PARTYINFO

 

PLANET CONNECTION

Datum konání:
14.04.2009 - úterý
Místo konání:
Praha - Akropolis
Live:
Atalyja (koncert)
Popis:
start 19:00
 
 
Atalyja - držitelé ocenění litevská etnokapela roku 2008
Planet Connection - Litva
Komponovaný pořad zaměřený na kulturu a tradice Litvy. Součástí večera je ochutnávka litevské sladkosti „šakotis“, přednáška + promítání diapozitivů, projekce “Vilnius, město kultury roku 2009“ a koncert známé litevské kapely Atalyja. V restauraci Paláce Akropolis po celý den Litevské menu.
 
Šakotis
národní sváteční koláč z litého těsta, podávaný například na svatbách. Vzhledem připomíná dutý stvol s množstvím větévek, odtud i název - šaka je litevsky větev.



19:00 Josef Miškovský: přednáška a promítání diapozitivů
Litva - země jantaru, jezer a dřevěných soch Přestože je Litva od roku 2004 členem EU, patří dodnes se svými pobaltskými sousedy, Lotyšskem a Estonskem, k zemím, o nichž toho příliš nevíme. Tradice kulturních a hospodářských kontaktů mezi Litvou a Českem přitom má své kořeny již ve středověkých dobách. Návštěva Litvy je obvykle spojena s příjemným překvapením, že se tento stát rychle odpoutal od sovětské minulosti a že má příjemné obyvatele, kteří cítí k Čechům neskrývané sympatie. Přestože je Litva převážně rovinatým státem, vydáte-li se tam na cestu, uvidíte spoustu krásných míst: tajuplné jezerní labyrinty, malebné kostely, kaple a kříže, moře lemované nekonečnými písčitými plážemi a historická města upomínající na zašlou slávu středověké Litvy sahající od Baltského k Černému moři.

20:00 projekce Vilnius – město kultury
světelná show ze slavnostního zahájení roku 2009

20:30 Atalyja (koncert)
litevská post folk-rocková a world music skupina, jež ve své tvorbě spojuje starobylý litevský folklor s prvky a výrazovými prostředky rocku, jazzu a indické hudby. Název kapely vychází z aukštaitského nářečí, v němž doslova znamená „přichází déšť“. Za dobu své desetileté existence si Atalyja získala přízeň u posluchačů různých věkových skupin. Skupina se snaží o popularizaci starobylého folkloru, jakož i přiblížení starodávných litevských lidových písní současnému posluchači. Nejpodstatnější část jejího repertoáru představují písně kalendářní, vojensko-historické, svatební a sutartinės (starobylé písně kanonického charakteru). Hudební výraz skupiny sahá od meditativní improvizace až k tvrdému kompozičnímu art rocku. Interpretům není cizí experimentování, přičemž tradiční lidové melodie propojují přímo s prvky jak klasického rocku, tak i metal rocku, blues rocku, progresivního rocku a indické klasické hudby.

Tvorba skupiny se vyznačuje profesionálně vytříbenými aranžemi, bohatou paletou témbrů, různorodou rytmikou a svébytnou polyfonií. Tradiční lidové nástroje (kanklės /strunný nástroj podobný citeře/, píšťaly, housle, dudy, brumle) jsou vynalézavě kombinovány s elektrickými a basovými kytarami, jakož i rockovými bicími. Některým písním dodávají svéráznou východní intonaci severoindické hudební nástroje: flétna bansuri (příčná bambusová flétna) a tabla (párový buben)

složení:
Gedimina Statulevičienė – vokál
Audronė Daraškevičienė – vokál
Darutė Pilibavičienė – vokál, kanklės
Ernest Jepifanov – bansuri, viola, dudy, brumle, píšťaly, vokál
Rytis Ambrazevičius – vokál, kanklės, dudy, brumle
Eirimas Velička – housle, kanklės, brumle, dudy, vokál
Ugnius Keturka – elektrická kytara, akustická kytara
Gediminas Žilys – basová kytara, kanklės, vokál
Salvijus Žeimys – bicí

Diskografie
„Atalyja“ (2001, Sutaras)
„Močia“ (2004, Dangus)
„Žemaitiu ruoks“ (2008, Dangus)

www.atalyja.com
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016