PARTYINFO

 

RESPECT FESTIVAL 2010

Datum konání:
18.06.2010 - 19.06.2010
Místo konání:
Praha - Štvanice
Live:
Anthony Joseph & Spasm Band featuring Joe Bowie, Assurd, Orchestra Baobab, Trio Joubran, Yat-Kha, Trio Kazanchis, Mário Bihári, Longital
Info:
http://www.respectmusic.cz
 
 
Respect festival 2010 @ ostrov Štvanice
První jména Respect Festivalu 2010
Hlavní program třináctého ročník pražského letního festivalu Respect se uskuteční v termínu 18. – 19. 6. 2010 na Štvanici. I letos pro publikum chystáme pestrou směsici hudby z celého světa s důrazem na prověřenou kvalitu v kombinaci s novými trendy. Ani letos nebudou chybět ochutnávky exotických kuchyní, čajovna, kavárna, dětský koutek, informační stánky neziskových organizací, stánek s knihami a CD a další radosti. 
 
Součástí letošního ročníku jsou také tři doprovodné koncerty, které proběhnou v Paláci Akropolis.

Doprovodný program:
Kihnoua /USA, Jižní Korea/ - 29. 4. 2010 /čt/, 19:30 Palác Akropolis
Tanya Tagaq /Kanada/ - 18. 5. 2010 /út/, 19:30, Palác Akropolis
Oana Cătălina Chiţu & Bucharest Tango /Rumunsko/ - 27. 5. 2010 /čt/, 19:30 Palác Akropolis

O dalších účinkujících budeme průběžně informovat. Prozatím nabízíme krátké profily umělců, kteří svoji účast již potvrdili:

Kihnoua /USA, Jižní Korea/

Hudební velikán americké avantgardy a zakládající člen legendárního Rova Sax Quartetu Larry Ochs, korejská tanečnice, zpěvačka a perkusistka Dohee Lee a bubeník Scott Amendola na vůbec prvním evropském turné projektu, který boří hranice mezi Západem a Východem.

Tanya Tagaq /Kanada/

Nejznámější současná inuitská umělkyně, pocházející ze země Nunavut (Náš domov) v Kanadě, předvádí zcela nový druh vokální magie. Její hlas proniká na samou dřeň lidských emocí. Inuitský hrdelní zpěv, který měl původně roli společenské hry, zní uším Evropana jako milostné výkřiky. Tanya Tagaq z této velmi dramatické techniky vytváří abstraktní a emocionálně silné kompozice na hranici performance artu.

Oana Cătălina Chiţu & Bucharest Tango

Zpěvačka Oana Cătălina Chiţu oživuje u nás dosud neznámou tvář rumunské hudby. Bukurešť byla kdysi Paříží východní Evropy, v luxusních podnicích se zpívalo tango, šansony i romské písně, posunuté do melancholické, hořko-sladké, a zcela jedinečné polohy. Staré písně z Bukurešti 30 let, totalitní ideologií označované za "dekadentní a imorální", v podání pro tango méně typické: s doprovodem cimbálu, akordeonu, houslí, kytary, basy a perkusí.

Anthony Joseph & Spasm Band featuring Joe Bowie /Trinidad, Francie, USA/

Voodoo punk, kolize hip-hopu s africkou magií, free-jazz z Trinidadu, černošská rebelie na univerzitní půdě, to vše dohromady charakterizuje hudbu Anthony Josepha a jeho  Spasm Bandu. Anthony Joseph se narodil na Trinidadu, v Británii žije od roku 1989. Je uznáván jako "vůdce černošské avantgardy ve Velké Británii". Napsal tři sbírky básní, a oficiálně byl zařazen do seznamu 50 nejlepších černošských autorů, kteří přispěli k rozvoji britské literatury.

Assurd /Itálie/

K hudebně nejbohatším italským regionům patří Jih, a zvláště oblast Neapole, známá formami jako serenáda či tarantella. Sestavu Assurd tvoří 4 zpěvačky s divokým vzezřením a syrovými hlasy, které se na koncertech doprovázejí na tamburíny i akordeon. Každá z nich je silná osobnost: Enza Pagliara s dlouhými černými vlasy a tamburínou pochází ze Salenta, kraje pověstného pavouky tarantulemi a léčebnými rituály pizzica, Lorella Monti, Enza Prestia, původem z Argentiny a Cristina Vetrone, žena s hlasem starého chlapa, která střídavě působí jako skřítek a démon.

Orchestra Baobab /Senegal/


Desetičlenný soubor ze senegalského Dakaru Orchestra Baobab patří k největším hvězdám západoafrické hudby. Uskupení vzniklo už v 70. letech, kdy se v kosmopolitním Dakaru spojili excelentní zpěváci a hudebníci z Mali, Toga, Guineje, Nigérie a samozřejmě Senegalu, aby vytvořili "soundtrack života, romancí a zármutků senegalského mládí". Orchestra Baobab stál u kolébky senegalské moderní hudby.

Trio Joubran /Palestina/

Loutna oud je pilířem arabské klasické hudby, Trio Joubran ovšem k tomuto nástroji přistupuje zcela novátorským způsobem. Kombinace tří špičkových sólistů připomíná legendární střetnutí Al DiMeoly, Johna McLaughlina a Paco de Lucii. Sestavu tvoří bratři Samir, Adnan a Wissam Joubran, původem z biblického palestinského města Nazaret. Pocházejí z rodu hudebníků a nástrojářů, jejich koncerty oslňují tempem, energií i virtuozitou.

Yat-Kha /Tuva, UK/

Tuvinský hrdelní zpěv, khöömei, syrově autentická předloha západního "alikvotního zpěvu", je v kontextu etnických vokálních technik vlastně jakýmsi heavy metalem. Hudební potenciál této paralely jako první objevil Albert Kuvezin se skupiny Yat-Kha na albu Yenisei Punk. Když pak vydal album s cover-verzemi hudby svého mládí, tedy evergreenů Led Zeppelin a Black Sabbath, původní zpěv Ozzieho Osborna obstál v tomto srovnání jako příslovečné mlčení jehňátek. Yat-Kha obratně balancují mezi staletými tradicemi, punk-rockem a elektronikou, díky čemuž si vysloužili označení "Pogues dálného Východu".

Další informace, hudební ukázky a videa najdete na našich webových stránkách www.respectmusic.cz, kde budou brzy k dispozici také fotky ke stažení.
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016