáš Hanák, Milan Šteindler, David Vávra, Lenka Vychodilová...), Bílé divadlo, Teatr Novogo Fronta, VOSTO5, Veselé skoky, Divadlo Boca Loca Lab, Metamorphósis famfulare, Divadelní společnost Pohoda, Divadlo Tichý jelen, Divadlo DNO, Kristýnka Kellerová. V kinokavárně LFŠ, jejíž program vzniká ve spolupráci s Letní filmovou školou v Uherském hradišti, budou promítány hudební filmy jako Control, Commitments, Carmina Burana, Carmen či krátké filmy studentů VŠUP, Filmové školy Zlín či festivalu Anifest. Na Reflex fóru v Domě knihy Librex proběhnou diskuse s redaktory tohoto týdeníku a jejich hosty, dále o Srí Lance či Izraeli. V programu nebudou chybět oblíbené workshopy salsy, bubnování, břišních tanců i dětský svět s hlídáním dětí. Nově se do areálu festivalu připravují i výtvarné instalace. Nově také antikvariát a klub Fiducia připraví pro návštěvníky doprovodný program věnovaný industriálním památkám Ostravy s netradiční šumnou projížďkou historickým autobusem či speciální prohlídkou takzvaných „ostravských Hradčan“ či unikátních památek Dolní oblasti Vítkovice s mimořádným výstupem na vysokou pec.
Letos poprvé najdou návštěvníci v areálu festivalu bankomat České spořitelny. O zázemí přespolních bude opět dobře postaráno – od možnosti postavit si stan ve stanovém městečku v zeleni až po možnost rezervovat si cenově výhodné ubytování pod střechou přes stránky festivalu. Nová služba pro obyvatele stanového městečka Zanussi Point nabízí možnost zdarma uskladnit potraviny a nápoje v chladicích zařízeních, využít varné konvice k ohřevu vody a mikrovlnné trouby k ohřevu vlastních donesených pokrmů. K dopravě na festival doporučujeme využít České dráhy, které pro držitele vstupenek na Colours nabízejí z jakékoliv stanice zpáteční jízdenku s prodlouženou platností až do pondělí 13. července. Odpad z festivalu bude separován a recyklován.
Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro. Předprodej bude končit den před festivalem cenou 1.160 Kč. Na místě bude cena čtyřdenní vstupenky 1.300 Kč. Jednodenní vstupenky budou v prodeji pouze na místě. Zde bude také platit sleva 20% pro držitele Chytré karty České spořitelny (lze uplatnit na maximálně 2 vstupenky). Festival nabízí v předprodeji v síti Ticketpro slevu 110 Kč z aktuální ceny čtyřdenní vstupenky na karty ISIC, ALIVE a ITIC. Sleva je platná po celou dobu předprodeje, neplatí při koupi vstupenky na místě. Na místě i v předprodeji platí sleva 10% na vstupenku na základě předložení In-karty, na místě pak i na základě předložení jízdenky Českých drah na festival. V neděli 12. července je vstup pro diváky starší 65 let zdarma. Dětem do 140 cm je vstup zdarma po celou dobu.
Festival pořádá společnost Colour Production, spol. s r.o. pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za podpory statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR. Generálním partnerem je Česká spořitelna, a.s. Za podporu děkujeme také společnosti ČEPS. Hlavní partner: ČEZ. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion a Deník. Děkujeme řadě další partnerů a podporovatelů, kteří jsou uvedeni na webových stránkách festivalu.
Colours of Ostrava, velká hudební fiesta uprostřed zeleného srdce severní Moravy, se rychle blíží
Ve čtvrtek 9. července v 15 hodin se otevřou pomyslné brány hudebního festivalu Colours of Ostrava, velké hudební fiesty v zeleném srdci severomoravské metropole. Během čtyř dnů do půlnoci neděle 12. července vystoupí na minimálně deseti scénách přes 100 kapel, DJs, a divadel, proběhne řada doprovodných programů – projekce filmů, diskuse, workshopy i taneční afterparty - ať už pod širým nebem (Česká spořitelna stage, Barvy, Czech stage), či v klubech, kostele i knihkupectví.
Ve čtvrtek bude od 20 hodin hlavní scéna Česká spořitelna stage patřit slavnému současnému britskému skladateli Michaelu Nymanovi, který se svým jedenáctičlenným bandem zahraje výběr svých skladeb z filmů režisérů Petera Greenawaye („Prosperovy knihy“, „Umělcova smlouva“, Topení po číslech“ apod.), Michaela Winterbottoma („Wonderland“), Neila Jordana („Hranice lásky“) a samozřejmě z filmu „Piano“ (režie: Jane Campion). Druhým koncertem, který v první den proběhne na hlavní scéně, bude společné vystoupení českých Tata Bojs a korejsko-amerického Ahn Tria, kteří uvedou v překvapivých komorně - akustických úpravách nejznámější hity této kapely z Hanspaulky („Jaro“, „Tanečnice“, „Lasičky“, „Šťastnější“, „Pěšáci“, „Vesmírná“, „Toreadorská otázka“ či „Attention Aux Hommes!“) Zajímavostí je, že pro Ahn Trio, které jinak patří k předním světovým interpretačním tělesům vážné hudby, napsal několik skladeb i Michael Nyman a sám je má ve velké oblibě. Dočkají se třeba diváci na Colours společného vystoupení? Jisté je, že Ahn Tria se diváci dočkají samostatně v pátek v evangelickém kostele.
Vedle hlavního pódia rozjedou ve čtvrtek na scéně ve stanu svůj ukrajinsko-estonský firefolk kapela Svjata Vatra a představí se další česká jména – Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem a DJ Five, Michal Hrůza a další. V chapiteau začne také divadelní program performancí „Primární příznaky ztráty jména“ předního alternativního souboru Teatr Novogo Fronta a Bílé divadlo zahraje venkovní představení „Červený kohout letí k nebi“.
Letos poprvé festival Colours of Ostrava přispěje na charitativní účely. V tomto roce věnuje minimálně 100.000 Kč dětskému domovu Srdce z Karviné. Tato částka bude využita na pokrytí nákladů na canis terapii na celý jeden kalendářní rok a na další volnočasové aktivity dětí (kroužky, vstupy na kulturní a sportovní akce, výlety, apod.). Festival také dětem z dětských domovů na severní Moravě nabídl volné vstupenky na letošní ročník festivalu.
Další program festivalu přivítá velká jména současné světové scény:
Vůbec poprvé přijede do České republiky jazzově-popový klavírista a zpěvák Jamie Cullum (10. července), který je přes svůj mladý věk držitelem mnoha prestižních hudebních cen, například nominací na Grammy, Brit Awards či na Zlatý Globus. Své desky prodává po miliónech. Velkou událostí se stane koncert Davida Byrna (12. července), bývalého frontmana Talking Heads, který přijede s početným týmem dvaceti pěti lidí – s velkou kapelou s tanečníky a programem písní, které napsal společně s mágem elektronické hudby Brianem Enem. Po třech letech se na Colours vrátí hvězda londýnského asijského undergroundu kapela Asian Dub Foundation (10. července). Po Robertu Plantovi před třemi lety přijede další vynikající zpěvák, frontman významné rockové kapely: tentokrát to bude Jon Anderson (11. července), zakladatel legendárních Yes a spolupracovník například Vangelise, King Crimson, Mike Oldfielda, Ricka Wakemana, Tangerine Dream nebo japonského multiinstrumentalisty Kitara. Po koncertování na všech možných českých pódiích se konečně do Ostravy podívá také britská hvězda taneční scény – formace Stereo MCs (11. července), která mixuje elektroniku s trip hopem, acid jazzem a funky. Sobotní program rozzáří pro změnu svým trip hopem britská kapela Morcheeba (11. července) s elektropopovými písněmi s příměsí psychedelie, rocku, rhythm and blues a soulu. Tentýž večer posílí Colours americká formace Mercury Rev, která svými elektronicko-vesmírnými skladbami potěší ctitele podobného stylu, jaký hrají například Sigur Rós. Čtyřdenní přehlídku uzavře v neděli 12. července americký funkový saxofonista, zpěvák a velký showman Maceo Parker.
Kromě výše zmíněných kapel se diváci mohou těšit na koncerty dalších jmen ze všech koutů světa, která možná nejsou u nás tolik známá, přesto ale jejich koncerty nabídnou výjimečné a nevšední zážitky. Od „bubenických orgií“ krále perkusí z Guinei, přes syna zakladatel afro beatu z Nigérie, bojovníka proti apartheidu z Jižní Afriky, šíleného akordeonistu z Finska, nejlepší salsa kapelu z Kolumbie, veselou taneční partičku z Ukrajiny, židovské písně kombinované s hip hopem z Polska, alžírský elektronicko-oudový nářez, až po jednu z nejlepších kapel z Irska a dvě formace z Izraele, které hrají tradiční židovské a sefardské písně s tisíc let starými texty či hudbu ze Středozemí, středověké říše Al-Andalus a Balkánu.
Z českých kapel jsou v programu například vůbec poprvé kultovní písničkář Jaromír Nohavica (11. července), Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou (12. července, čerstvá držitelka Anděla za tento projekt), a dále například David Koller, Terne Čhave, Dub-o-net, Jiří Stivín & Vojtěch a Irena Havlovi, Švihadlo, Věra Špinarová, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Boo, Mňága a Žďorp či Vypsaná Fixa, Robert Křesťan a Druhá tráva & Tony Trischka a řada dalších všech hudebních stylů. Hlavní scénu Česká spořitelna stage bude moderovat Jan Budař, který také vystoupí se svým Eliščin Bandem. Letos poprvé vyroste v areálu Černé louky zvláštní open-air scéna (Czech stage) věnovaná mladým nadějným tuzemským kapelám. Tradičně se v neděli scéna ve stanu změní na pódium pro kapely vydávající u vydavatelství Indies Scope, včetně čerstvého vítěze soutěže Česká spořitelna Colours Talents, kapelu BraAgas.
Celkově se hudební program Colours of Ostrava kromě tradičních dvou venkovních festivalových areálů na Černé louce a Slezskoostravském hradě s hlavní scénou Česká spořitelna stage rozprostře po celé Ostravě – od Evangelického kostela, přes náměstí až po kluby Templ či Fabric. Oproti loňskému roku program neproběhne v klubu Marley, zato několik koncertů se odehraje v klubech Parník a Ruby Blue.
Festival nabídne tradičně bohatý nehudební program: divadla (speciální besídka divadla Sklep - Fero Burda, Tomáš Hanák, Milan Šteindler, David Vávra, Lenka Vychodilová...), Bílé divadlo, Teatr Novogo Fronta, VOSTO5, Veselé skoky, Divadlo Boca Loca Lab, Metamorphósis famfulare, Divadelní společnost Pohoda, Divadlo Tichý jelen, Divadlo DNO, Kristýnka Kellerová. V kinokavárně LFŠ, jejíž program vzniká ve spolupráci s Letní filmovou školou v Uherském hradišti, budou promítány hudební filmy jako Control, Commitments, Carmina Burana, Carmen či krátké filmy studentů VŠUP, Filmové školy Zlín či festivalu Anifest. Na Reflex fóru v Domě knihy Librex proběhnou diskuse s redaktory tohoto týdeníku a jejich hosty, dále o Srí Lance či Izraeli. V programu nebudou chybět oblíbené workshopy salsy, bubnování, břišních tanců i dětský svět s hlídáním dětí. Nově se do areálu festivalu připravují i výtvarné instalace. Nově také antikvariát a klub Fiducia připraví pro návštěvníky doprovodný program věnovaný industriálním památkám Ostravy s netradiční šumnou projížďkou historickým autobusem či speciální prohlídkou takzvaných „ostravských Hradčan“ či unikátních památek Dolní oblasti Vítkovice s mimořádným výstupem na vysokou pec.
Letos poprvé najdou návštěvníci v areálu festivalu bankomat České spořitelny. O zázemí přespolních bude opět dobře postaráno – od možnosti postavit si stan ve stanovém městečku v zeleni až po možnost rezervovat si cenově výhodné ubytování pod střechou přes stránky festivalu. Nová služba pro obyvatele stanového městečka Zanussi Point nabízí možnost zdarma uskladnit potraviny a nápoje v chladicích zařízeních, využít varné konvice k ohřevu vody a mikrovlnné trouby k ohřevu vlastních donesených pokrmů. K dopravě na festival doporučujeme využít České dráhy, které pro držitele vstupenek na Colours nabízejí z jakékoliv stanice zpáteční jízdenku s prodlouženou platností až do pondělí 13. července. Odpad z festivalu bude separován a recyklován.
Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro. Předprodej bude končit den před festivalem cenou 1.160 Kč. Na místě bude cena čtyřdenní vstupenky 1.300 Kč. Jednodenní vstupenky budou v prodeji pouze na místě. Zde bude také platit sleva 20% pro držitele Chytré karty České spořitelny (lze uplatnit na maximálně 2 vstupenky). Festival nabízí v předprodeji v síti Ticketpro slevu 110 Kč z aktuální ceny čtyřdenní vstupenky na karty ISIC, ALIVE a ITIC. Sleva je platná po celou dobu předprodeje, neplatí při koupi vstupenky na místě. Na místě i v předprodeji platí sleva 10% na vstupenku na základě předložení In-karty, na místě pak i na základě předložení jízdenky Českých drah na festival. V neděli 12. července je vstup pro diváky starší 65 let zdarma. Dětem do 140 cm je vstup zdarma po celou dobu.
Festival pořádá společnost Colour Production, spol. s r.o. pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za podpory statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR. Generálním partnerem je Česká spořitelna, a.s. Za podporu děkujeme také společnosti ČEPS. Hlavní partner: ČEZ. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion a Deník. Děkujeme řadě další partnerů a podporovatelů, kteří jsou uvedeni na webových stránkách festivalu.
Colours of Ostrava, velká hudební fiesta uprostřed zeleného srdce severní Moravy, se rychle blíží
Vůbec poprvé přijede do České republiky jazzově-popový klavírista a zpěvák Jamie Cullum (10. července), který je přes svůj mladý věk držitelem mnoha prestižních hudebních cen, například nominací na Grammy, Brit Awards či na Zlatý Globus. Své desky prodává po miliónech. Velkou událostí se stane koncert Davida Byrna (12. července), bývalého frontmana Talking Heads, který přijede s početným týmem dvaceti pěti lidí – s velkou kapelou s tanečníky a programem písní, které napsal společně s mágem elektronické hudby Brianem Enem. Festival ve čtvrtek 9. července zahájí se svým orchestrem britský skladatel Michael Nyman, který proslul především hudbou k oskarovému filmu „Piano“ a mnoha snímkům režiséra Petera Greenawaye. Po třech letech se na Colours vrátí hvězda londýnského asijského undergroundu kapela Asian Dub Foundation (10. července). Po Robertu Plantovi před třemi lety přijede další vynikající zpěvák, frontman významné rockové kapely: tentokrát to bude Jon Anderson (11. července), zakladatel legendárních Yes a spolupracovník například Vangelise, King Crimson, Mike Oldfielda, Ricka Wakemana, Tangerine Dream nebo japonského multiinstrumentalisty Kitara. Po koncertování na všech možných českých pódiích se konečně do Ostravy podívá také britská hvězda taneční scény – formace Stereo MCs (11. července), která mixuje elektroniku s trip hopem, acid jazzem a funky. Sobotní program rozzáří pro změnu svým trip hopem britská kapela Morcheeba (11. července) s elektropopovými písněmi s příměsí psychedelie, rocku, rhythm and blues a soulu. Tentýž večer posílí Colours americká formace Mercury Rev, která svými elektronicko-vesmírnými skladbami potěší ctitele podobného stylu, jaký hrají například Sigur Rós. Čtyřdenní přehlídku uzavře v neděli 12. července americký funkový saxofonista, zpěvák a velký showman Maceo Parker.
Kromě výše zmíněných kapel se diváci mohou těšit na koncerty dalších jmen ze všech koutů světa, která možná nejsou u nás tolik známá, přesto ale jejich koncerty nabídnou výjimečné a nevšední zážitky. Od „bubenických orgií“ krále perkusí z Guinei, přes syna zakladatel afro beatu z Nigérie, bojovníka proti apartheidu z Jižní Afriky, šíleného akordeonistu z Finska, nejlepší salsa kapelu z Kolumbie, veselou taneční partičku z Ukrajiny, židovské písně kombinované s hip hopem z Polska, alžírský elektronicko-oudový nářez, až po jednu z nejlepších kapel z Irska a dvě formace z Izraele, které hrají tradiční židovské a sefardské písně s tisíc let starými texty či hudbu ze Středozemí, středověké říše Al-Andalus a Balkánu. Zážitkem pro milovníky klasické hudby se stane samostatný koncert korejsko-amerického Ahn Tria, které vystoupí také společně s Tata Bojs v první den festivalu.
Z českých kapel jsou v programu například vůbec poprvé kultovní písničkář Jaromír Nohavica (11. července), Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou (12. července, čerstvá držitelka Anděla za tento projekt), a dále například David Koller, Terne Čhave, Dub-o-net, Jiří Stivín & Vojtěch a Irena Havlovi, Švihadlo, Věra Špinarová, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Boo, Mňága a Žďorp či Vypsaná Fixa, Robert Křesťan a Druhá tráva & Tony Trischka a řada dalších všech hudebních stylů. Hlavní scénu Česká spořitelna stage bude moderovat Jan Budař, který také vystoupí se svým Eliščin Bandem. Letos poprvé vyroste v areálu Černé louky zvláštní open-air scéna (Czech stage) věnovaná mladým nadějným tuzemským kapelám. Tradičně se v neděli scéna ve stanu změní na pódium pro kapely vydávající u vydavatelství Indies Scope, včetně čerstvého vítěze soutěže Česká spořitelna Colours Talents, kapelu BraAgas.
Celkově se hudební program Colours of Ostrava kromě tradičních dvou venkovních festivalových areálů na Černé louce a Slezskoostravském hradě s hlavní scénou Česká spořitelna stage rozprostře po celé Ostravě – od Evangelického kostela, přes náměstí až po kluby Templ či Fabric. Oproti loňskému roku program neproběhne v klubu Marley, zato několik koncertů se odehraje v klubech Parník a Ruby Blue.
Festival nabídne tradičně bohatý nehudební program: divadla (speciální besídka divadla Sklep - Fero Burda, Tomáš Hanák, Milan Šteindler, David Vávra, Lenka Vychodilová...), Bílé divadlo, Teatr Novogo Fronta, VOSTO5, Veselé skoky, Divadlo Boca Loca Lab, Metamorphósis famfulare, Divadelní společnost Pohoda, Divadlo Tichý jelen, Divadlo DNO, Kristýnka Kellerová. V kinokavárně LFŠ, jejíž program vzniká ve spolupráci s Letní filmovou školou v Uherském hradišti, budou promítány hudební filmy jako Control, Commitments, Carmina Burana, Carmen či krátké filmy studentů VŠUP, Filmové školy Zlín či festivalu Anifest. Na Reflex fóru v Domě knihy Librex proběhnou diskuse s redaktory tohoto týdeníku a jejich hosty, dále o Srí Lance či Izraeli. V programu nebudou chybět oblíbené workshopy salsy, bubnování, břišních tanců i dětský svět s hlídáním dětí. Nově se do areálu festivalu připravují i výtvarné instalace. Nově také antikvariát a klub Fiducia připraví pro návštěvníky doprovodný program věnovaný industriálním památkám Ostravy s netradiční šumnou projížďkou historickým autobusem či speciální prohlídkou takzvaných „ostravských Hradčan“ či unikátních památek Dolní oblasti Vítkovice s mimořádným výstupem na vysokou pec.
Letos poprvé najdou návštěvníci v areálu festivalu bankomat České spořitelny. O zázemí přespolních bude opět dobře postaráno – od možnosti postavit si stan ve stanovém městečku v zeleni až po možnost rezervovat si cenově výhodné ubytování pod střechou přes stránky festivalu. Nová služba pro obyvatele stanového městečka Zanussi Point nabízí možnost zdarma uskladnit potraviny a nápoje v chladicích zařízeních, využít varné konvice k ohřevu vody a mikrovlnné trouby k ohřevu vlastních donesených pokrmů. K dopravě na festival doporučujeme využít České dráhy, které pro držitele vstupenek na Colours nabízejí z jakékoliv stanice zpáteční jízdenku s prodlouženou platností až do pondělí 13. července. Odpad z festivalu bude separován a recyklován.
Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro. Předprodej bude končit den před festivalem cenou 1.160 Kč. Na místě bude cena čtyřdenní vstupenky 1.300 Kč. Jednodenní vstupenky budou v prodeji pouze na místě. Zde bude také platit sleva 20% pro držitele Chytré karty České spořitelny (lze uplatnit na maximálně 2 vstupenky). Festival nabízí v předprodeji v síti Ticketpro slevu 110 Kč z aktuální ceny čtyřdenní vstupenky na karty ISIC, ALIVE a ITIC. Sleva je platná po celou dobu předprodeje, neplatí při koupi vstupenky na místě. Na místě i v předprodeji platí sleva 10% na vstupenku na základě předložení In-karty, na místě pak i na základě předložení jízdenky Českých drah na festival. V neděli 12. července je vstup pro diváky starší 65 let zdarma. Dětem do 140 cm je vstup zdarma po celou dobu.
Letos poprvé festival Colours of Ostrava přispěje na charitativní účely. V tomto roce věnuje minimálně 100.000 Kč dětskému domovu Srdce z Karviné. Tato částka bude využita na pokrytí nákladů na canis terapii na celý jeden kalendářní rok a na další volnočasové aktivity dětí (kroužky, vstupy na kulturní a sportovní akce, výlety, apod.). Festival také dětem z dětských domovů na severní Moravě nabídl volné vstupenky na letošní ročník festivalu.
Festival pořádá společnost Colour Production, spol. s r.o. pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za podpory statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR. Generálním partnerem je Česká spořitelna, a.s. Za podporu děkujeme také společnosti ČEPS. Hlavní partner: ČEZ. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion a Deník. Děkujeme řadě další partnerů a podporovatelů, kteří jsou uvedeni na webových stránkách festivalu.
Více informací a aktuální program festivalu: www.colours.cz
Morcheeba, Mercury Rev a další obohatí program Colours of Ostrava
Program barevného festivalu Colours of Ostrava, který začíná již za dva týdny 9. července v zeleném srdci severomoravské metropole, nabídne přes 100 kapel, DJs, a divadel, dále filmy, diskuse, workshopy i taneční afterparty na minimálně deseti scénách – ať už pod širým nebem (Česká spořitelna stage, Barvy, Czech stage), či v klubech, kostele i knihkupectví. Hlavními tahouny hudebního programu jsou opět velká jména současné světové scény.
Vůbec poprvé přijede do České republiky jazzově-popový klavírista a zpěvák Jamie Cullum (10. července), který je přes svůj mladý věk držitelem mnoha prestižních hudebních cen, například nominací na Grammy, Brit Awards či na Zlatý Globus. Své desky prodává po miliónech. Velkou událostí se stane koncert Davida Byrna (12. července), bývalého frontmana Talking Heads, který přijede s početným týmem dvaceti pěti lidí – s velkou kapelou s tanečníky a programem písní, které napsal společně s mágem elektronické hudby Brianem Enem. Festival ve čtvrtek 9. července zahájí se svým orchestrem britský skladatel Michael Nyman, který proslul především hudbou k oskarovému filmu „Piano“ a mnoha snímkům režiséra Petera Greenawaye. Po třech letech se na Colours vrátí hvězda londýnského asijského undergroundu kapela Asian Dub Foundation (10. července). Po Robertu Plantovi před třemi lety přijede další vynikající zpěvák, frontman významné rockové kapely: tentokrát to bude Jon Anderson (11. července), zakladatel legendárních Yes a spolupracovník například Vangelise, King Crimson, Mike Oldfielda, Ricka Wakemana, Tangerine Dream nebo japonského multiinstrumentalisty Kitara. Po koncertování na všech možných českých pódiích se konečně do Ostravy podívá také britská hvězda taneční scény – formace Stereo MCs (11. července), která mixuje elektroniku s trip hopem, acid jazzem a funky. Sobotní program rozzáří pro změnu svým trip hopem britská kapela Morcheeba (11. července) s elektropopovými písněmi s příměsí psychedelie, rocku, rhythm and blues a soulu. Tentýž večer posílí Colours americká formace Mercury Rev, která svými elektronicko-vesmírnými skladbami potěší ctitele podobného stylu, jaký hrají například Sigur Rós. Čtyřdenní přehlídku uzavře v neděli 12. července americký funkový saxofonista, zpěvák a velký showman Maceo Parker.
Kromě výše zmíněných kapel se diváci mohou těšit na koncerty dalších jmen ze všech koutů světa, která možná nejsou u nás tolik známá, přesto ale jejich koncerty nabídnou výjimečné a nevšední zážitky. Od „bubenických orgií“ krále perkusí z Guinei, přes syna zakladatel afro beatu z Nigérie, bojovníka proti apartheidu z Jižní Afriky, šíleného akordeonistu z Finska, nejlepší salsa kapelu z Kolumbie, veselou taneční partičku z Ukrajiny, židovské písně kombinované s hip hopem z Polska, alžírský elektronicko-oudový nářez, až po jednu z nejlepších kapel z Irska a dvě formace z Izraele, které hrají tradiční židovské a sefardské písně s tisíc let starými texty či hudbu ze Středozemí, středověké říše Al-Andalus a Balkánu. Zážitkem pro milovníky klasické hudby se stane samostatný koncert korejsko-amerického Ahn Tria, které vystoupí také společně s Tata Bojs v první den festivalu.
Z českých kapel jsou v programu například vůbec poprvé kultovní písničkář Jaromír Nohavica (11. července), Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou (12. července, čerstvá držitelka Anděla za tento projekt), a dále například David Koller, Terne Čhave, Dub-o-net, Jiří Stivín & Vojtěch a Irena Havlovi, Švihadlo, Věra Špinarová, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Boo, Mňága a Žďorp či Vypsaná Fixa, Robert Křesťan a Druhá tráva & Tony Trischka a řada dalších všech hudebních stylů. Hlavní scénu Česká spořitelna stage bude moderovat Jan Budař, který také vystoupí se svým Eliščin Bandem. Letos poprvé vyroste v areálu Černé louky zvláštní open-air scéna (Czech stage) věnovaná mladým nadějným tuzemským kapelám. Tradičně se v neděli scéna ve stanu změní na pódium pro kapely vydávající u vydavatelství Indies Scope, včetně čerstvého vítěze soutěže Česká spořitelna Colours Talents, kapelu BraAgas.
Celkově se hudební program Colours of Ostrava kromě tradičních dvou venkovních festivalových areálů na Černé louce a Slezskoostravském hradě s hlavní scénou Česká spořitelna stage rozprostře po celé Ostravě – od Evangelického kostela, přes náměstí až po kluby Templ či Fabric. Oproti loňskému roku program neproběhne v klubu Marley, zato několik koncertů se odehraje v klubech Parník a Ruby Blue.
Festival nabídne tradičně bohatý nehudební program: divadla (speciální besídka divadla Sklep - Fero Burda, Tomáš Hanák, Milan Šteindler, David Vávra, Lenka Vychodilová...), Bílé divadlo, Teatr Novogo Fronta, VOSTO5, Veselé skoky, Divadlo Boca Loca Lab, Metamorphósis famfulare, Divadelní společnost Pohoda, Divadlo Tichý jelen, Divadlo DNO, Kristýnka Kellerová. V kinokavárně LFŠ, jejíž program vzniká ve spolupráci s Letní filmovou školou v Uherském hradišti, budou promítány hudební filmy jako Control, Commitments, Carmina Burana, Carmen či krátké filmy studentů VŠUP, Filmové školy Zlín či festivalu Anifest. Na Reflex fóru v Domě knihy Librex proběhnou diskuse s redaktory tohoto týdeníku a jejich hosty, dále o Srí Lance či Izraeli. V programu nebudou chybět oblíbené workshopy salsy, bubnování, břišních tanců i dětský svět s hlídáním dětí. Nově se do areálu festivalu připravují i výtvarné instalace. Nově také antikvariát a klub Fiducia připraví pro návštěvníky doprovodný program věnovaný industriálním památkám Ostravy s netradiční šumnou projížďkou historickým autobusem či speciální prohlídkou takzvaných „ostravských Hradčan“ či unikátních památek Dolní oblasti Vítkovice s mimořádným výstupem na vysokou pec.
Letos poprvé najdou návštěvníci v areálu festivalu bankomat České spořitelny. O zázemí přespolních bude opět dobře postaráno – od možnosti postavit si stan ve stanovém městečku v zeleni až po možnost rezervovat si cenově výhodné ubytování pod střechou přes stránky festivalu. Nová služba pro obyvatele stanového městečka Zanussi Point nabízí možnost zdarma uskladnit potraviny a nápoje v chladicích zařízeních, využít varné konvice k ohřevu vody a mikrovlnné trouby k ohřevu vlastních donesených pokrmů. K dopravě na festival doporučujeme využít České dráhy, které pro držitele vstupenek na Colours nabízejí z jakékoliv stanice zpáteční jízdenku s prodlouženou platností až do pondělí 13. července. Odpad z festivalu bude separován a recyklován.
Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro. Předprodej bude končit den před festivalem cenou 1.160 Kč. Na místě bude cena čtyřdenní vstupenky 1.300 Kč. Jednodenní vstupenky budou v prodeji pouze na místě. Zde bude také platit sleva 20% pro držitele Chytré karty České spořitelny (lze uplatnit na maximálně 2 vstupenky). Festival nabízí v předprodeji v síti Ticketpro slevu 110 Kč z aktuální ceny čtyřdenní vstupenky na karty ISIC, ALIVE a ITIC. Sleva je platná po celou dobu předprodeje, neplatí při koupi vstupenky na místě. Na místě i v předprodeji platí sleva 10% na vstupenku na základě předložení In-karty, na místě pak i na základě předložení jízdenky Českých drah na festival. V neděli 12. července je vstup pro diváky starší 65 let zdarma. Dětem do 140 cm je vstup zdarma po celou dobu.
Letos poprvé festival Colours of Ostrava přispěje na charitativní účely. V tomto roce věnuje minimálně 100.000 Kč dětskému domovu Srdce z Karviné. Tato částka bude využita na pokrytí nákladů na canis terapii na celý jeden kalendářní rok a na další volnočasové aktivity dětí (kroužky, vstupy na kulturní a sportovní akce, výlety, apod.). Festival také dětem z dětských domovů na severní Moravě nabídl volné vstupenky na letošní ročník festivalu.
Festival pořádá společnost Colour Production, spol. s r.o. pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za podpory statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR. Generálním partnerem je Česká spořitelna, a.s. Za podporu děkujeme také společnosti ČEPS. Hlavní partner: ČEZ. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion a Deník. Děkujeme řadě další partnerů a podporovatelů, kteří jsou uvedeni na webových stránkách festivalu.
Více informací a aktuální program festivalu: www.colours.cz
Morcheeba, Mercury Rev a další obohatí program Colours of Ostrava
Tentýž večer posílí Colours americká formace Mercury Rev, která svými elektronicko-vesmírnými skladbami potěší ctitele podobného stylu, jaký hrají například Sigur Rós. Alba tohoto veteránského newyorského tria patří už léta k favoritům prestižních anket a to poslední, loňské „Snowflake Midnight“, se řadí k tomu nejlepšímu, co kapela kdy natočila. Kritička Jude Rogersová to v londýnském deníku The Guardian shrnula lapidárně: „Spadne vám čelist“. A do třetice rovněž v sobotu večer na hlavní scéně pod širým nebem vystoupí písničkář Jaromír Nohavica.
„O vystoupení Jarka Nohavici se bavíme už od samého počátku existence Colours, letos se nám konečně podařilo najít vhodný termín i okolnosti pro jeho vystoupení. Myslím, že do hvězdné sestavy festivalu patří a bude také jeho ozdobou,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně Colours. Bude to jedno z mála letních vystoupení charismatického hudebníka, který pro vyprodané sály (naposledy například několik večerů v pražské Lucerně) nepotřebuje žádnou reklamní kampaň. Jaromír Nohavica nejen koncertuje, skládá a vymýšlí texty, ale i překládá, píše divadelní hry, libreta, básně, prózy i bloguje na svém webu.
Program festivalu Colours of Ostrava nabídne na celkem 10 scénách přes 100 kapel či DJs a tradičně bohatý nehudební program – divadelní představení, diskuse na scéně Reflex fórum, filmy v kinokavárně LFŠ, workshopy či dětský svět. Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro v ceně, která do 31. května činí 1.060 Kč. Poté se cena zvedne na 1.160 Kč. Více informací: www.colours.cz. Generální partner festivalu: Česká spořitelna.
Morcheeba – Otherwise
Mercury Rev - The Dark is Rising
Jaromír Nohavica – Sarajevo
Další dosud potvrzené kapely: Jamie Cullum (UK), David Byrne (US), Maceo Parker (US), Michael Nyman Band (UK), Asian Dub Foundation (UK), Joe Anderson (UK), Stereo MC´s (UK), Diwan Project (Izrael), Israeli Ethnic Ensemble (Izrael), Johnny Clegg (Jižní Afrika), Mamady Keita & Sewa Kan (Guinea), Maria Doyle Kennedy (Irsko), Seun Kuti & Egypt 80 (Nigérie), LA-33 (Kolumbie), KTU (Finsko/US), Victoria Hanna (Izrael), Nina Stiller (Polsko), N.O.H.A. (ČR, Německo, Španělsko, USA), Speed Caravan (Alžír/Francie), Svjata Vatra (Estonsko/Ukrajina), Manickam Yogeswaran (Srí Lanka), Jape (Irsko), Glenn Kaiser Band (US), Dzadzeloi Traditional Cultural Troupe (Ghana), Daniel Benjamin (Německo), The Violet Burning (USA) ... Boo, David Koller, Dub-o-net, Eternal Seekers (Lenka Dusilová, Beáta Hlavenková, Clarinet Factory), Evolution Dejavu, Fleret a Jarmila Šuláková, František Segrado & Veselá bída, Hi-fi, Jan Kalousek, Los Remedios (SK), Lvmen, Mikoláš Chadima & MCH Band, Mňága a Žďorp, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, OFF AXIS, Slow Tension, Švihadlo, Tata Bojs, Tomáš Kočko a Orchestr, Two Men Whose Love´s Music, Už jsme doma, Věra Špinarová, Vypsaná Fixa... Scéna Indies Scope Records: Lesní zvěř, Dva, Žamboši, Prouza / Vítěz soutěže Česká spořitelna Colours Talents
Jon Anderson, frontman Yes, a Stereo MCs nově v programu Colours of Ostrava
– Festival Colours of Ostrava, který proběhne od 9. do 12. července v zeleném srdci severomoravské metropole, přidává do svého již tak rozsáhlého programu další velká hudební jména. Hvězdou sobotního programu se stane nově britská kapela Morcheeba, která v Ostravě představí písně jak ze zatím posledního alba „Dive Deep“, tak i své legendární hity, které míchají elektroniku, pop, trip hop i soul.
„O vystoupení Jarka Nohavici se bavíme už od samého počátku existence Colours, letos se nám konečně podařilo najít vhodný termín i okolnosti pro jeho vystoupení. Myslím, že do hvězdné sestavy festivalu patří a bude také jeho ozdobou,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně Colours. Bude to jedno z mála letních vystoupení charismatického hudebníka, který pro vyprodané sály (naposledy například několik večerů v pražské Lucerně) nepotřebuje žádnou reklamní kampaň. Jaromír Nohavica nejen koncertuje, skládá a vymýšlí texty, ale i překládá, píše divadelní hry, libreta, básně, prózy i bloguje na svém webu.
Program festivalu Colours of Ostrava nabídne na celkem 10 scénách přes 100 kapel či DJs a tradičně bohatý nehudební program – divadelní představení, diskuse na scéně Reflex fórum, filmy v kinokavárně LFŠ, workshopy či dětský svět. Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro v ceně, která do 31. května činí 1.060 Kč. Poté se cena zvedne na 1.160 Kč. Více informací: www.colours.cz. Generální partner festivalu: Česká spořitelna.
Morcheeba – Otherwise
Mercury Rev - The Dark is Rising
Jaromír Nohavica – Sarajevo
Další dosud potvrzené kapely: Jamie Cullum (UK), David Byrne (US), Maceo Parker (US), Michael Nyman Band (UK), Asian Dub Foundation (UK), Joe Anderson (UK), Stereo MC´s (UK), Diwan Project (Izrael), Israeli Ethnic Ensemble (Izrael), Johnny Clegg (Jižní Afrika), Mamady Keita & Sewa Kan (Guinea), Maria Doyle Kennedy (Irsko), Seun Kuti & Egypt 80 (Nigérie), LA-33 (Kolumbie), KTU (Finsko/US), Victoria Hanna (Izrael), Nina Stiller (Polsko), N.O.H.A. (ČR, Německo, Španělsko, USA), Speed Caravan (Alžír/Francie), Svjata Vatra (Estonsko/Ukrajina), Manickam Yogeswaran (Srí Lanka), Jape (Irsko), Glenn Kaiser Band (US), Dzadzeloi Traditional Cultural Troupe (Ghana), Daniel Benjamin (Německo), The Violet Burning (USA) ... Boo, David Koller, Dub-o-net, Eternal Seekers (Lenka Dusilová, Beáta Hlavenková, Clarinet Factory), Evolution Dejavu, Fleret a Jarmila Šuláková, František Segrado & Veselá bída, Hi-fi, Jan Kalousek, Los Remedios (SK), Lvmen, Mikoláš Chadima & MCH Band, Mňága a Žďorp, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, OFF AXIS, Slow Tension, Švihadlo, Tata Bojs, Tomáš Kočko a Orchestr, Two Men Whose Love´s Music, Už jsme doma, Věra Špinarová, Vypsaná Fixa... Scéna Indies Scope Records: Lesní zvěř, Dva, Žamboši, Prouza / Vítěz soutěže Česká spořitelna Colours Talents
Jon Anderson, frontman Yes, a Stereo MCs nově v programu Colours of Ostrava
Po koncertování na všech možných českých pódiích se konečně do Ostravy podívá také britská hvězda taneční scény – formace Stereo MCs, která mixuje elektroniku s trip hopem, acid jazzem a funky. Mezi další nová jména na Colours of Ostrava patří dále kapela N.O.H.A. – kosmopolitní hudební sdružení, které rozpohybovává publikum směsí drum´n´bassu, nu-jazzu, popu a španělským temperamentem. Koho zaujala loni Inga Liljeström, pak určitě ocení koncert Niny Stiller, polské zpěvačky, herečky, tanečnice a výtvarnice. „Židovské písničky snoubí s klubovou taneční scénou a hip hopem. Její koncerty mají nádech magických performancí, vrývajících se hluboce do paměti,“ láká Zlata Holušová.
Program festivalu Colours of Ostrava nabídne na celkem 10 scénách přes 100 kapel či DJs a tradičně bohatý nehudební program – divadelní představení, diskuse, filmy v kinokavárně, workshopy či dětský svět. Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro v ceně, která do 30. dubna činí 960 Kč. Poté se cena zvedne na 1.060 Kč. Více informací: www.colours.cz. Generální partner festivalu: Česká spořitelna.
Další dosud potvrzené kapely: Jamie Cullum (UK), David Byrne (US), Maceo Parker (US), Michael Nyman Band (UK), Asian Dub Foundation (UK), Johnny Clegg (Jižní Afrika), Mamady Keita & Sewa Kan (Guinea), Maria Doyle Kennedy (Irsko), Seun Kuti & Egypt 80 (Nigérie), LA-33 (Kolumbie), Victoria Hanna (Izrael), Speed Caravan (Alžír/Francie), Svjata Vatra (Estonsko/Ukrajina), Manickam Yogeswaran (Srí Lanka), Dzadzeloi Traditional Cultural Troupe (Ghana), Boo, David Koller, Dub-o-net, Eternal Seekers, Evolution Dejavu, Fleret a Jarmila Šuláková, František Segrado & Veselá bída, Hi-fi, Jan Kalousek, Los Remedios (SK), Lvmen, Mikoláš Chadima & MCH Band, Mňága a Žďorp, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Slow Tension, Švihadlo, Tata Bojs, Tomáš Kočko a Orchestr, Two Men Whose Love´s Music, Už jsme doma, Věra Špinarová, Vypsaná Fixa...
Jon Anderson (Velká Británie)
Navždy jedinečný hlas legendárních Yes. Jeden z největších v rockové historii. Rodák z anglického Lancashire – letos mu bude pětašedesát (podobně jako by bylo Elvisu Presleymu), bývalý řidič náklaďáku, považující se za hudebního Cikána. Astrální trubadúr totiž už během členství v Yes, které před čtyřiceti lety zakládal, autorský a textařský přetlak uplatňoval také jinde. Natáčel vlastní výrazná alba, hostoval u King Crimson, Mike Oldfielda, Ricka Wakemana, Tangerine Dream nebo japonského multiinstrumentalisty Kitaro. Na dlouho se stal rovnocenným partnerem Vangelise a jejich společné desky patří mezi nejúspěšnější nahrávky 80. let. Ačkoliv zlatá éra art rocku už uplynula, Jona Andersona, aniž by se vzdal své životní filosofie pozitivně naladěného umělce víc než jiní složitěji nahlížejícího na svět, se tento fakt příliš nedotkl. Nadále zůstává trumfem v rukávu posluchačů zaměřených na přemýšlivou, nadčasovou, do nádherných melodiích zabalenou hudbu, jejíž snad ztracenou progresivnost už dávno nahradilo myšlenkové pnutí přestupující hranice žánrů a generací. Vyjadřuje se ale nejen hudbou: maluje obrazy nemálo ovlivněné přátelstvím s geniálním Markem Chagallem. Na jihu Francie vedle sebe žili v 90. letech pět let, Jon Anderson pak unešený výtvarníkovým mysticismem natočil své mistrovské dílo: album „Change We Must“ (1994).
www.jonanderson.com
Jon Anderson: Owner of A Lonely Heart (solo acoustic)
Jon Anderson and Vangelis - The Friends of Mr. Cairo
Stereo MCs (Velká Británie)
Legendární britská kapela a hvězda světové taneční scény energicky mixující elektroniku s trip hopem, acid jazzem a funky. Stereo MCs založili v roce 1985 zpěvák Rob Birch a DJ Nick Hallam. Trio zanedlouho doplnil bubeník Owen If, s praxí ve filmu: podílel se na tricích „Batmana“ a „Full Metal Jacket“. Společně, ještě se dvěma vokalistkami, pak brzy pokořili britské a americké hitparády a získali v roce 1994 ocenění Brit Awards za album „Connected“ coby nejlepší skupina. Předskakovali Jesus Jones, Living Colour nebo Happy Mondays a jejich hity narvané desky patří k zásadním počinům taneční klubové hudby. Stereo MCs se do historie rovněž zapsali originálními remixy skladeb U2, Madonny, Queen Latifah nebo PM Dan. Kapela už léta patří k trhákům světových festivalů, i z toho důvodu, že její vystoupení získala pověst tanečních orgií. Na Colours přijíždějí zahrát své největší hity v sestavě: Rob B, Nick Hallam, Owen If a vokalistky Catch Coffey a Rachel Birch.
www.myspace.com/stereomcsofficial
Stereo MCs – Paradise
Stereo MCs – Connected
N.O.H.A. (ČR, Německo, Španělsko, USA)
Excelentní drum´n´bassový kosmopolitní nářez s návdavkem nu-jazzu, popu, temperamentu španělské zpěvačky Minerva Diaz Perez a newyorského rappera MC Chevyho. N.O.H.A. (Noise Of Human Art) na evropské klubové scéně působí s úspěchem už řadu let. Mezinárodní kapelu postavili pražský rodák, saxofonista Philips Noha s německým klávesistou Jochenem Eickenbergem. Dravé groovy prokládají cikánsko-flamencovým espritem, elektrochlad klenutými melodiemi, neudržitelnou radost zdravou melanchonií a skupinové hraní DJ setem. Zkrátka na nějaké zasněné polehávání na trávníku rovnou zapomeňte.
www.myspace.com/planetnoha
N.O.H.A. - Balkan Hot Step
N.O.H.A. – Tu cafe (official video)
Nina Stiller (Polsko)
Nepřeslechnutelná polská zpěvačka, herečka, tanečnice a výtvarnice. Židovské písničky snoubí s klubovou taneční scénou a hip hopem. Její koncerty mají nádech magických performancí, vrývajících se hluboce do paměti. Loňským vystoupením Ingy Liljeström uhranutí návštěvníci Colours se mohou těšit na neméně fascinující intimní obnažení krásné ženy, nabízející možnost ocitnout se alespoň na chvíli v podivuhodném, city a melodramatičností sálajícím obrazu.
www.myspace.com/ninastillermusic
Nina Stiller – Mayn shetetele Belz
Thievery Corporation na Colours nepřijedou, zrušili evropské turné
Do programu festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 9. do 12. července v zeleném srdci severomoravské metropole, přibyly další kapely a hudebníci. Po Robertu Plantovi před třemi lety přijede na čtyřdenní přehlídku další vynikající zpěvák, frontman významné rockové kapely: tentokrát to bude Jon Anderson, zakladatel legendárních Yes a spolupracovník například Vangelise, King Crimson, Mike Oldfielda, Ricka Wakemana, Tangerine Dream nebo japonského multiinstrumentalisty Kitara. „Vystoupí, jak je jeho zvykem v uplynulých letech, sám – pouze s kytarou a vybaven „krabičkami“s přídavnými efekty. Zahraje skladby z celé své hudební kariéry, včetně těch, které vytvořil s Vangelisem,“ říká Zlata Holušová, dramaturgyně a ředitelka festivalu.
Program festivalu Colours of Ostrava nabídne na celkem 10 scénách přes 100 kapel či DJs a tradičně bohatý nehudební program – divadelní představení, diskuse, filmy v kinokavárně, workshopy či dětský svět. Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro v ceně, která do 30. dubna činí 960 Kč. Poté se cena zvedne na 1.060 Kč. Více informací: www.colours.cz. Generální partner festivalu: Česká spořitelna.
Další dosud potvrzené kapely: Jamie Cullum (UK), David Byrne (US), Maceo Parker (US), Michael Nyman Band (UK), Asian Dub Foundation (UK), Johnny Clegg (Jižní Afrika), Mamady Keita & Sewa Kan (Guinea), Maria Doyle Kennedy (Irsko), Seun Kuti & Egypt 80 (Nigérie), LA-33 (Kolumbie), Victoria Hanna (Izrael), Speed Caravan (Alžír/Francie), Svjata Vatra (Estonsko/Ukrajina), Manickam Yogeswaran (Srí Lanka), Dzadzeloi Traditional Cultural Troupe (Ghana), Boo, David Koller, Dub-o-net, Eternal Seekers, Evolution Dejavu, Fleret a Jarmila Šuláková, František Segrado & Veselá bída, Hi-fi, Jan Kalousek, Los Remedios (SK), Lvmen, Mikoláš Chadima & MCH Band, Mňága a Žďorp, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Slow Tension, Švihadlo, Tata Bojs, Tomáš Kočko a Orchestr, Two Men Whose Love´s Music, Už jsme doma, Věra Špinarová, Vypsaná Fixa...
Jon Anderson (Velká Británie)
Navždy jedinečný hlas legendárních Yes. Jeden z největších v rockové historii. Rodák z anglického Lancashire – letos mu bude pětašedesát (podobně jako by bylo Elvisu Presleymu), bývalý řidič náklaďáku, považující se za hudebního Cikána. Astrální trubadúr totiž už během členství v Yes, které před čtyřiceti lety zakládal, autorský a textařský přetlak uplatňoval také jinde. Natáčel vlastní výrazná alba, hostoval u King Crimson, Mike Oldfielda, Ricka Wakemana, Tangerine Dream nebo japonského multiinstrumentalisty Kitaro. Na dlouho se stal rovnocenným partnerem Vangelise a jejich společné desky patří mezi nejúspěšnější nahrávky 80. let. Ačkoliv zlatá éra art rocku už uplynula, Jona Andersona, aniž by se vzdal své životní filosofie pozitivně naladěného umělce víc než jiní složitěji nahlížejícího na svět, se tento fakt příliš nedotkl. Nadále zůstává trumfem v rukávu posluchačů zaměřených na přemýšlivou, nadčasovou, do nádherných melodiích zabalenou hudbu, jejíž snad ztracenou progresivnost už dávno nahradilo myšlenkové pnutí přestupující hranice žánrů a generací. Vyjadřuje se ale nejen hudbou: maluje obrazy nemálo ovlivněné přátelstvím s geniálním Markem Chagallem. Na jihu Francie vedle sebe žili v 90. letech pět let, Jon Anderson pak unešený výtvarníkovým mysticismem natočil své mistrovské dílo: album „Change We Must“ (1994).
www.jonanderson.com
Jon Anderson: Owner of A Lonely Heart (solo acoustic)
Jon Anderson and Vangelis - The Friends of Mr. Cairo
Stereo MCs (Velká Británie)
Legendární britská kapela a hvězda světové taneční scény energicky mixující elektroniku s trip hopem, acid jazzem a funky. Stereo MCs založili v roce 1985 zpěvák Rob Birch a DJ Nick Hallam. Trio zanedlouho doplnil bubeník Owen If, s praxí ve filmu: podílel se na tricích „Batmana“ a „Full Metal Jacket“. Společně, ještě se dvěma vokalistkami, pak brzy pokořili britské a americké hitparády a získali v roce 1994 ocenění Brit Awards za album „Connected“ coby nejlepší skupina. Předskakovali Jesus Jones, Living Colour nebo Happy Mondays a jejich hity narvané desky patří k zásadním počinům taneční klubové hudby. Stereo MCs se do historie rovněž zapsali originálními remixy skladeb U2, Madonny, Queen Latifah nebo PM Dan. Kapela už léta patří k trhákům světových festivalů, i z toho důvodu, že její vystoupení získala pověst tanečních orgií. Na Colours přijíždějí zahrát své největší hity v sestavě: Rob B, Nick Hallam, Owen If a vokalistky Catch Coffey a Rachel Birch.
www.myspace.com/stereomcsofficial
Stereo MCs – Paradise
Stereo MCs – Connected
N.O.H.A. (ČR, Německo, Španělsko, USA)
Excelentní drum´n´bassový kosmopolitní nářez s návdavkem nu-jazzu, popu, temperamentu španělské zpěvačky Minerva Diaz Perez a newyorského rappera MC Chevyho. N.O.H.A. (Noise Of Human Art) na evropské klubové scéně působí s úspěchem už řadu let. Mezinárodní kapelu postavili pražský rodák, saxofonista Philips Noha s německým klávesistou Jochenem Eickenbergem. Dravé groovy prokládají cikánsko-flamencovým espritem, elektrochlad klenutými melodiemi, neudržitelnou radost zdravou melanchonií a skupinové hraní DJ setem. Zkrátka na nějaké zasněné polehávání na trávníku rovnou zapomeňte.
www.myspace.com/planetnoha
N.O.H.A. - Balkan Hot Step
N.O.H.A. – Tu cafe (official video)
Nina Stiller (Polsko)
Nepřeslechnutelná polská zpěvačka, herečka, tanečnice a výtvarnice. Židovské písničky snoubí s klubovou taneční scénou a hip hopem. Její koncerty mají nádech magických performancí, vrývajících se hluboce do paměti. Loňským vystoupením Ingy Liljeström uhranutí návštěvníci Colours se mohou těšit na neméně fascinující intimní obnažení krásné ženy, nabízející možnost ocitnout se alespoň na chvíli v podivuhodném, city a melodramatičností sálajícím obrazu.
www.myspace.com/ninastillermusic
Nina Stiller – Mayn shetetele Belz
Thievery Corporation na Colours nepřijedou, zrušili evropské turné
Festival Colours of Ostrava proběhne od 9. do 12. července v zeleném srdci severomoravské metropole. Program nabídne přes 100 kapel, DJs i divadel a tradičně bohatý nehudební program – představení, diskuse, filmy v kinokavárně, workshopy i dětský svět. Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro. Cena je do 30. dubna 960,- Kč. Generálním partnerem je Česká spořitelna.
Více informací: www.colours.cz
Jamie Cullum, David Byrne, Thievery Corporation: další velká jména na Colours of Ostrava
Původně oznámené newyorské duo Thievery Corporation bohužel na letošním festivalu Colours of Ostrava nevystoupí. Kapela zrušila celé své evropské turné z důvodu, který je dle udání managementu kapely mimo jejich kontrolu. „Je nám to moc líto a omlouváme se fanouškům, kteří se na ně těšili. V tuto chvíli jednáme o adekvátní náhradě, o které budeme co nejdříve informovat,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu.
Více informací: www.colours.cz
Jamie Cullum, David Byrne, Thievery Corporation: další velká jména na Colours of Ostrava
„Dlouho
jsem se o Jamieho Culluma snažila. Jeho koncerty jsou obrovskou
podívanou, nemá problém pustit se do hip hopu, rád využívá beatbox a ke
klavíru si nechává postavit buben se šlapákem a speciálními efekty,“ říká ředitelka a dramaturgyně festivalu Zlata Holušová.
Velkou událostí se stane koncert Davida Byrna, bývalého frontmana Talking Heads, který přijede s početným týmem dvaceti pěti lidí – s velkou kapelou s tanečníky a programem písní, které napsal společně s mágem elektronické hudby Brianem Enem. Zazní jak skladby z aktuální desky „Everything That Happens Will Happen Today“, z kultovní „My Life in the Bush of Ghosts“, tak i ze tří alb Talking Heads produkovaných právě Enem.
Z oblasti elektronické hudby bude k největším hvězdám letošních Colours patřit slavné newyorské duo Thievery Corporation, které vystoupí posílené o téměř dvacet doprovodných muzikantů. Jejich hudba mixuje trip hop, acid jazz i etnickou hudbu, jejich texty mají často politický obsah.
Festival ve čtvrtek zahájí se svým bandem britský skladatel Michael Nyman, který proslul především hudbou k oskarovému filmu „Piano“ a mnoha snímkům režiséra Petera Greenawaye. Po třech letech se na Colours vrátí hvězda londýnského asijského undergroundu kapela Asian Dub Foundation.
Čtyřdenní přehlídku uzavře americký funkový saxofonista, zpěvák a velký showman Maceo Parker.
„Letos se nám povedlo dát dohromady velmi zajímavý a pestrý program, který ještě více než loni překračuje žánrové rozpětí s výlety do vrcholeného jazzu či současné vážné hudby. Zároveň však nabídne mnoho příležitostí si zatancovat i objevovat, prostě si do sytosti užít letní bezstarostnou náladu,“ podotýká Zlata Holušová, a pokračuje: „To by nebylo možné bez výrazné a dlouhodobé podpory našich největších partnerů – především České spořitelny a statutárního města Ostrava.“ Tomáš Kolář, ředitel odboru sponzoringu a korporátního marketingu České spořitelny, navazuje: „Jsme rádi, že pokračujeme na pozici generálního partnera již sedmým rokem a že také díky nám prestiž i návštěvnost festivalu neustále vzrůstá. Česká spořitelna je bankou, která nabízí široké portfolio produktů a služeb i pro mladou generaci. Díky festivalům jako Colours of Ostrava můžeme naši cílovou skupinu efektivně oslovit při tom, co je baví a zajímá. Letos poprvé budou moci návštěvníci festivalu využít našich služeb přímo na místě, kde zajistíme instalaci bankomatu. Věřím, že to ocení všichni, kteří kvůli financím museli podnikat cesty do centra města.“
Další nová jména
Kromě výše zmíněných kapel se diváci mohou těšit na koncerty dalších výjimečných jmen, která možná nejsou u nás tolik známá, přesto ale jejich koncerty nabídnou nevšední zážitky. Několik jmen reprezentuje hvězdou sestavu z Afriky: především Johnny Clegg, hvězda jihoafrické hudby, neúnavný bojovník proti apartheidu. Jeho neuvěřitelně taneční, pro bělochy na samé hranici fyzických možností gradující melodie dotažené Cleggovou tvrdou kytarou a naléhavým hlasem, doslova vtahují do blažené závratě přecházející v infekční záležitost. Z Guineje přijede dvanáctičlenný soubor Sewa Kan v čele s Mamady Keïtou, nejslavnějším hráčem na djembé v africké historii. Keïta je přezdívaný „Ďábel z Balandugu“. Traduje se o něm, že svými dlaněmi dokáže během hry vyloudit až pětadvacet rozličných rytmů. Umí na djembé zahrát symfonie i soundtrack k letu kosmické lodi. Letos slaví 50 let své hudební kariéry a jeho vystoupení nabídne „bubenické orgie“ s několika tanečníky. Styl afrobeat bude reprezentovat již oznámený Sean Kuti s kapelou Egypt 80 z Nigérie, syn ikony africké hudby a vynálezce tohoto stylu Fela Kutiho. Alžírsko-francouzští Speed Caravan pro změnu mixují arabskou loutnu oud s elektronikou a rockovým drivem ve stylu Rachida Tahy. Africké tance, akrobaty i hudebníky nabídne soubor Dzadzeloi Traditional Cultural Troup z Ghany.
Irsko na Colours zastoupí rocková písničkářka Maria Doyle Kennedy, kterou čeští diváci znají jako představitelku Kateřiny Aragonské v seriálu Tudorovci. Maria je ale zároveň jedna z nejlepších zpěvaček dnešní nezávislé irské scény, z níž vzešli Glen Hansard, Fergus O´Farrell, David Kitt nebo Paul Tiernan. Její dlouholetý kamarád Glen Hansard o ní ostatně tvrdí, že „Maria je to nejkrásnější, co mohlo Irsko potkat.“ Do žhavé Kolumbie přenese diváky formace LA 33, která hraje divokou urban salsu. A že půjde o velký zážitek, dokládá výrok odborného časopisu Songlines, že „LA 33 je nejlepší party kapela světa“. Setkání s výjimečným hlasem nabídne koncert Victorie Hanny z Izraele, která kombinuje zpěv a proklamace starobylých hebrejských textů s projekcemi mystických symbolů a trance elektronikou. „Je to hlas, který vás dostane do jiného prostoru,“ tvrdí časopis Flavorpill. Estonsko-ukrajinská kapela Svjata Vatra přiveze na Colours divoký „firefolk“.
Z českých kapel jsou zatím v programu například Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou (čerstvá držitelka Anděla za tento projekt), Tata Bojs, David Koller, Dub-o-net, Švihadlo, Věra Špinarová, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Boo, Mňága a Žďorp či Vypsaná Fixa. Celkově se hudební program Colours of Ostrava kromě tradičních dvou festivalových areálů na Černé louce a Slezskoostravském hradě rozprostře po celé Ostravě – od Evangelického kostela, přes náměstí až po kluby Templ či Fabric.
Výběr z videí kapel Colours of Ostrava:
Jamie Cullum - Gran Torino (s Clintem Eastwoodem)
Brian Eno & David Byrne - Strange Overtones
Johnny Clegg & Joan Baez – Asimbonanga
Mamady Keita & N'Toman Keita
Maria Doyle Kennedy – Fuckability
Victoria Hanna - Live Compilation
Michael Nyman Band - Chasing Sheep
Seun Kuti and Egypt 80 perform „Think Africa“
Festival Colours of Ostrava nabídne tradičně bohatý nehudební program – divadla, diskuse, filmy v kinokavárně, workshopy i dětský svět. Nově se do areálu festivalu připravují i výtvarné instalace. Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro. Cena je do 31. března 760 Kč, pak vzroste na 960 Kč, 1.060 Kč a předprodej bude končit den před festivalem cenou 1. 160 Kč. Na místě bude cena čtyřdenní vstupenky 1.300 Kč. Od 1. dubna festival nabízí v předprodeji v síti Ticketpro slevu 110 Kč z aktuální ceny čtyřdenní vstupenky na karty ISIC, ALIVE a ITIC. Sleva je platná po celou dobu předprodeje, neplatí při koupi vstupenky na místě.
Více informací a aktuální program festivalu: www.colours.cz
Partneři
Festival pořádá společnost Colour Production, spol. s r.o. pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za podpory statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR. Generálním partnerem je Česká spořitelna a.s. Za podporu děkujeme také společnosti ČEPS.
Asian Dub Foundation rozduní letošní Colours of Ostrava
Do programu festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 9. do 12. července v zeleném srdci severomoravské metropole, přibyla další velká jména současné světové hudební scény. Vůbec poprvé přijede do České republiky jazzově-popový klavírista a zpěvák Jamie Cullum, který je přes svůj mladý věk držitelem mnoha prestižních hudebních cen, například nominací na Grammy, Brit Awards či na Zlatý Globus. Své desky prodává po miliónech, vystupoval například s Massive Attack, Herbie Hancockem, Stevie Wonderem, Radiohead, Eltonem Johnem, Burtem Bacharachem, Justin Timberlakem a Count Basie Orchestra. Speciální představení si u něho také objednala britská královská rodina.
Velkou událostí se stane koncert Davida Byrna, bývalého frontmana Talking Heads, který přijede s početným týmem dvaceti pěti lidí – s velkou kapelou s tanečníky a programem písní, které napsal společně s mágem elektronické hudby Brianem Enem. Zazní jak skladby z aktuální desky „Everything That Happens Will Happen Today“, z kultovní „My Life in the Bush of Ghosts“, tak i ze tří alb Talking Heads produkovaných právě Enem.
Z oblasti elektronické hudby bude k největším hvězdám letošních Colours patřit slavné newyorské duo Thievery Corporation, které vystoupí posílené o téměř dvacet doprovodných muzikantů. Jejich hudba mixuje trip hop, acid jazz i etnickou hudbu, jejich texty mají často politický obsah.
Festival ve čtvrtek zahájí se svým bandem britský skladatel Michael Nyman, který proslul především hudbou k oskarovému filmu „Piano“ a mnoha snímkům režiséra Petera Greenawaye. Po třech letech se na Colours vrátí hvězda londýnského asijského undergroundu kapela Asian Dub Foundation.
Čtyřdenní přehlídku uzavře americký funkový saxofonista, zpěvák a velký showman Maceo Parker.
„Letos se nám povedlo dát dohromady velmi zajímavý a pestrý program, který ještě více než loni překračuje žánrové rozpětí s výlety do vrcholeného jazzu či současné vážné hudby. Zároveň však nabídne mnoho příležitostí si zatancovat i objevovat, prostě si do sytosti užít letní bezstarostnou náladu,“ podotýká Zlata Holušová, a pokračuje: „To by nebylo možné bez výrazné a dlouhodobé podpory našich největších partnerů – především České spořitelny a statutárního města Ostrava.“ Tomáš Kolář, ředitel odboru sponzoringu a korporátního marketingu České spořitelny, navazuje: „Jsme rádi, že pokračujeme na pozici generálního partnera již sedmým rokem a že také díky nám prestiž i návštěvnost festivalu neustále vzrůstá. Česká spořitelna je bankou, která nabízí široké portfolio produktů a služeb i pro mladou generaci. Díky festivalům jako Colours of Ostrava můžeme naši cílovou skupinu efektivně oslovit při tom, co je baví a zajímá. Letos poprvé budou moci návštěvníci festivalu využít našich služeb přímo na místě, kde zajistíme instalaci bankomatu. Věřím, že to ocení všichni, kteří kvůli financím museli podnikat cesty do centra města.“
Další nová jména
Kromě výše zmíněných kapel se diváci mohou těšit na koncerty dalších výjimečných jmen, která možná nejsou u nás tolik známá, přesto ale jejich koncerty nabídnou nevšední zážitky. Několik jmen reprezentuje hvězdou sestavu z Afriky: především Johnny Clegg, hvězda jihoafrické hudby, neúnavný bojovník proti apartheidu. Jeho neuvěřitelně taneční, pro bělochy na samé hranici fyzických možností gradující melodie dotažené Cleggovou tvrdou kytarou a naléhavým hlasem, doslova vtahují do blažené závratě přecházející v infekční záležitost. Z Guineje přijede dvanáctičlenný soubor Sewa Kan v čele s Mamady Keïtou, nejslavnějším hráčem na djembé v africké historii. Keïta je přezdívaný „Ďábel z Balandugu“. Traduje se o něm, že svými dlaněmi dokáže během hry vyloudit až pětadvacet rozličných rytmů. Umí na djembé zahrát symfonie i soundtrack k letu kosmické lodi. Letos slaví 50 let své hudební kariéry a jeho vystoupení nabídne „bubenické orgie“ s několika tanečníky. Styl afrobeat bude reprezentovat již oznámený Sean Kuti s kapelou Egypt 80 z Nigérie, syn ikony africké hudby a vynálezce tohoto stylu Fela Kutiho. Alžírsko-francouzští Speed Caravan pro změnu mixují arabskou loutnu oud s elektronikou a rockovým drivem ve stylu Rachida Tahy. Africké tance, akrobaty i hudebníky nabídne soubor Dzadzeloi Traditional Cultural Troup z Ghany.
Irsko na Colours zastoupí rocková písničkářka Maria Doyle Kennedy, kterou čeští diváci znají jako představitelku Kateřiny Aragonské v seriálu Tudorovci. Maria je ale zároveň jedna z nejlepších zpěvaček dnešní nezávislé irské scény, z níž vzešli Glen Hansard, Fergus O´Farrell, David Kitt nebo Paul Tiernan. Její dlouholetý kamarád Glen Hansard o ní ostatně tvrdí, že „Maria je to nejkrásnější, co mohlo Irsko potkat.“ Do žhavé Kolumbie přenese diváky formace LA 33, která hraje divokou urban salsu. A že půjde o velký zážitek, dokládá výrok odborného časopisu Songlines, že „LA 33 je nejlepší party kapela světa“. Setkání s výjimečným hlasem nabídne koncert Victorie Hanny z Izraele, která kombinuje zpěv a proklamace starobylých hebrejských textů s projekcemi mystických symbolů a trance elektronikou. „Je to hlas, který vás dostane do jiného prostoru,“ tvrdí časopis Flavorpill. Estonsko-ukrajinská kapela Svjata Vatra přiveze na Colours divoký „firefolk“.
Z českých kapel jsou zatím v programu například Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou (čerstvá držitelka Anděla za tento projekt), Tata Bojs, David Koller, Dub-o-net, Švihadlo, Věra Špinarová, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Boo, Mňága a Žďorp či Vypsaná Fixa. Celkově se hudební program Colours of Ostrava kromě tradičních dvou festivalových areálů na Černé louce a Slezskoostravském hradě rozprostře po celé Ostravě – od Evangelického kostela, přes náměstí až po kluby Templ či Fabric.
Výběr z videí kapel Colours of Ostrava:
Jamie Cullum - Gran Torino (s Clintem Eastwoodem)
Brian Eno & David Byrne - Strange Overtones
Johnny Clegg & Joan Baez – Asimbonanga
Mamady Keita & N'Toman Keita
Maria Doyle Kennedy – Fuckability
Victoria Hanna - Live Compilation
Michael Nyman Band - Chasing Sheep
Seun Kuti and Egypt 80 perform „Think Africa“
Festival Colours of Ostrava nabídne tradičně bohatý nehudební program – divadla, diskuse, filmy v kinokavárně, workshopy i dětský svět. Nově se do areálu festivalu připravují i výtvarné instalace. Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro. Cena je do 31. března 760 Kč, pak vzroste na 960 Kč, 1.060 Kč a předprodej bude končit den před festivalem cenou 1. 160 Kč. Na místě bude cena čtyřdenní vstupenky 1.300 Kč. Od 1. dubna festival nabízí v předprodeji v síti Ticketpro slevu 110 Kč z aktuální ceny čtyřdenní vstupenky na karty ISIC, ALIVE a ITIC. Sleva je platná po celou dobu předprodeje, neplatí při koupi vstupenky na místě.
Více informací a aktuální program festivalu: www.colours.cz
Partneři
Festival pořádá společnost Colour Production, spol. s r.o. pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za podpory statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR. Generálním partnerem je Česká spořitelna a.s. Za podporu děkujeme také společnosti ČEPS.
Asian Dub Foundation rozduní letošní Colours of Ostrava
Asian Dub Foundation kombinují do výbušné směsi elektroniku s tvrdými ragga-junglovými rytmy, dubové basy, kytary inspirované sitárem a tradiční zvuky „z hudebních sbírek svých rodičů“ (jak uvádějí na webu), to vše prošpikované rychlým rapem a politickými texty. S Asian Dub Foundation si během jejich kariéry zahráli Radiohead, Rage Against The Machine nebo Beastie Boys. Mezi jejich fanoušky patří občasný koncertní host Johnny Kalsi, nejlepší hráč na buben dhol této planety a člen Dhol Foundation, irská zpěvačka Sinéad O´Connor a Iggy Pop, který si s Eugenem Hützem z Gogol Bordello zazpíval i na jejich posledním, zdařilém albu „Punkera“. Tuto desku také představí v Ostravě. Naposledy hráli ve zcela vyprodaném klubu Roxy v Praze v listopadu 2008.
Festival Colours of Ostrava proběhne od 9. do 12. července v zeleném centru Ostravy a představí více než 100 zahraničních a domácích kapel. Prvními oznámenými kapelami jsou: britský skladatel Michael Nyman, který proslul především hudbou k oskarovému filmu „Piano“ a mnoha snímkům režiséra Petera Greenawaye, americký funkový saxofonista, zpěvák a showman Maceo Parker, který festival uzavře, Sean Kuti s kapelou Egypt 80 z Nigérie, syn ikony africké hudby a vynálezce afrobeatu Fela Kutiho, a kolumbijská formace LA 33, která hraje divokou urban salsu. O LA 33 časopis Songlines prohlásil, že jde o „nejlepší party kapelu světa“. Z českých kapel jsou zatím v programu například Tata Bojs, David Koller, Dub-o-net, Švihadlo, Věra Špinarová, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Boo, Mňága a Žďorp či Vypsaná Fixa. Nebude chybět ani řada doprovodných programů: divadelní představení, areál dětský svět, kinokavárna, DJs, workshopy či diskuse. Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro do 31. března za cenu 760 Kč. Generálním partnerem je Česká spořitelna. Více informací: www.colours.cz.
Asian Dub Foundation - když v pákistánském Pandžábu sklidí své vyhlášené konopí (bhang), následují dožínky a divoký tanec bhangra, jejíž ostrý rytmus udává buben dhol. Potomci asiatských přistěhovalců na počátku 90. let v Londýně bhangru spojili s taneční scénou, punkem, reggae, jungle, dubem, hiphopem a extrémně radikálními politickými názory. Pandžábský rodák Aki Nawaz (šéf Fun-Da-Mental) asijskému undergroundu, jak se mu začalo říkat, poskytl důležitou platformu založením vydavatelství Nation Records. Své první nahrávky tu vydali Transglobal Underground, Natacha Atlas a také Asian Dub Foundation - parta rebelských zběsilců od samého začátku deklarující, že v umění by se měla odrážet realita současného světa. Sami sebe nazvali MIDI Warriors a tam, kde jiní brzdili, Asian Dub Foundation šlapali na plyn – Chandrasonic například hrával na kytaru nožem. Při jejich strhujících koncertech, co se blíží k taneční apokalypse, máte pocit, že se po vás přechází bengálský slon. Skladby neúnosně poháněné bubnem dhol duní i proto, že Dr. Das rád vždycky tvrdil: „Mým oblíbeným indickým nástrojem je baskytara.“
Už od prvního alba „Facts and Fictions“ (1995) si kapela na svou stranu získala odborníky i ohromné zástupy fanoušků. Za „Rafi's Revenge“ (1998) byli Asian Dub Foundation nominováni na Mercury Prize, ovšem největší pozornost na sebe strhli fantastickými deskami „Community Music“ (2000) a „Enemy of the Enemy“ (2003). Neustále svou hudbu zdokonalují, bhangra punku, invenčním samplům a „svaté trojici“ (George Clinton, Sun Ra a Lee Scratch Perry) zůstávají věrní. Sestava Asian Dub Foundation se sice často mění, sveřepá údernost zůstává. Stadiony a kluby dokáží proměnit v kůlničku na dříví, patří mezi světově nejúspěšnější skupiny, ostří jejich politických proklamací a nesmiřitelnému postoji k fašismu, imigraci, válkám v Iránu a na Balkáně, a rasismu to ale neubralo. DJ Pandit G dokonce odmítl převzít Řád britského impéria: „Jedná se o nedemokratický symbol a dědictví Britské říše.“
www.asiandubfoundation.com
www.myspace.com/asiandubfoundationuk
Asian Dub Foundation - Fortress Europe
Asian Dub Foundation - Flyover
Festival Colours of Ostrava je držitelem cen Anděl za Událost roku 2005 a 2006 (za rok 2007 byl na toto ocenění nominován) a v anketě ALMA se stal třikrát po sobě Hudební událostí roku. Loni jej navštívilo přes 22.000 návštěvníků. Na 12 scénách se představilo více než 100 kapel a DJs včele se Sinéad O´Connor, Happy Mondays, Goldfrapp, Gogol Bordello či Janem Garbarkem a Habibem Koité. Festival se sice koná blízko centra Ostravy, ale v části, kde jsou parky, stromy, zeleň a v okolí Slezskoostravského hradu, takže akce nabízí správnou letní pohodu.
Maceo Parker „rozfunkuje“ Colours of Ostrava 2009
Kapela Asian Dub Foundation, hvězda londýnského asijského undergroundu, se po třech letech vrátí na festival Colours of Ostrava. „Tentokrát to bude návrat na hlavní pódium, jak se na kapelu této velikosti sluší. Fanoušci budou mít dostatek prostoru pro případný tanec na jejich zběsilou hudbu,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu.
Asian Dub Foundation kombinují do výbušné směsi elektroniku s tvrdými ragga-junglovými rytmy, dubové basy, kytary inspirované sitárem a tradiční zvuky „z hudebních sbírek svých rodičů“ (jak uvádějí na webu), to vše prošpikované rychlým rapem a politickými texty. S Asian Dub Foundation si během jejich kariéry zahráli Radiohead, Rage Against The Machine nebo Beastie Boys. Mezi jejich fanoušky patří občasný koncertní host Johnny Kalsi, nejlepší hráč na buben dhol této planety a člen Dhol Foundation, irská zpěvačka Sinéad O´Connor a Iggy Pop, který si s Eugenem Hützem z Gogol Bordello zazpíval i na jejich posledním, zdařilém albu „Punkera“. Tuto desku také představí v Ostravě. Naposledy hráli ve zcela vyprodaném klubu Roxy v Praze v listopadu 2008.
Festival Colours of Ostrava proběhne od 9. do 12. července v zeleném centru Ostravy a představí více než 100 zahraničních a domácích kapel. Prvními oznámenými kapelami jsou: britský skladatel Michael Nyman, který proslul především hudbou k oskarovému filmu „Piano“ a mnoha snímkům režiséra Petera Greenawaye, americký funkový saxofonista, zpěvák a showman Maceo Parker, který festival uzavře, Sean Kuti s kapelou Egypt 80 z Nigérie, syn ikony africké hudby a vynálezce afrobeatu Fela Kutiho, a kolumbijská formace LA 33, která hraje divokou urban salsu. O LA 33 časopis Songlines prohlásil, že jde o „nejlepší party kapelu světa“. Z českých kapel jsou zatím v programu například Tata Bojs, David Koller, Dub-o-net, Švihadlo, Věra Špinarová, Monika Načeva, Michal Pavlíček, DJ Five, Boo, Mňága a Žďorp či Vypsaná Fixa. Nebude chybět ani řada doprovodných programů: divadelní představení, areál dětský svět, kinokavárna, DJs, workshopy či diskuse. Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro do 31. března za cenu 760 Kč. Generálním partnerem je Česká spořitelna. Více informací: www.colours.cz.
Asian Dub Foundation - když v pákistánském Pandžábu sklidí své vyhlášené konopí (bhang), následují dožínky a divoký tanec bhangra, jejíž ostrý rytmus udává buben dhol. Potomci asiatských přistěhovalců na počátku 90. let v Londýně bhangru spojili s taneční scénou, punkem, reggae, jungle, dubem, hiphopem a extrémně radikálními politickými názory. Pandžábský rodák Aki Nawaz (šéf Fun-Da-Mental) asijskému undergroundu, jak se mu začalo říkat, poskytl důležitou platformu založením vydavatelství Nation Records. Své první nahrávky tu vydali Transglobal Underground, Natacha Atlas a také Asian Dub Foundation - parta rebelských zběsilců od samého začátku deklarující, že v umění by se měla odrážet realita současného světa. Sami sebe nazvali MIDI Warriors a tam, kde jiní brzdili, Asian Dub Foundation šlapali na plyn – Chandrasonic například hrával na kytaru nožem. Při jejich strhujících koncertech, co se blíží k taneční apokalypse, máte pocit, že se po vás přechází bengálský slon. Skladby neúnosně poháněné bubnem dhol duní i proto, že Dr. Das rád vždycky tvrdil: „Mým oblíbeným indickým nástrojem je baskytara.“
Už od prvního alba „Facts and Fictions“ (1995) si kapela na svou stranu získala odborníky i ohromné zástupy fanoušků. Za „Rafi's Revenge“ (1998) byli Asian Dub Foundation nominováni na Mercury Prize, ovšem největší pozornost na sebe strhli fantastickými deskami „Community Music“ (2000) a „Enemy of the Enemy“ (2003). Neustále svou hudbu zdokonalují, bhangra punku, invenčním samplům a „svaté trojici“ (George Clinton, Sun Ra a Lee Scratch Perry) zůstávají věrní. Sestava Asian Dub Foundation se sice často mění, sveřepá údernost zůstává. Stadiony a kluby dokáží proměnit v kůlničku na dříví, patří mezi světově nejúspěšnější skupiny, ostří jejich politických proklamací a nesmiřitelnému postoji k fašismu, imigraci, válkám v Iránu a na Balkáně, a rasismu to ale neubralo. DJ Pandit G dokonce odmítl převzít Řád britského impéria: „Jedná se o nedemokratický symbol a dědictví Britské říše.“
www.asiandubfoundation.com
www.myspace.com/asiandubfoundationuk
Asian Dub Foundation - Fortress Europe
Asian Dub Foundation - Flyover
Festival Colours of Ostrava je držitelem cen Anděl za Událost roku 2005 a 2006 (za rok 2007 byl na toto ocenění nominován) a v anketě ALMA se stal třikrát po sobě Hudební událostí roku. Loni jej navštívilo přes 22.000 návštěvníků. Na 12 scénách se představilo více než 100 kapel a DJs včele se Sinéad O´Connor, Happy Mondays, Goldfrapp, Gogol Bordello či Janem Garbarkem a Habibem Koité. Festival se sice koná blízko centra Ostravy, ale v části, kde jsou parky, stromy, zeleň a v okolí Slezskoostravského hradu, takže akce nabízí správnou letní pohodu.
Maceo Parker „rozfunkuje“ Colours of Ostrava 2009
Prince ho například na turné k albu „Musicology“ uváděl na pódiu výkřikem: „Dámy a pánové, přichází můj Učitel“. „Počítáme s tím, že Maceo Parker festival uzavře v neděli 12. července podobně jako George Clinton v roce 2005“, říká Zlata Holušová, dramaturgyně a ředitelka festivalu. Maceo Parker se do Čech pravidelně vrací na klubové koncerty, při nichž potvrzuje tvrzení ze své známé skladby „Elephant's Foot“, že by pro něj nebyl problém roztančit ani stádo slonů – „stačí k tomu 2% jazzu a 98% funky“. Mnohahodinové koncerty hrané stylem „po nás potopa“ přivedly novináře na myšlenku, jestli nemá náhodou víc energie než samotný Bůh. Publicista Chris Mann pro web „Smooth & Soul“ shrnuje: „Maceo Parkera učily legendy, hrával s legendami – on sám je legenda.“ Festival Colours of Ostrava 2009 se koná od 9. do 12. července. Čtyřdenní vstupenky jsou již v prodeji v síti Ticketpro za cenu 590 Kč (mimochodem je to pouze o něco málo více než cena posledního samostatného koncertu Maceo Parkera), která platí do 31. prosince 2008. Generálním partnerem festivalu je Česká spořitelna.
Více informací: www.colours.cz
Přehlídka potrvá stejně jako letos 4 dny a představí hvězdy zahraniční a domácí scény nejrůznějších hudebních žánrů od world music přes rock až po alternativní žánry. Nebude chybět ani řada doprovodných programů: divadelní představení, areál dětský svět, kinokavárna, DJs, workshopy, diskuse a podobně. Colours of Ostrava je držitelem cen Anděl za Událost roku 2005 a 2006 (za rok 2007 byl na toto ocenění nominován) a v anketě ALMA se stal třikrát po sobě Hudební událostí roku. Letos jej navštívilo přes 22.000 návštěvníků. Na 12 scénách se představilo více než 100 kapel a DJs včele se Sinéad O´Connor, Happy Mondays, Goldfrapp, Gogol Bordello či Janem Garbarkem a Habibem Koité. Festival se sice koná blízko centra Ostravy, ale v části, kde jsou parky, stromy, zeleň a v okolí Slezskoostravského hradu, takže akce nabízí správnou letní pohodu.
Maceo Parker (ročník 1943), rodák ze Severní Karolíny, neměl v otázce budoucího povolání na vybranou: rodiče zpívali v gospelovém sboru, strýc vedl kapelu The Blue Notes a Maceovým guru byl Ray Charles. V osmi letech s bratry Melvinem a Kellisem založil Junior Blue Notes, se kterou později vystupovali ve strýcově klubu. Maceův saxofon už tehdy získal naprosto ojedinělý a osobitý zvuk. „Věřte tomu, na altsaxofon nikdo nehraje jako Maceo Parker a pravděpodobně ani nikdy hrát nebude. Slyšíte spíš buben než melodický nástroj,“ napsal Dave Todoroff.
Od 60. let se Parker stal členem skupiny Jamese Browna a nedostižně znějícím saxofonem dotahoval šéfovy hity k dokonalosti. „Pořádně do toho foukni,“ vyzýval ho Brown na rozdivočelých koncertech. Parker ho několikrát opustil, to když s dalšími spoluhráči postavil Maceo & All The King‘s Men, ovšem znovu se vrátil.
V 90. letech se ale rozhodl navždy postavit na vlastní nohy. Uvedl se třemi vynikajícími alby – „Roots Revisited“ (1990), „Mo' Roots“ (1991) hlavně neuvěřitelně našlápnutou živou nahrávkou „Life on Planet Groove“ (1992) – a stal se nesestřelitelným favoritem mladých fanoušků funky. Umanul si koncertovat po celém světě – „je to mou povinností“ - a je skutečně těžké najít místo, které dosud nerozjančil. „Jestli do vašeho města zavítala show Maceo Parkera a vy jste u toho chyběli, buď jste byli mrtví, nebo se v tu chvíli věnovali sexu,“ uvedli v Austin Chronicle. A Parker k tomu dodal: „Miluji živé hraní, je to můj úděl“. V roce 2007 vydal Maceo Parker dvojalbum „Roots And Grooves“ natočené na turné s prestižním jazzovým bigbandem WDR Big Bandem z Kolína nad Rýnem. Hlásí se tu k Ray Charlesovi, potvrzuje své dominantní postavení na funkové scéně, uvádí rapujícího syna Coreyho a bezezbytku naplňuje životní motto: učinit lidi šťastnější.
www.maceoparker.com
Maceo Parker - „Pass The Peas“ LIVE
Festival Colours of Ostrava zahajuje 18. listopadu předprodej na další ročník
První potvrzenou hvězdou příštího ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava je Maceo Parker. Tento americký saxofonista, zpěvák a nenapodobitelný showman je symbolem strhujícího brownovského funky, řízného rhythm´n´blues, duši trhajícího soulu a v poslední době také nadšeným příznivcem hip hopu. Hrál po boku mnoha legendárních hudebníků - Jamese Browna, Bootsy Collinse, Ray Charlese nebo George Clintona – a o spolupráci ho požádali mimo jiné James Taylor, Dave Matthews, Ani DiFranco, Bryan Ferry, Keith Richards, Red Hot Chili Peppers.
Více informací: www.colours.cz
Přehlídka potrvá stejně jako letos 4 dny a představí hvězdy zahraniční a domácí scény nejrůznějších hudebních žánrů od world music přes rock až po alternativní žánry. Nebude chybět ani řada doprovodných programů: divadelní představení, areál dětský svět, kinokavárna, DJs, workshopy, diskuse a podobně. Colours of Ostrava je držitelem cen Anděl za Událost roku 2005 a 2006 (za rok 2007 byl na toto ocenění nominován) a v anketě ALMA se stal třikrát po sobě Hudební událostí roku. Letos jej navštívilo přes 22.000 návštěvníků. Na 12 scénách se představilo více než 100 kapel a DJs včele se Sinéad O´Connor, Happy Mondays, Goldfrapp, Gogol Bordello či Janem Garbarkem a Habibem Koité. Festival se sice koná blízko centra Ostravy, ale v části, kde jsou parky, stromy, zeleň a v okolí Slezskoostravského hradu, takže akce nabízí správnou letní pohodu.
Maceo Parker (ročník 1943), rodák ze Severní Karolíny, neměl v otázce budoucího povolání na vybranou: rodiče zpívali v gospelovém sboru, strýc vedl kapelu The Blue Notes a Maceovým guru byl Ray Charles. V osmi letech s bratry Melvinem a Kellisem založil Junior Blue Notes, se kterou později vystupovali ve strýcově klubu. Maceův saxofon už tehdy získal naprosto ojedinělý a osobitý zvuk. „Věřte tomu, na altsaxofon nikdo nehraje jako Maceo Parker a pravděpodobně ani nikdy hrát nebude. Slyšíte spíš buben než melodický nástroj,“ napsal Dave Todoroff.
Od 60. let se Parker stal členem skupiny Jamese Browna a nedostižně znějícím saxofonem dotahoval šéfovy hity k dokonalosti. „Pořádně do toho foukni,“ vyzýval ho Brown na rozdivočelých koncertech. Parker ho několikrát opustil, to když s dalšími spoluhráči postavil Maceo & All The King‘s Men, ovšem znovu se vrátil.
V 90. letech se ale rozhodl navždy postavit na vlastní nohy. Uvedl se třemi vynikajícími alby – „Roots Revisited“ (1990), „Mo' Roots“ (1991) hlavně neuvěřitelně našlápnutou živou nahrávkou „Life on Planet Groove“ (1992) – a stal se nesestřelitelným favoritem mladých fanoušků funky. Umanul si koncertovat po celém světě – „je to mou povinností“ - a je skutečně těžké najít místo, které dosud nerozjančil. „Jestli do vašeho města zavítala show Maceo Parkera a vy jste u toho chyběli, buď jste byli mrtví, nebo se v tu chvíli věnovali sexu,“ uvedli v Austin Chronicle. A Parker k tomu dodal: „Miluji živé hraní, je to můj úděl“. V roce 2007 vydal Maceo Parker dvojalbum „Roots And Grooves“ natočené na turné s prestižním jazzovým bigbandem WDR Big Bandem z Kolína nad Rýnem. Hlásí se tu k Ray Charlesovi, potvrzuje své dominantní postavení na funkové scéně, uvádí rapujícího syna Coreyho a bezezbytku naplňuje životní motto: učinit lidi šťastnější.
www.maceoparker.com
Maceo Parker - „Pass The Peas“ LIVE
Festival Colours of Ostrava zahajuje 18. listopadu předprodej na další ročník
Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava zahajuje 18. listopadu předprodej čtyřdenních vstupenek na další ročník. Vstupenky jsou k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro za 590,- Kč včetně poplatků, tato cena platí do 31. prosince 2008. „Chceme tímto odměnit všechny naše příznivce, kteří festival znají a těší se již na společné letní hudební zážitky. Zároveň je vstupenka samozřejmě příjemným Vánočním dárkem,“ říká Zlata Holušová, ředitelka festivalu.
Již 8. ročník jedné z největších hudebních akcí u nás se bude tentokrát konat od čtvrtka 9. do neděle 12. července 2009, opět v zeleném centru Ostravy. Festival potrvá stejně jako letos 4 dny a představí hvězdy zahraniční a domácí scény nejrůznějších hudebních žánrů od world music přes rock až po alternativní žánry. Nebude chybět ani řada doprovodných programů: divadelní představení, areál dětský svět, kinokavárna, DJs, workshopy, diskuse a podobně. Colours of Ostrava je držitelem cen Anděl za Událost roku 2005 a 2006 (za rok 2007 byl na toto ocenění nominován) a v anketě ALMA se stal třikrát po sobě Hudební událostí roku. Generálním partnerem festivalu je Česká spořitelna. Další informace najdou zájemci na www.colours.cz.
Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava letos navštívilo přes 22.000 návštěvníků. Na 12 scénách se představilo více než 100 kapel a DJs včele se Sinéad O´Connor, Happy Mondays, Goldfrapp, Gogol Bordello či Janem Garbarkem a Habibem Koité. Festival se sice koná blízko centra Ostravy, ale v části, kde jsou parky, stromy, zeleň a v okolí Slezskoostravského hradu, takže akce nabízí správnou letní pohodu. Kromě letošních kapel na festivalu hostovala v jeho historii taková jména jako Robert Plant, Salif Keita, Gipsy Kings, Marianne Faithfull, Goran Bregović, Coldcut, Mando Diao, Bajofondo Tango Club, Richard Bona, Rachid Taha, The Frames, Woven Hand, Delirious?, Värttinä, Natacha Atlas, Asian Dub Foundation, George Clinton & Parliament/Funkadelic, Bob Geldof, Kosheen, Fun-Da-Mental, Trans-Global Underground, The Klezmatics a další.
Již 8. ročník jedné z největších hudebních akcí u nás se bude tentokrát konat od čtvrtka 9. do neděle 12. července 2009, opět v zeleném centru Ostravy. Festival potrvá stejně jako letos 4 dny a představí hvězdy zahraniční a domácí scény nejrůznějších hudebních žánrů od world music přes rock až po alternativní žánry. Nebude chybět ani řada doprovodných programů: divadelní představení, areál dětský svět, kinokavárna, DJs, workshopy, diskuse a podobně. Colours of Ostrava je držitelem cen Anděl za Událost roku 2005 a 2006 (za rok 2007 byl na toto ocenění nominován) a v anketě ALMA se stal třikrát po sobě Hudební událostí roku. Generálním partnerem festivalu je Česká spořitelna. Další informace najdou zájemci na www.colours.cz.
Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava letos navštívilo přes 22.000 návštěvníků. Na 12 scénách se představilo více než 100 kapel a DJs včele se Sinéad O´Connor, Happy Mondays, Goldfrapp, Gogol Bordello či Janem Garbarkem a Habibem Koité. Festival se sice koná blízko centra Ostravy, ale v části, kde jsou parky, stromy, zeleň a v okolí Slezskoostravského hradu, takže akce nabízí správnou letní pohodu. Kromě letošních kapel na festivalu hostovala v jeho historii taková jména jako Robert Plant, Salif Keita, Gipsy Kings, Marianne Faithfull, Goran Bregović, Coldcut, Mando Diao, Bajofondo Tango Club, Richard Bona, Rachid Taha, The Frames, Woven Hand, Delirious?, Värttinä, Natacha Atlas, Asian Dub Foundation, George Clinton & Parliament/Funkadelic, Bob Geldof, Kosheen, Fun-Da-Mental, Trans-Global Underground, The Klezmatics a další.