PARTYINFO
ROCK FOR PEOPLE 2012
Datum konání: |
03.07.2012 - 06.07.2012 |
Místo konání: |
Hradec Králové - Festival Park, letiště |
Live: |
The Prodigy, Orbital, Flogging Molly, Skrillex, Example, Pete Doherty, Two Door Cinema Club, Irié Révoltés, August Burns Red, Franz Ferdinand, The Kooks, Enter Shikari, The Subways, Lords of Lightning, Architects, Bags, Carlos and His Coyotes, Corposant, Gerda Blank, Shogun Tokugawa, The Switch, Punkhart, Hentai Corporation, DJ Pinocchio, Zoufale sexy, Kyanid, 1st Choice, Cirkus Ponorka, The Chancers, Puding paní Elvisovej, Prago Union, DJ Friky, Hiffi and Jacob, Niceland, Lus3, Lavagance, Gang Ala Basta, Scifi Psi, Real Transported Man, DJ Josef Sedloň, Tofu Fighters, Liwid, Rara Avis, Koblížci, Goddfelas, Evelynne, A Banquet, Sunflower Caravan, DJ Robot, tba |
Info: |
http://www.rockforpeople.cz |
Multižánrová hudební přehlídka Rock for People dnes dvě hodiny po poledni otevře nepřehlédnutelnou vstupní bránu prvním fanoušků. Ti se do Festivalparku v Hradci Králové sjíždějí od pondělního rána. Ještě před úterním tzv. Večírkem pro nedočkavé uspořádali sami fanoušci spontánní koncert kapel Rattle Bucket, Czechpoint a High Society v restauraci, která je součástí 24-hodinové zóny před hlavním vstupem. Vystoupením kolem 22.00 nadšeně tleskalo už kolem 3 tisícovek fanoušků. Dnešní Večírek vygraduje koncerty Charlie Straight, Anety Langerové, Tomáše Kluse, Cocotte Minute nebo Polemic. „Na dnešek je připraven speciální program oslavující letošní osmnácté narozeniny festivalu v čele kapelami Bílá nemoc nebo Medvěd 009, které vystupovaly na historicky prvním ročníku Rock for People v roce 1995,“ říká Michal Thomes, ředitel Rock for People.
Vedle mnoha jiných novinek se očekávaných 30 000 návštěvníků může letos těšit na unikátní technickou a přírodovědnou zónu, která vznikla díky podpoře Ministerstva školství, tělovýchovy a mládeže. Interaktivní prezentace v areálu je koncipována tak, aby se každý z návštěvníků od malých dětí až po dříve narozené pobavil a zároveň poučil. Zájemci se tak budou moci seznámit s řadou zajímavostí od cykloelektrárny, ovládání technologií myšlenkou, termokamery, Úžasné divadlo fyziky, až po workshopy a programy pro děti jako pozorování noční oblohy apod. Součástí tohoto projektu s více než 100 exponátů, vynálezů nebo dokonce živých zvířat je i spektakulární performance Lords of Lightning pracující s principem Teslovy cívky.
Festival se naplno, tj. na čtrnácti scénách rozjede ve středu 4. července. Na hlavních scénách vystoupí například zástupci britské indie rockové scény Franz Ferdinand či Two Door Cinema Club, electro-punkoví The Prodigy, post-hardcorový kvartet Enter Shikari, rap-hoperová hvězda Example či domácí Tata Bojs.
Největším lákadlem čtvrtečního programu i celého festivalu jsou legendární Faith no More, kteří chystají unikátní vizuální show. Ne náhodou v předprodejích zmizely všechny jednodenní vstupenky. 5. července do Hradce králové dále zamíří hvězda progresivní elektroniky Skrillex, britští indie-rockoví lamači dívčích srdcí The Kooks, veselá punk-rocková partička Flogging Molly či křehká písničkářka Selah Sue. Plnoletost Rock for People v pátek završí post-hardcoroví Architects, výbušný lo-fi electro experiment Crystal Castles, divokou alternativní popovou párty pak rozjedou dánští The Asteroids Galaxy Tour. Poslední den festivalu se představí i velká jména české a slovenské scény jako Monkey Business, Horkýže slíže či Support Lesbiens.
Vstupenky na festival jsou v prodeji už pouze na místě za 1 800 Kč. Na každý den bude uvolněn do prodeje i omezený počet jednodenních vstupenek v ceně 1 200 Kč. Více na www.rockforpeople.cz
Během čtyř festivalových dnů se na Rock for People vystřídá přes 150 účinkujících a program nabízí na 280 položek. Vedle hudebních zážitků čeká na návštěvníky například divadelní aréna, streetballové hřiště, moderní komunikační technikou nacpané zóny T-Mobile a Google, hudební či taneční dílny. Poslední anoncovanou novinkou letošního ročníku je přírodovědecká a technická zóna.
Pořadatelé Rock for People dbají vedle pestré dramaturgie i na komfort festivalových návštěvníků. Proto letos ve festivalovém areálu nechybí bankomat, velkokapacitní uzamykatelná úschovna, snídaně ve stanových městech, čerstvé potraviny ve festivalovém Spar-City shopu, prodloužená platnost zpětných jízdenek Českých drah za 50 % ceny, více vody (i té za hubičku), toalet, ale také více signálu wi-fi a naprosto luxusních verzí mobilních aplikací Festivalového průvodce… Posílená byla i kyvadlová doprava z nádraží. Pro letošní ročník přichází Rock for People také s exkluzivní kolekcí merchandisingu, která nabízí ve festivalovém designu provedené holínky, dámské tunely na hlavu nebo slušivé dvoudílné plavky.
Generálním partnerem festivalu je společnost T-Mobile, hlavními partnery - jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň a hlavním mediálním partnerem Evropa 2. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
Téměř 280 položek na programu, přes 150 vystupujících, 290 hodin zážitků… Multižánrová hostina, která se bude od 3. do 6. července ve Festivalparku v Hradci Králové servírovat pod značkou Rock for People, je bez nadsázky opulentní. A netýká se jen hudby, ale i stále kvalitnějšího servisu pro návštěvníky. Při přípravě chodů se pořadatelé ze společnosti Ameba Production řídili přáními a požadavky hostů: proto letos nemohou chybět bankomat, velkokapacitní uzamykatelná úschovna, posílená kyvadlová doprava z nádraží, snídaně ve stanových městech, čerstvé potraviny ve festivalovém Spar-City shopu, prodloužená platnost zpětných jízdenek Českých drah za 50 % ceny, více vody (i té za hubičku), toalet, ale také více signálu wi-fi a naprosto luxusních verzí mobilních aplikací Festivalového průvodce…
Pensum lákavých položek na hostině je třeba uvést i jedním důležitým upozorněním: v předprodejích zbývají již poslední jednodenní vstupenky na čtvrtek 5. července, kdy vystoupí Faith No More a další z headlinerů Orbital a Skrillex. Zájem o vystoupení Faith No More má – vedle přídomku „legendární“, kterým se tato kapela může oprávněně honosit – i další opodstatnění. Na Rock for People zahrají hudebníci v čele s Mikem Pattonem na speciálně vybarvené stage; před několika dny pak stylizovaným parte naznačili, že může jít o poslední turné v historii kapely. „S ohledem na požadavky Faith No More to vypadá na loučení, ačkoliv u nich si nemůže být nikdo jist ničím. Každopádně velkolepá show bude ve znamení překvapení, největších hitů, dárků, nadsázky a květin. Kdo na náš festival přijde s nějakou kytkou, stane se součástí příběhu této skvělé kapely,“ říká Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People. Na místě bude v prodeji ještě omezený počet jednodenních vstupenek.
I další hlavní jména letošního programu, Franz Ferdinand, The Prodigy, Crystal Castles, Refused nebo The Subways, ilustrují letošní žánrový rozptyl: od indie rocku přes post hard core a vkusný pop až po progresivní electro. Podobné je to i v případě tuzemských formací! Na jedné straně stojí hudební pardálové v podobě Laca Decziho, Radima Hladíka nebo Mekyho Žbirky, na druhé české a slovenské mladičké kapely vystupující především na Talent & Jam stage.
„Speciální sety chystají Aneta Langerová, Cocotte Minute nebo Meky Žbirka, který k nám jako na jediný festival přijede s padesáti filharmoniky Cappella Istropolitana… Exkluzivní pak budou dýdžejská vystoupení kapel, které na Rock for People hrají – například Tata Bojs, Horkýže Slíže nebo Support Lesbiens. Za výlučný můžeme označit i program Večírku 3. července na jedné ze stagí, kde se vystřídají kapely jako Bílá nemoc, Medvěd 009 nebo P.S. Tyto kapely hrály i na prvním ročníku RfP v roce 1995,“ říká dramaturg Petr Fořt. Doplňme, že DJs program bude probíhat souběžně na čtyřech scénách až do rána, nevyjímaje loni do posledního místa zaplněný stan Silent Disco. Kompletní přehled letošních účinkujících je k dispozici na HYPERLINK "http://www.rockforpeople.cz/program/interpreti/" http://www.rockforpeople.cz/program/interpreti/.
Anoncovaná show „metačů blesků“ Lords of Lightning dokládá i pestrý nehudební program. Jeho součástí budou divadelní aréna se soubory jako Kvelb nebo Spitfire Company, streetballové hřiště, moderní komunikační technikou nacpané zóny T-Mobile a Google, nová vizuální stránka festivalu například s dřevěným šapitó Magic Mirrors, technická a přírodovědná prezentace… V programu nechybí ani hudební či taneční dílny. To vše v kombinaci s vynikajícím jídlem a pitím, včetně servisu do skla a na porcelán ve značkové Staropramen Potrefené huse! A samozřejmě s módou – letošní kolekce se značkou Rock for People bude rozšířena o holínky, dámské tunely na hlavu nebo slušivé dvoudílné plavky.
Stejně jako každý rok věnují pořadatelé maximální důraz na bezpečnost návštěvníků. V prostoru stanového města a parkovišť (obé bylo i s ohledem na plynulou logistiku a zaplňování stany rozděleno na sektory) a samotného Festivalparku bude působit na 270 pracovníků bezpečnostní služby. Mnohem propracovanější budou i další složky Integrovaného bezpečnostního systému.
Už vloni byly při zabezpečení areálu poprvé použity termokamery, které pomáhaly především odhalit průniky lidí bez vstupenky na festival. Letos bude toto zařízení využito i pro zvýšení bezpečnosti lidí v pitech (kotli), odhalení rizika úrazů nebo nevolnosti. Průběžně tak budou prováděny termovizní snímky, které si budou moci v rámci technické a přírodovědné zóny prohlédnout i návštěvníci. Na spolupráci nad tímto pilotním projektem se sešlo pět subjektů včetně ČVUT.
Péči, které se na RfP návštěvníkům dostává, ilustruje rovněž ekologický program. Novinkou je moderní mobilní třídící linka, kterou organizátoři nechali sestavit a inovovat na základě zkušeností z minulých let. Festivalovou třídící linkou projde během osmi dnů 100 % odpadu generovaného v průběhu celého festivalu i po něm, přičemž jen vloni bylo takto vytříděno kolem 80 tun odpadů. Pracovat na ní budou na tři stovky dobrovolníků a brigádníků. „Jednoduše řečeno, jako jediný festival u nás už dnes uklízíme dočista a veškerý odpad generovaný v areálu festivalu kompletně třídíme,“ vysvětluje Štěpán Suchochleb, který řídí ekologický program RfP.
Vedle řady VIP hostů z kulturního i společenského světa pořadatelé v Hradci Králové přivítají i dvě významné persony šoubyznysu: atmosféru si na Rock for People přijedou užít Martin Elbourne, hlavní booker festivalu Glastonbury a zakladatel úspěšného britského festivalu Great Escape, a člen jeho pořadatelského týmu Kevin Moore.
Vstupenky na letošní osmnáctý Rock for People jsou do konce festivalu za cenu 1 600 Kč v prodeji na portálu www.ticketsforpeople.cz (rezervace jsou možné už jen do 29. června!) a v dalších předprodejních sítích. Zájemci T-Mobile je mohou pořídit s 15% slevou až do 2. 7., všichni pak s 10% slevou na pokladnách Českých drah. Generálním partnerem festivalu je společnost T-Mobile, hlavními partnery - jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň a hlavním mediálním partnerem Evropa 2. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
OTEVÍRACÍ DOBA FESTIVALOVÉHO AREÁLU
Otevírací doba areálu
pondělí 2. 7. Stanové městečko otevřeno od 14.00; Festivalpark až na 24hodinovou zónu a pokladny uzavřen
úterý 3. 7. Večírek pro nedočkavé: 14.00–04.00
středa 4. 7. První festivalový den: 11.00–04.00
čtvrtek 5. 7. Druhý festivalový den: 11.00–04.00
pátek 6. 7. Třetí festivalový den: 11.00–03.00
sobota 7. 7. V provozu pouze stanové město, a to do cca 13.00
Provoz pokladen
2. 7.: 14.00–20.00
3. 7., 4. 7. + 5. 7: 9.00–24.00
6. 7.: 9.00–22.00
Hřmotné beaty produkované předními DJs, exkluzivní sety známých domácích kapel i naprosto tiché parties se sluchátky na uších… Po loňském úspěchu DJ scén se festival Rock for People, který bude Festivalparkem v Hradci Králové pulsovat od 3. do 6. července, rozhodl rozšířit program parties: tancovat se bude minimálně na pěti scénách do ranních hodin. Na hlavních stagích program tanečněji laděnými projekty často vygraduje: stačí zmínit některé z těch nejvlivnějších hvězd elektronické scény, jako jsou progresivní dubstepový a electro producent Skrillex, legendární electro punkeři The Prodigy nebo duo raverů Orbital.
Party people kromě zmíněných hlavních tahounů potěší i další jména jako například hvězda drum’n’bassového nebe ze Slovenska B-Complex, domácí indie a electro party mašiny Bounce! Bounce!, dvoučlenný projekt The Fakes hrající nejkřupavější trash electro s příchutí dubstepu nebo DJ Robot, který si pohraje s podklady breakbeatu, funku či hip hopu. Tancovat se bude i během exkluzivního projektu na Evropa 2 stage, kde budou den co den pouštět své oblíbené tracky rovnou celé kapely! DJ Tata Bojs, DJ Charlie Straight, Dj Horkýže Slíže a další. Kdy jindy se naskytne příležitost nahlédnout do hudební kuchyně oblíbených muzikantů? Na letošním RfP se tak stane vůbec poprvé a zřejmě naposledy... Ostatně na Evropa 2 stage bude po dvě noci (4. a 5. 7.) dav hudbou i proslovy bavit i Pavel Cejnar.
A co se chystá za další laskominy? Třeba objev moderní doby – tanec v tichém prostoru - Converse Silent Disco, které je, stejně jako v loňském roce, horkým želízkem v ohni probdělých festivalových nocí. Program ale myslel na dýdžejing a electro hudbu i jinak. Pro kreativce, kteří by často raději než před DJským pultem stáli za ním, má v záloze trojici setkání s profesionály, kteří prozradí něco o základech práce s vlastní muzikou a připojí cenné rady z vlastní praxe.
I díky divadelním produkcím nebo DJ´s setům čítá program nadcházejícího festivalu Rock for People přes 270 položek na celkem 14 scénách. Vstupenky na letošní Rock for People jsou do konce festivalu za cenu 1 600 Kč v prodeji na portálu www.ticketsforpeople.cz a v dalších předprodejních sítích. Generálním partnerem festivalu je společnost T-Mobile, hlavními partnery - jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň a hlavním mediálním partnerem Evropa 2. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
Vibrace se v režii DJs budou linout hned ze dvou scén – na lážo-plážové Urban Wave stage a v krytém Prima Cool Tent. Na Urban Wave stage zazní rychlejší či pomalejší rytmy napříč žánry. Své nápady a strojky tu předvedou vůdčí osobnosti dýdžejingu jako třeba Philip TBC, DJ Bidlo, česko-australští Shades of Gray, Dan Cooley, DJ Czech, Kubatko a řada dalších. Ať už v beatech house, breakbeatu, electro funku, down-tempa nebo chilloutu, party slibuje množství pozitivní energie. Také Prima Cool Tent chystá nekonečné rozpětí electro music a DJs, kteří hudební invenci meze nekladou. Party povyražení čeká i na scéně Magic Mirrors, která nabídne několik lahůdek v podobě vyletněného latino punkera DJ Mucha, jeho parťáka DJ Baltazara nebo již zmíněné The Fakes a Bounce! Bounce!.
Vloni v premiéře, letos pak jasná sázka do loterie - nizozemský projekt Converse Silent Disco to opět roztočí do plných obrátek za paradoxního zvuku ticha. Netradiční disco party, při které se prostorem rozprostírá posvátné ticho, neboť tanečníci jsou vybaveni bezdrátovými sluchátky, v minulém roce denně přilákala stovky party people, kteří zaplnili taneční stan k prasknutí. Converse Silent Disco i tentokrát slibuje tichý pohled na vlnící se těla či vnitřní prožitek, kdy za přímé rezonance hudby v ušních bubíncích vznikají dynamické taneční kreace.
Třešničkou na party a DJ programovém dortu pro ty, kteří se zatím neodvažují, ale rádi by, nebo se chtějí jen tak nechat inspirovat profesionály, jsou tu DJ’s workshopy na Evropa 2 stage, které připravila agentura a vzdělávací centrum Deccart. Potřikrát se potenciální či začínající DJs setkají s producenty i úspěšnými DJs: se základy tvorby přítomné obeznámí specialista na hudební kompozici instrumentální hudby Martin Jirsák, o softwaru a specialitách v hudební produkci povypráví populární beatboxer a performer Jaro Cossiga a do třetice o kouzlu a důležitosti masteringu pohovoří studiový inženýr Boris Carloff.
Komplet program Rock for People na www.rockforpeople.cz/program/harmonogram
Největší český hudební festival Rock for People v Hradci Králové nabídne čtyři dny plné skvělé muziky. A jako stříbrný maják bude v té záplavě kytar, bubnů, syntetizátorů, bas a dalších nástrojů zářit Red Bull Tourbus, unikátní autobus s pódiem přímo na střeše. Právě u něj začne 3. července už ve tři hodiny odpoledne oblíbený Večírek pro nedočkavé, tradiční neoficiální začátek 18. ročníku Rock for People.
Festival Rock for People, který se letos koná od 3. do 6. července, přivítá mimo jiné Faith No More, The Prodigy nebo Franz Ferdinand. Dalších více než třicet kapel a interpretů do dramaturgie dodá Red Bull Tourbus.
Program Večírku pro nedočkavé u Red Bull Tourbusu vznikl ve spolupráci se serverem Bandzone.cz. Jeho zástupci na Rock for People vybrali zajímavou sestavu punkových, punkrockových, skapunkových a trashmetalových českých kapel. Zatímco úvodní hodiny pobytu Red Bull Tourbus na Rock for People budou zasvěcené pouze kytarám, další program se otevře všem žánrům od ska, přes hip hop, nu-folk až po elektronickou hudbu. Super zajímavý koncert se dá čekat od one show projektu Honzy Ponocného alias Circus Ponorka. Po něm na střechu Red Bull Tourbusu vyleze Angličan Simon Ruffskank, frontman kapely The Chancers. Hlavní čas prvního dne připadne hiphoperům Prago Union a jejich vyhlášené live show.
Ve stejně našláplém duchu budou pokračovat i další dny. Tisíce hudebních fanoušků, kteří si přijdou k Red Bull Tourbusu poslechnout zajímavou muzikou a načerpat novou energii, budou bavit například elektrorockoví LUS3, intergalaktičtí Sci.fi Psi, vycházející hvězda domácí breakbeatové scény Real Transported Man nebo Sunflower Caravan, kteří na sebe upozornili společným turné s Glenem Hansardem a Markétou Irglovou.
Red Bull Tourbus je špičkově vybavený autobus, který poskytuje plnohodnotné zázemí jak kapelám, tak naprostý servis i hudebním fanouškům. Podium má přímo na střeše, nejbližší bary pro doplnění energie a osvěžení stojí jen pár kroků od stříbrného retrostroje.
Kompletní seznam vystupující na Red Bull Tourbus na Rock for People:
Bags, Carlos and His Coyotes, Corposant, Gerda Blank, Shogun Tokugawa, The Switch, Punkhart, Hentai Corporation, DJ Pinocchio, Zoufale sexy, Kyanid, 1st Choice, Cirkus Ponorka, The Chancers, Puding paní Elvisovej, Prago Union, DJ Friky, Hiffi and Jacob, Niceland, Lus3, Lavagance, Gang Ala Basta, Scifi Psi, Real Transported Man, DJ Josef Sedloň, Tofu Fighters, Liwid, Rara Avis, Koblížci, Goddfelas, Evelynne, A Banquet, Sunflower Caravan, DJ Robot
Další informace o Red Bull Tourbusu, videa a rozhovory s kapelami najdete na: www.redbull.cz/tourbus
Podporovaná ekologická doprava vlakem nebo na kole, přes pět desítek stanovišť s koši na tříděný odpad, unikátní separační linka s kapacitou přes 100 tun odpadu nebo alternativní zdroje energie, využívající často fyzickou sílu návštěvníků. A k tomu osvěta, každodenní sběr odpadků, prostor pro neziskové organizace… Je opravdu mnoho aktivit, prostřednictvím kterých bude blížící se festival Rock for People (3. – 6. 7. v Hradci Králové) obhajovat své prvenství na poli šetrného přístupu k životnímu prostředí.
Stejně jako v předchozích ročnících bude i letos Festivalpark v Hradci Králové zásoben osvědčenými green-pointy, neboli trojsestavami košů na separovaný odpad, kam lze odkládat plasty, papír a hliník. Mimo samotný areál, tedy především ve stanovém městečku a na přilehlých plochách, budou green-pointy navíc doplněny koši na sklo. Novinkou je mobilní třídící linka, kterou organizátoři RfP nechali sestavit a inovovat na základě zkušeností z minulých let. Festivalovou třídící linkou projde během osmi dnů 100 % odpadu generovaného v průběhu celého festivalu i po něm, přičemž jen vloni bylo takto vytříděno kolem 80 tun odpadů.
„Dobře si uvědomujeme, že festival samotný a s ním spojená koncentrace tisíců lidí na jednom místě je nezanedbatelnou zátěží pro životní prostředí. Neustále se snažíme redukovat celkovou ekologickou stopu festivalu a i letos jsme v tomto směru připravili několik novinek. Jsem přesvědčen, že pokud se osvědčí nová linka, celkový úklid areálu máme vyřešený, dále pak můžeme jen mírně vylepšovat a inovovat. Jednoduše řečeno, jako jediný festival u nás už dnes uklízíme dočista a veškerý odpad generovaný v areálu festivalu kompletně třídíme,“ vysvětluje Štěpán Suchochleb, který má ekologický program v týmu RfP na starosti.
Certifikace Čistý festival, jíž byl Rock for People za svůj přístup k životnímu prostředí oceněn a která se týká mimo jiné i podpory hromadné dopravy nebo alternativních zdrojů energie, není jedinou významnou trofejí. Festival byl rovněž v minulém a předminulém roce odměněn nejrespektovanějším titulem v této oblasti, kterou je celoevropská cena Green & Clean Award od evropské asociace festivalů Yourope a celosvětové asociace A Greener Festival.
I díky divadelním produkcím nebo DJ´s setům čítá program nadcházejícího festivalu Rock for People přes 250 položek na celkem 14 scénách. Na prvních místech samozřejmě neochvějně zůstávají vystoupení Faith No More, The Prodigy, Skrillex, Franz Ferdinand, Orbital, Crystal Castles, Example nebo The Subways. Mezi 3. a 6. červencem se ve Festivalparku v Hradci Králové zaskví rovněž česko-slovenská domácí špička v čele s Monkey Business, Horkýže Slíže, Tomášem Klusem, Vypsanou fixou nebo Čechomorem. Prostor dostanou i speciální projekty jako jediné open-air vystoupení Mekyho Žbirky a 50členného symfonického tělesa Cappella Istropolitana. Rock for People letos slaví 18. narozeniny – díky očekávanému mejdanu proto většina návštěvníků uvítá, že festivalová středa a čtvrtek jsou dny volna.
Vstupenky na letošní Rock for People jsou do konce festivalu za cenu 1 600 Kč v prodeji na portálu www.ticketsforpeople.cz a v dalších předprodejních sítích. Generálním partnerem festivalu je společnost T-Mobile, hlavními partnery - jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň a hlavním mediálním partnerem Evropa 2. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
Jak uvedeno, Rock for People je tradičním účastníkem projektu Čistý festival, na němž každoročně participuje 20 tuzemských open air festivalů se společným cílem: vytřídit co největší množství odpadu. Projekt, který podporuje společnost Ekokom, ocenil RfP prvenstvím v této kategorii už v minulém a v předminulém roce.
Rock for People inspiroval svou invencí i jiné letní festivaly a nebrání se dále předávat své zkušenosti. Na pěti akcích byl v minulém roce po jeho vzoru zaveden nový systém třídění odpadu a mobilní svoz čtyřkolkou s vlekem, s jejichž pomocí se podařilo vytřídit rekordní množství odpadu. Díky projektu Čistý festival na RfP navíc v minulém roce proběhly rozbory nevytříděného směsného odpadu, které napomohly dalšímu zlepšování v třídění.
Systém třídění je pod dohledem samostatného týmu 200 dobrovolníků, kteří pracují nepřetržitě ve třísměnném provozu. Jedná se povětšinou o návštěvníky festivalu, kteří jsou pro provoz třídící linky i úklid areálu naprosto nepostradatelní. Odpad je z areálu svážen pomocí bezhlučných ekologických čtyřkolek na elektrický pohon, které jsou v permanentním provozu. Po vzoru minulého roku ani letos nebude podceněn separovaný sběr gastroodpadu u stánkařů a veškerých provozů v zázemí festivalu.
Všechna sběrná místa jsou během festivalu důsledně monitorována a průběžně vyprazdňována, jejich obsah je následně tříděn pomocí linky v zázemí festivalu a poté do velkokapacitních kontejnerů. Linka umožňuje současné třídění dvou recyklovatelných komodit, navíc je použitelná i na jiných akcích mimo RfP. Díky ní se výrazně urychlí práce za pomoci méně pracovních sil.
Rock for People myslí rovněž na motivaci a zapojení festivalových návštěvníků do úklidového procesu. Každý ubytovaný ve stanovém městečku dostane zálohovaný pytel, do něhož může v průběhu festivalu sbírat odpad.
A kde vlastně tříděný odpad skončí? Z třídících linek putuje dále ke zpracovatelům, kteří jej využijí - v případě kelímkových plastů nejčastěji na výrobu dlaždic, laviček nebo protihlukových stěn, papír recyklují pro papírové obaly a sklo použijí jako příměs do stavebních materiálů nebo z něj dále vyrábí potravinářské sklo. K tomuto koloběhu a jeho výsledkům přispívají významnou měrou i svědomití návštěvníci Rock for People!
Je libo 180 minut prvotřídního latino jazzu v podání Laca Decziho a jeho Celuly? Nebo stejná porce nezapomenutelných hitů i skopičin Nerez / Neřež a Zdeňka Vřešťála? Čtyři hodiny hipsterských klubových nocí The Fakes a Bounce! Bounce! ? To, a nádavkem retro show Ein Kessel Buntes či 4x vystoupení skotačivých Nizozemců Maison Du Malheur, nabídne nová hvězda festivalu Rock for People – dřevené šapitó Magic Mirrors.
Nádherně dekorovaná scéna s průměrem 16 metrů, výškou 7 metrů a kapacitou zhruba 600 lidí si přímo říká o výjimečný program. Proto ji od 4. do 6. července ve Festivalparku zaplní celodenní komponované pořady. Odpoledne a večer lehce dekadentní šantánové prostory opanují živé kapely, až do rána pak budou dřevěnou konstrukcí vibrovat elektrické beaty. „Magic Mirrors jsou dokladem, že vizuální podoba festivalu se posouvá každým rokem. Scéna je skvělou venkovní dekorací a nabízí i ideální prostředí pro hudební projekty vymaňující se zbytku programu. Navíc jsme získali další krytou scénu,“ říká Petr Fořt, dramaturg Rock for People, podle nějž v Magic Mirrors dle všeho proběhnou i taneční lekce různých stylů.
Rozšířením o dřevěné šapitó se celkový počet scén na letošním Rock for People vyhoupl na čtrnáct! I díky divadelním produkcím nebo DJ´s setům čítá program nadcházejícího festivalu přes 250 položek. Na prvních místech samozřejmě neochvějně zůstávají vystoupení Faith No More, The Prodigy, Skrillex, Franz Ferdinand, Orbital, Crystal Castles, Example nebo The Subways. Mezi 3. a 6. červencem se ve Festivalparku v Hradci Králové zaskví rovněž česko-slovenská domácí špička v čele s Monkey Business, Horkýže Slíže, Tomášem Klusem, Vypsanou fixou nebo Čechomorem. Prostor dostanou i speciální projekty jako jediné open-air vystoupení Mekyho Žbirky a 50členného symfonického tělesa Cappella Istropolitana. Rock for People letos slaví 18. narozeniny – díky očekávanému mejdanu proto většina návštěvníků uvítá, že festivalová středa a čtvrtek jsou dny volna.
Vstupenky na letošní Rock for People jsou do konce festivalu za cenu 1 600 Kč v prodeji na portálu www.ticketsforpeople.cz a v dalších předprodejních sítích. Generálním partnerem festivalu je společnost T-Mobile, hlavními partnery - jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň a hlavním mediálním partnerem Evropa 2. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
Kočky, Tisíc dnů mezi námi, Javor, Do posledního dechu, Na dně, Já s tebou žít nebudu… Tyto a mnohé další „best of“ kapely NEREZ i kontinuity v podobě formace NEŘEŽ zazní hned první den provozu Magic Mirros, tedy ve středu 4. července. V exkluzivním bloku jako host vystoupí první slovenská Superstar Katka Koščová, která zazpívá pěvecké party Zuzany Navarové.
Ale vedle toho si šprýmaři (a hlavně skvělí muzikanti) kolem Zdeňka Vřešťála připravili pro návštěvníky Rock for People rekonstrukci dobové estrády televize NDR s živou kapelou a zpěváky. A žádnou druhou ligou! Rockeři i hipsteři budou moci spojit hlasivky Haničkou Písničkou Zagorovou (revival), Karlem Gottem (revival), Vaškem Neckářem (revival), Karlem Černochem (revival), Peterem Dvorským (revival), Marcelou Holanovou (revival) anebo Standou Hložkem a Petrem Kotvaldem (revival).
Značná část „vřešťálovské“ produkce 4. července bude premiérou a zároveň derniérou. V případě LACA DECZIHO, který se ke svému oddanému publiku vrací po roční odmlce, se s improvizací programově počítá. Ve čtvrtek 5. 7. se fanoušci budou vrtět výhradně v latinskoamerických rytmech. Deczi na RfP míří opět se svou kapelou Celula New York, hostem bude Bea Albrecht, která zazpívá také písničky ve stylu latiny. A mezi těmito čtyřmi sety? Sid Hošek & crew na několik způsobů: Mucho, Baltazar, Baltazar & Mucho a konečně fotbaloví fanatici Maradona Jazz!
Kouzlo Magic Mirrors omámilo dokonce i celofestivalové hosty – holandský šraml band MAISON DU MALHEUR – natolik, že poslední den opustí svou rezidenci (stylovou maringotku) přímo u vstupu Festivalparku. A svou fúzi swingu a old time jazzu rozjedou právě v rozkošném dřevěném šapitó. Festivalová tečka? BOUNCE! BOUNCE! s tváří Kaye Buriánka a Sunshine!
Představte si lotyšskou obdobu Oceánu, makedonských Sto zvířat nebo rumunské Sunshine. Obdobná popularita provází pětici středo- a východoevropských kapel, které v rámci projektu CEETEP (Central Eastern European Talent Exchange Program) vystoupí na festivalu Rock for People. Nejde však jen o kapely – například slovenskou scénu bude reprezentovat apoštol drum´n´bass s kontinentální reputací, DJ a producent B-COMPLEX. Za hvězdu pop music oslňující již podstatnou část Evropy jsou považováni lotyšští INSTRUMENTI dbající i na promyšlenou, do posledního detailu dotaženou pódiovou show. Natlakovaný balkánský rychlík přiveze z Makedonie ska-punkový sextet SUPERHIKS, ještě více žánrů, včetně folklóru, pak v tavicím kotlíku místo guláše namíchá maďarský KEREKES BAND. Rumunští páskové GRIMUS jsou pak tamní odpovědí na úspěšné indie-rockové kapely typu Muse.
Uvedená pětice se na line-up letošního RfP (3. – 6. 7. v Hradci Králové) dostala díky programu CEETEP, podporovaném grantem Evropské komise. Ten je zaměřený na výměnu kvalitních hudebních skupin z regionu střední a východní Evropy. Do projektu je zapojeno 13 festivalů, Rock for People je jediným tuzemským zástupcem, který za českou scénu nominoval například Tata Bojs, Vypsanou fiXu nebo Pipes and Pints. „Sami jsme byli překvapeni, kolik kvalitních kapel na východ od našich hranic existuje. Zejména Instrumenti nám velmi připomínají Hurts. Kerekes Band nebo Superhiks se pak přesně strefují do vkusu publika, které vyžaduje zábavu, jakou nabízejí například Flogging Molly nebo Gogol Bordello,“ říká Michal Thomes za Rock for People. Více informací na www.etep.nl/en.
Vstupenky na letošní Rock for People jsou do konce festivalu za cenu 1 600 Kč v prodeji na portálu www.ticketsforpeople.cz a v dalších předprodejních sítích. Generálním partnerem festivalu je společnost T-Mobile, hlavními partnery - jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň a hlavním mediálním partnerem Evropa 2. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
B-complex / SK
Talentovaný a u nás i v zahraničí vysoce ceněný slovenský producent a DJ B-complex aka Matúš Lenický začal experimentovat s hudbou už ve dvanácti letech. Prošel školou několika odlišných stylů - od hardcoru, trance a psytrance přes progresivní pokusy ve stylu downtempo a hip hopu. Ke stávajícímu žánru drum´n´bass se dopracoval až o několik let později, kdy začal tvořit pod názvem B-complex. Charakterizují jej propracované a harmonické melodie překypující energií i osobitost hudebního pojetí.
První impulz k mezinárodnímu věhlasu přišel v roce 2008 s nabídkou od stěžejního britského d´n´b labelu Hospital Records. Následovala první vydaná nahrávka jeho dnes už notoricky známé skladby Beautiful Lies, jež odstartovala B-complexův největší úspěch. Nahrávka se stala druhou nejprodávanější na britském DJ serveru Beatport za rok 2009, vyhrála mnoho mezinárodních ocenění a celkem 55 týdnu se držela ve slovenské hitparádě Radia FM.
Popularita Matúše Lenického byla definitivně stvrzena vydáním Three Dots a singlem s VIP verzí Beautiful Lies a Little Oranges. Od tohoto momentu získal B-complex status mezinárodně vyhledávaného DJ a začal strmě stoupat počet výjezdů mimo Slovensko a Českou republiku. Kromě mnoha odehraných vystoupení po Evropě má za sebou také turné po Austrálii a Novém Zélandu, jež mu prý naplnily jeho klukovský sen.
Instrumenti / LY
Jedna z nejpozoruhodnějších kapel nejen na domácí lotyšské půdě, ale v Evropě vůbec, si říká jednoduše a výstižně Instrumenti. Za jejím zrodem stojí duo akademických muzikantů – Shipsi (klávesy/vokály) a Reynsi (bicí/klávesy/vokály), kteří záhy expandovali v početný ansámbl složený z hudebníků z několika zemí. Instrumenti bývají označováni za směsici islandského éteru (Björk, Sigur Rós), Michaela Jacksona a The Prodigy, snad i -novoromantiků Hurts. To samo o sobě napovídá, že půjde nesporně o avantgardní projekt.
Instrumenti za sebou mají četné koncerty po Evropě, v Rusku a podívali se rovněž do USA. Předskakovali Mikovi nebo Jamesi Bluntovi, zahráli si po boku jmen, jako jsou Scissor Sisters, Moby nebo Skunk Anansie. V srpnu 2011 spatřilo světlo světa jejich debutové album “TRU“, k němuž jeli šňůru po největších koncertních místech v Lotyšsku.
Kromě originálního hudebního vyjádření, jež stojí na pomezí indie-popu a experimentální elektroniky s orchestrálními přesahy, se Instrumenti velice snadno vryjí do paměti - na veřejnosti se totiž neobjeví jinak než v extravagantním outfitu. Nejčastěji mají jeho členové na hlavách masky medvěda pandy.
Superhiks / MK
Ska-punk napudrovaný balkánským temperamentem je styl jako stvořený pro letní dny. Příjemně vyladěná dynamická parta Superhiks názorně předvede návštěvníkům Festivalparku, jaká vládne atmosféra ve sluncem zalité Makedonii. Kapelu založili spolužáci ze střední školy – Petar Mladenovski, Boris Minov a Zoran Žežov už začátkem 90. let. Trojice nejprve začala experimentovat se ska, hard core a punkovou muzikou, později přibrala i dechovou sekci a perkuse, bez kterých se našlápnutý ska-punk prostě neobejde.
Že jde o šestici hravých hochů, kteří se o zábavu umí postarat, přesvědčí kupříkladu videoklip k písni Ti Treba Nekoj na YouTube. Superhiks jsou na domácí půdě s mnoha oceněními populární a úspěšnou kapelou. Ovace slaví i v zahraničí, o čemž svědčí například sdílení jednoho pódia po boku Manu Chao či Fun Lovin Criminals, navíc některé zahraniční stanice MTV jsou jim dobře známým prostředím. Po letech zkušeností se čtyřmi alby a několika singly na kontě přijíždějí s dynamikou hodnou balkánských rezidentů nakopnout také návštěvníky RfP. To, že přivezou rovněž čerstvý repertoár ze své připravované desky, bude osvěžujícím překvapením.
Kerekes Band / HU
Nechat se unést performance neotřelé maďarské formace Kerekes Band je zaručeným receptem na zvednutí nálady. Vykouzlit moderní sound za zvuků flétny, violy, loutny, basy a bicích je více než silnou stránkou této pětičlenné sestavy, o nepochybné originalitě nemluvě. Výsledkem netradičního experimentu, který mají členové této kapely v krvi patrně už od malička, je jedinečná fúze funku, jazzu, psychedelie, rocku či ethno music s neodmyslitelnou příměsí maďarského folklóru. Kapela fungující už od roku 1995 je skloňována jako jedno z největších jmen maďarské scény. Roku 2008 se Kerekes Band coby zástupci world music dokonce stali maďarskými kulturními ambasadory pro Evropský rok mezikulturního dialogu.
Od „tradičních melodií” čekal kapelu po pár letech posun, jehož výsledkem byl nový eklektický a hranice bořící přístup v hudbě. Kvintet neskrývavě hledá inspiraci v rytmech Jimmyho Hendrixe, Jamese Browna, Boba Marleyho nebo Jamiroquaie i přesto si však zachovává originalitu každým coulem. Zanedlouho poté, co kapela dokázala domácímu publiku, že si folková hudba rozumí s žánry pop music, prorazila i v zahraničí. Například britský magazín Songlines označil jejich album Pimasz (2006) za jedno z nejlepších alb roku žánru world music a o rok později jej do téže pozice pasovali i sami jeho čtenáři. Tentýž rok získala nahrávka zlatou desku na domácí scéně. Posledním albem skupiny je What The Folk?!, které vydala v srpnu 2011.
Grimus / RO
Původně pětičlenná sestava Revers zakrátko po svém vzniku změnila svůj název na Grimus a s novou identitou rozšířila i své zvukové obsazení. Ke dvěma kytarám, bicím a hlavnímu vokálu tak přibyly ještě klávesy. Po několika personálních změnách vydala kapela v roce 2006 demo album, jehož skladby zanedlouho rotovaly v éterech evropských rádií. Bukurešťské City FM Radio dokonce vyhlásilo skladbu Solitude Písní roku 2006. Vyhlídky na slibnou kariéru se začaly naplňovat v podobě rostoucího ohlasu u domácích fanoušků a v roce 2007 se kapela stala vítězem národního finále v Globálním souboji kapel pořádaného v Rumunsku. Ještě téhož roku Grimus reprezentovali svou zem ve světovém finále.
O rok později tito rumunští absolventi prestižních univerzit vydali své první album Panikon a v listopadu 2011 si na konto připsali další řadovou desku Egretta. Tak jako obrovský pták Simurgh z perské mytologie, jenž se pomocí přibližné přesmyčky písmen stal inspirací pro název téhle party, přistanou Grimus v hradeckém Festivalparku coby výhradní rumunští reprezentanti. Při rozeznění všech svých nástrojů ve znamení alternativního indie-rocku v popředí s impozantním mužským vokálem festivalovým návštěvníkům dokážou, že se v line-upu RfP neocitli v žádném případě náhodou.
Letošní RfP bude jako učebnice post-hardcore: po otcích-zakladatelích Refused na festivalu přivítáme i nejčipernější synky žánru, britské Architects. Ti ohromují novým albem Daybreaker.
Přesně 48 hodin je na pultech páté album ARCHITECTS, post-hardcoreové formace z britského Brightonu. Ta po nahrávce "The Here And Now" přichází s deskou "Daybreaker", jež je mnohými znalci (fanoušky ani nepočítaje) vnímána za nejočekávanější žánrový počin letošního roku, a předpovídá se jí ohromný úspěch.
Post-HC produkce Architects, kterou katalyzuje řízný vokál frontmana Sama Cartera, měla zpočátku své existence potíže s vlastní identitou. Začala si říkat Inharmonic, aby později své jméno změnila na Counting the Days, až definitivně dospěla k názvu Architects.
Jen krátce poté, co se kapela zformovala (2004), už sjížděla řadu nejvýznamnějších britských festivalů, mezi nimi i Download nebo Sonisphere, a statut oblíbené festivalové kapely si hájí dodnes. A pozor: mnoho promotérů i kritiků jim dokonce trochu troufale věstí úspěšnou budoucnost, srovnatelnou s kariérami interpretů jako System Of A Down, Korn či Avenged Sevenfold.
Kromě sólových vokálů ve vlastních písních propůjčil Sam Carter výkon svých mocných hlasivek i některým nahrávkám dalších HC či metalových band, jako např. Your Demise, Comeback Kid, nebo Bring Me The Horizon. Kapela si trochu nečekaně střihla i koncerty po boku takových rockových veličin, jakými jsou Faith No More, Placebo nebo Jane's Addiction.
Architects navnadili zdejší fanoušky již třikrát. Nejprve na Never Say Die Tour v roce 2009, poté jako host Underoath v dubnu 2010, a poslední uzemňovací kolečko absolvovali letos v březnu, coby předskokani chicagské punk-rockové formace Rise Against. Sice tím v očích mnoha přítomných mírně upozadili své americké hostitele, zato si řekli o vystoupení na Rock for People před opět o něco početnějším davem.
Jak již bylo zmíněno Rock for People anoncuje Architects těsně po vydání jejich nového alba Daybreaker, které půvabně popsal kytarista Tom Searle tak, že "Kapela má na novém albu zpět své koule…někdo by mohl říct, že jsme vyměkli, já ale myslím, že jsme na desce znovu objevili nadšení pro tvrdou muziku."
Architects očekávání spjatá s novinkou Daybreaker velmi působivě stimulovali hned třemi videoklipy, které naznačují, že kapele do budoucna nebude cizí větší filozofická i politická angažovanost a snaha komunikovat srkze svou tvorbu své pohledy na závažná společenská témata. Posuďte sami:
Gejzíry elektrické energie o síle několika milionů voltů ozáří vedle hudebních hvězd návštěvníky blížícího se festivalu Rock for People. Britští performeři LORDS OF LIGHTNING, kteří se v České republice představí vůbec poprvé, připraví po tři večery (či spíše noci) unikátní živelnou show. Mezi 4. – 6. červencem nechají fanoušky letošních taháků Faith No More Skrillexe nebo Franz Ferdinand zakusit performance plnou elektrických výbojů. Technologická a vizuální alchymie, která svým cyber duchem doplní i vystoupení headlinerů The Prodigy nebo Orbital, oslní festivalovou runway sršícími blesky a skvělou choreografií.
„Festivalem chceme atakovat všechny smysly návštěvníků. Rock for People už delší dobu není opřen jen o hudbu. Projekt Lords of Lightning skvěle zapadá do nové vizuální koncepce, v rámci které připravujeme spoustu nových výtvarných artefaktů. Platí to i o designovém řešení hudebních a divadelních scén, nevyjímaje místa pro relax, restaurace a další prezentace,“ láká Michal Thomes, ředitel Rock for People, který letošní 18. narozeniny oslaví i značným posílením nehudebního programu. Návštěvníci se tak mohou těšit hned na čtyři místa s divadelním programem, na ústřední runwayi se budou jen s malými přestávkami odehrávat nejrůznější show.
Živelná podívaná Lords of Lightning boří hranice vědy: dva performeři oděni do kovových obleků s rukavicemi a speciálními helmami s rohy své pomyslné jeviště zahalí v mystický proud oscilujícího chaosu. Kouzelnickým předmětem se jim stanou Teslovy cívky, které zažehnou jiskry proměňující se v blesky o napětí 4 milionů voltů, jež budou proudit dokonce i mezi jejich hlavami!
Představení Lords of Lightning stojících na speciálních konstrukcích působí místy jako souboj dvou rytířů, jindy spíše rozehrávají taneční robotickou show do všech směrů. Speciální obleky performerů přitahují elektrické výboje, které dále poskakují přes jejich rukavice a rohy na helmě a rozpínají se všemi směry. Když natáhnou ruce proti sobě, probíhá elektřina přímo mezi nimi a vytváří impozantní proud elektřiny.
Neobyčejná show vyžaduje rovněž jistou obezřetnost a je nutné ji provozovat v dosahu několika metrů od publika. Autorem show Lords of Lightning je novozélandský technik a experimentátor s elektřinou Carlos Van Camp, podle něhož největší nebezpečí nehrozí při samotné show, jako při práci se zařízením sloužícím při provozování show. Je rovněž velmi důležité zajistit bezpečnost obleků, v nichž performeři vystupují.
Poté, co se po prvních pokusech s cívkou podařilo Carlosovi Van Campovi vytvořit elektrickou show, sklízel po více než desítku let obdiv u publika na novozélandských festivalech, které postupem času prodělaly díky zmiňovanému speciálnímu stroji upgrade na novou úroveň. Stroj využívá 20 – 25 tisíc wattů. Změřit napětí jisker je těžší, ale Van Camp odhaduje, že pětimetrové oblouky, které se při show vytvářejí, mají napětí až 4 miliony voltů. Pro srovnání – přirozenými blesky probíhá kolem 20 – 50 milionů voltů.
Van Camp vyrobil většinu zařízení, která jsou při show potřebná, postupem času přestal vystupovat a místo toho řídí zařízení během vystoupení. Usměrňuje napětí a tím reguluje dynamiku představení, které slibuje o to pestřejší a nezapomenutelnější zážitky.
Více informací zde: arcadiaspectacular.com/structures/lords-of-lightning
Minimálně 90 minut odehrají v rámci svých setů na blížícím se festivalu Rock for People jeho hlavní hvězdy: electro-punkeři The Prodigy a crossoverová formace Faith No More. Půjde tak o „celovečerní“ vystoupení na úrovni samostatných koncertů; zatímco The Prodigy, připravující pilně novou, dle jejich slov velmi temnou desku, budou ozdobou středy 4. července Faith No More se svým funky metalem a nekonečnou kolekcí evergreenů završí prostřední festivalový den, čtvrtek 5. července.
„Obě formace mají u fanoušků největší odezvu, proto zákonitě dostanou i největší prostor. S ohledem na očekávaný ohlas publika, v němž bude podle předprodejů vstupenek také vysoké procento zahraničních návštěvníků, máme i rezervu na přídavky,“ říká Michal Thomes, hlavní pořadatel festivalu Rock for People, jehož oslava 18. narozenin proběhne mezi 3. a 6. července ve Festivalparku v Hradci Králové.
Zájem příznivců FAITH NO MORE z Velké Británie, Německa, Polska i Slovenska není náhodný. V letní evropské minitour této legendy lze totiž kromě RfP nelézt pouhých osm položek. O tom, že FNM jsou nadále nedostatkovým zbožím, svědčí také zájem o vstupenky na jejich koncerty. Hned z Hradce Králové se smečka vedená Mikem Pattonem přesune do Francie a poté do Londýna. Oba koncerty v sále Hammersmith a O2 Academy Brixton byly vyprodány během několika desítek minut.
Nové studiové album THE PRODIGY by světlo světa mělo spatřit na konci letošního roku. Liam Howlett v rozhovoru pro NME prozradil pracovní název chystané nahrávky: How To Steal A Jet Fighter. Podle rozhovoru bude novinka oproti poslednímu albu Invaders Must Die, které bylo víc „party“, mnohem tvrdší a temnější. Dalším rozdílem oproti předchozímu albu bude i to, že tentokrát nebudou na něm dominovat kousky vytvořené spoluprací se zvučnými jmény.
Howlett, který na předchozích albech spolupracoval s takovými jmény jako Liam Gallagher, Dave Grohl nebo Juliette Lewis, má v úmyslu tentokrát spolupracovat s umělci „níže na žebříčku popularity“. Ruku k dílu v daleko větší míře přikládají rovněž Maxim a Keef Flint. Zbrusu nová skladba s názvem Dogbite zazněla už na dubnových koncertech The Prodigy v po strop zaplněných sálech v Bratislavě a Budapešti. „Nepochybujeme, že na Rock for People zazní kromě hitů jako Breathe, Smack My Bitch Up, Voodoo People nebo Invaders Must Die i další ochutnávky z očekávané nahrávky,“ doplňuje Petr Fořt, hlavní dramaturg Rock for People.
Vstupenky na letošní Rock for People jsou do konce festivalu za cenu 1 600 Kč v prodeji na portálu www.ticketsforpeople.cz a v dalších předprodejních sítích. Pro všechny zákazníky společnosti T-Mobile, která je generálním partnerem festivalu, platí až do zahájení 15% sleva. Hlavními partnery festivalu jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
Zatímco The Prodigy na nové desce teprve pracují, další hvězdy letošního Rock for People, britská dvojice ORBITAL, na sebe strhla zaslouženou pozornost se svým novým albem Wonky. Studiovou novinku toto žánrotvorné duo vydalo po dlouhých osmi letech. Fakt, že se fanoušci na Rock for People mají na co těšit, mohou potvrdit nejen ti, kteří živé vystoupení Orbital zažili na Planet Festivalu v roce 2009, ale i ti, kteří si nové album Orbital již měli možnost poslechnout. Výjimečnost novinky od Orbital (a oblibu této formace) dokazuje také to, že singl Stringy Acid se za dva týdny po svém nasazení vyhoupl na 1. – a aktuálně třetí - místo hitparády českého Radia 1. Kanál s oficiálními videi Orbital na YouTube najdete zde. Že Paul a Phil Hartnollovi nepatří do starého železa, potvrzují i následující recenze, mezi nimiž nechybí ani nejvyšší ocenění 10/10!
BBC Online - 9/10
"Nikdo nečekal, že osmé album kapely s dvacetiletou historií bude znít takhle fantasticky. Čas ale zřejmě vlil bratrům energii do žil. Jejich návrat je triumfální. Raveři ve středním věku se dostanou do extáze a nová generace pochopí, o čem to vlastně ti starší pořád tak básnili."
The Arts Desk - 4/5
"Poslední skladba alba “Where Is It Going?” je prostě nářez, rostoucí a sílící crescenda mají takřka fyzickou sílu raveové rozkoše. Orbital zní sevřeně, dynamicky, skvostně a Wonky se stane lahůdkou festivalů. Už se nemůžeme dočkat. Vítejte zpátky!"
Drowned In Sound - 8/10
"Wonky je nejlepší deska, kterou Orbital natočili za posledních 15 let a jedna z jejich nejlepších vůbec. Závěrečná pecka je nádherná a nese vtipný název 'Where is It Going?' Co zamýšlí kapela v budoucnosti, je ve hvězdách, ale je jasné, že mají opět vítr v plachtách."
Flush The Fashion - 10/10
"Radostný optimismus je napumpován do všech skladeb. Závěrečná skladba ‘Where Is It Going?’ je vrcholem desky a vším tím úžasným, co Orbital představují.“
MusicOMH
"Orbital jsou zase ve vrcholné formě, zní jistě a jsou připraveni chytit tuhle šanci a posunout svou muziku na další úroveň. Přímočará senzace."
4/5
Silent Radio - 9/10
"Závěr desky ve vás vzbudí touhu pokračovat v nekonečném poslechu a přímo posedlost vidět Orbital naživo."
Od beznadějně vyprodaného pražského koncertu všestranného hudebníka EXAMPLE v Lucerna Music Baru uběhlo sotva pár měsíců. Od své české premiéry tento rapper urazil pořádný kus cesty: nejenže se jeho album Playing In The Shadows stalo v domovské Británii platinovým, ale stihl se také představit publiku za „velkou louží“. Díky této snaze zde prorazit, vznikl zajímavý remix megahitu Changed The Way You Kiss Me, na který si Example přizval amerického rappera jménem Ludacris.
Example se také zapojil do charitativní akce Teenage Cancer Trust v londýnské The Royal Albert Hall a svým vystoupením tak dokázal, že mu není lhostejný život fanoušků postižených zákeřnou rakovinou. Mimo jiné zde také vystoupily hvězdy jako Jessie J nebo „ex Beetle“ Paul McCartney.
I přesto, že neustále pracuje na svém novém albu, které by mělo být podle jeho slov více kytarové, grunge a inspirované kapelami Smashing Pumpkins, Pearl Jam nebo Nirvanou, skládá také texty i dalším interpretům. Ze spolupráce se mohli těšit například Kylie Minogue, Enrique Iglesias, ale také oblíbený britský boyband The Wanted, kterému napsal slova k songu Chasing The Sun a stihl dokonce hostovat v tracku hoppera Mikill Pane nebo v debutu svého kytaristy Davida Stewarta. Aby toho nebylo málo, objevil se ve spotu Take The Stage pro britský ADIDAS spolu s Davidem Beckhamem nebo britským rapperem Wretch 32.
V dubnu odjel Example svou historicky první tour po arénách Spojeného království. Za zmínku určitě stojí téměř vyprodaná londýnská O2 Arena, která pojala okolo 17.000 fanoušků. V rámci této tour představil hned několik nových skladeb z připravovaného alba. Například s novinkou „We’ll Be Coming Back“ mu pomáhal i Calvin Harris, kterému právě Example dělal předskokana ve svých začátcích. Ale ani o další skvělé spolupráce rozhodně nebude nouze. Stačí pouze vyjmenovat pár zvučných jmen jako Feed Me, Benga, Laidback Luke, Kill The Noise, Tommy Trash, Alvin Risk a už teď je jasné, že tato deska, která by měla vyjít na přelomu října a listopadu, bude podobným trhákem jako Playing In The Shadows.
Example také před pár dny spojil síly se svým dlouholetým kamarádem a dvojnásobným držitelem The Brit Awards, Edem Sheeranem. V červnu totiž vyjde jejich společný singl, který se bude jmenovat Throw It Away a měl by být volně ke stažení. Je vidět, že Example jede na plný výkon a rozhodně ho nezastaví ani životní jubileum, které letos slaví. Naopak nám ještě nadělí pořádnou dávku energie a nového materiálu. Ostatně, Rock for People letos slaví také!
V jednom kole je rovněž britská čtveřice THE KOOKS, která v rámci podpory svého třetího alba Junk of the Heart vyrazila do USA. Na šňůře vyprodaných koncertů spolu s The Kooks vystupují Foster the People. Server Nerve.com požádal kytaristu Hugha Harrise, aby jim vytvořil mix pro romantické svádění ve stylu sladkých The Kooks. I jinak velmi kritický portál NME musel uznat, že Kooks mají na Junk of the Heart vyvinutý smysl pro chytlavé melodie. Ilustroval to na skladbách How’d You Like That’ a Is It Me. Video z posledního alba:
Nejrušněji ze všech interpretů na programu letošního Rock for People je zřejmě kolem PETE DOHERTYHO. I bulvární média stačila x-krát zopakovat, že se rozhodl zbavit své závislosti na opiátech a v dubnu nastoupil na odvykací kůru do léčebny. Jen málokdo však zaregistroval, že Pete pracuje na novém albu - má připravených 12 songů pro sólové album. Producentem jeho nových písní je Adem Hilmi. Odtajnil dokonce jména několika songů: 'Gambling Man' a 'Cell Ceiling Blues'. Podle médií do nahrávky promítne i šok ze smrti jeho partnerky Amy Winehouse, jejíž odchod pro něj byl „burcující a inspirativní.“
Ostatně, bulvár si vztahu Dohertyho a Winehouse nepřestává všímat. A tak i tuzemští čtenáři zaregistrovali, že obraz, který zesnulá zpěvačka Amy a Pete namalovali vlastní krví, byl prodán za 35 000 liber (cca 1,1 milionu Kč). Jejich společné dílo nazvané Ladylike se nedávno dražilo společně s dalšími předměty přes internet a zájem splnil očekávání. Konečná cena malby krví byla však pro prodejce zklamáním. Očekávalo se, že by mohla vynést kolem 80 000 liber (cca 2,5 milionu Kč). Část výnosu z dražby bude podle informací serveru Orange News věnována Nadaci Amy Winehouse, kterou Mitch Winehouse založil krátce po skonu své nadané dcery. Dražba následovala nedlouho po desetidenní výstavě Dohertyho výtvarných děl, jež se konala v londýnské Cob Gallery.
Ačkoliv mnozí fanoušci již mají za headlinery letošního festivalu Rock for People The Prodigy, zběsilého Skrillexe nebo kytarové Franz Ferdinand, libido všech rockerů uspokojí až nové jméno na line-upu – FAITH NO MORE. Doprostřed hradeckého Festivalparku přivede tuto ostřílenou kavalerii její generál Mike Patton, tento „šílený génius nebo geniální šílenec“, jak bývá pro své výstřelky na hranici ratia zhusta častován novináři i fanoušky. Původem sanfranciská kapela patří k úhelným kamenům alternativního rocku, který přečuhuje i do škatulek crossoveru nebo funk metalu.
Ať tak či onak, stěží najít člověka s aspoň latentním zájmem o muziku, který by o Faith No More neslyšel: jejich divokým experimentům koketujícím s metalem i hymnickým rockem, jenž si nezadal se smysluplným popem, se nešlo vyhnout – a vlastně to platí od 80. let až dodnes. Neboť jejich hity jako Epic, Midlife Crisis, Everythings Ruined, King For A Day, Ashes To Ashes nebo Digging The Grave z rádiového éteru ani TV vysílání nikdy nezmizely…
„Byla to právě skladba Epic, kterou jsem slyšel od Faith No More poprvé. A šlo o zásah na ´první dobrou´, podobně jako později System Of A Down,“ vzpomíná Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People. Parta kolem Mike Pattona stihla vystoupit v České republice pár měsíců před tím, než se v roce 1998 rozpadla. Na RfP se Patton přesto objevil – psal se rok 2001, kdy ještě do Českého Brodu přijel se svým projektem Fantomas. „Sešly se tisíce fanoušků FNM, které Fantomas obšťastnili neprodyšnou hlukovou clonou, vazbami kytar a hudební destrukcí. Vybavuji si scénu, kdy jeden punker tloukl hlavou o zábradlí a zoufale křičel, aby Patton zahrál aspoň jednu melodickou písničku. Frontman ale vše nesl na pódiu i v zákulisí statečně a rozdával úsměvy na všechny strany,“ dodává Michal Thomes.
Jisté je minimálně to, že na letošním Rock for People bude Patton obklopen početnější ochrankou. S věkem se totiž vydává stále častěji mezi publikum a vůbec rád připravuje pořadatelům zajímavá překvapení. Vyjma toho, že na živých vystoupeních dávají Faith No More velký prostor svým nejslavnějším písním.
Vstupenky na letošní Rock for People jsou do konce dubna za cenu 1 500 Kč v prodeji výhradně na portálu www.ticketsforpeople.cz, k 1. květnu cena povyskočí na 1 600 Kč. Pro všechny zákazníky společnosti T-Mobile, která je pod značkou t-music generálním partnerem festivalu, platí až do samotného festivalu 15% sleva. Hlavními partnery festivalu jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
Jediný muž, který může (kromě Davida Bowieho) nosit červený oblek, nikdo to nerozporuje. Jediná opravdová rockstar, která se nezhroutila sama ze sebe (a do sebe). Člověk, jehož skupina dělala v roce 1992 na svém prvním pražském koncertě předkapelu Guns'n'Roses - a mělo to být naopak, protože po jejich vystoupení se strahovský stadion prakticky vylidnil. Do Čech se vracejí Faith No More s famózním frontmanem Mikem Pattonem.
V onom slavném roce 1992 se tato sebranka ze San Francisca do Prahy přesunovala z Berlína, který se nacházel v podobném postrevolučním kvasu. A protože byli chlapci z FNM dobrodruzi, rozhodli se vyzkoušet legendární východoněmecké vozítko ze Zwickau. Na trabanta totiž v zemi imperialisty nenarazíte ani v muzeu rarit. Představte si, jak si rozjetá partička amerických muzikantů, kteří se ve střední Evropě, revoluce nerevoluce, museli cítit přibližně jako v zemi šestého světa, v Berlíně kupuje za pár šupů bakelitové vozítko a vyráží směr Praha. Dojeli o dva dny později. Legendární historka už nepraví, jestli jim nadšení vydrželo až k Cínovci nebo jen za hranici Berlína. Trabanta pak s úlevou opustili a tento klenot pak ještě dlouho parkoval před tehdejší redakcí časopisu Prognosis, kterému poskytli své první tuzemské interview.
Faith No More se dali dohromady přesně před třiceti lety v San Franciscu, přičemž první poločas své existence oficiálně ukončili v roce 1998. O jedenáct let později se k obrovské radosti svých fans dali znovu dohromady s tím, že odehrají ve stejné sestavě jako před rozpadem evropské turné. Po jeho ukončení naštěstí nevyhlásili další konec, jen se na nějakou dobu odmlčeli. A jejich návrat na koncertní pódia i pro letošní sezónu vyvolává až euforické reakce. Však je také proč.
Tři roky po svém založení vydali první desku We Care A Lot. Píseň, která dala albu název, se prakticky ihned stala – s odstupem let bychom řekli globálním - hitem. Rocková halekačka s rapovým frázováním, která i po téměř třiceti letech zní skvěle, byla jedním z prvních setkání rapu, metalu, něčeho jako melodie, a hlubšího významu. Nikoliv náhodou se stala jedním z nejnapodobovanějších soundů desetiletí. Nutno připomenout, že epigonství této jediné skladby Faith No More stačil desítkám jiných kapel k tomu, aby si na něm postavily svou, jakkoli dočasnou, slávu v letech devadesátých.
Pak už se k příznivcům valilo jedno album za druhým: 1987 - Introduce Yourself s Faster Disco, 1989 - The Real Thing a The Morning After, 1992 - Angel Dust a těch třináct hitů na jednom CD ani nebudeme jmenovat... Konkrétně tato deska se stala jednou z nejhranějších snad na celém světě a zároveň definitivně odstartovala tu pravou, do dnešních dní trvající FNM mánii. Následovalo album King for a Day.... Fool for a Lifetime z roku 1995, a za dva roky vyšla poslední studiovka (tedy, zatím poslední…), hrdě nazvaná Album of the Year. A na samém vrcholu slávy, po vydání "Alba roku", se kapela důstojně rozloučila s tím, že se každý z členů chce věnovat svým projektům.
Následujících dvanáct let měli fanoušci spoustu času na to, aby si našli nové idoly. Upřímně řečeno, s čistým svědomím nemůžeme jmenovat nikoho, komu by se povedlo FNM nahradit, ačkoli stovky kapel tu ambici měly. Ambice jsou prima, faktem však zůstává, že Faith No More se mohou dokola "opisovat", případně tomu vykrádání říkat "inspirace" nebo "motiv", ale Mike Patton and his boys jsou prostě nenahraditelní. Proto způsobil jejich nečekaný návrat na scénu v roce 2009 takovou rozjařenost. Když se pak v srpnu v rámci svého The Second Coming Tour dostavili i za svými fanoušky do Tesla Areny, čekala na ně hala přeplněná natěšenými lidmi, kteří s přešťastným úsměvem s Mikem odzpívali prakticky celý koncert. Je na čase si tu euforii s FNM zopakovat
Nabroušené kytary a řízné tempo nebudou návštěvníci festivalu Rock for People postrádat ani v letošním roce. K dosud potvrzeným (s mnoha přívlastky) rockovým, coreovým i metalovým kapelám jako Enter Shikari, The Subways nebo August Burns Red přibyly čtyři nové akvizice. Úlovkem bez nadsázky legendárním je především švédský kvartet REFUSED – zřejmě vůbec první HC/punková formace, která do architektury svých skladeb vložila pilíř elektroniky. A nikoliv bez odezvy: když letos v lednu po 14 letech klidu kapela ohlásila svůj reunion, elektrizovalo to nejen sta tisíce fanoušků po celém světě, ale i stovky kapel, jež se k Refused otevřeně hlásí. Nepřekvapí, že Refused budou – vedle Rock for People – jedním z hlavních jmen festivalů jako Coachella, Primavera Sound nebo Roskilde.
„Také v České republice je velmi početné publikum, pro které nejsou synonymem švédské hudby Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid, nýbrž Dennis, Kristofer, Jon a David. Od roku 1992, kdy Refused vydali své první demo, a kultem zůstanou navždy,“ říká s narážkou na švédský miliardový evergreen ABBA Michal Thomes z agentury Ameba Production, která letos pořádá festival Rock for People již po osmnácté. Vidět smečku ze švédského města Umeå naživo je pro všechny fanoušky už dvou generací téměř povinností: Refused se totiž po srpnu, kdy ve Skandinávii odehrají poslední koncert, opět vrátí ke svým civilním profesím.
Refused se spolu s Fugazi, Glassjaw, Drive Like Jehu, Unwound, Rocket From The Crypt, Quicksand, Sunny Day Real Estate, Jawbox, At The Drive-In, Ink And Dagger a Frodus řadí mezi tucet základních kamenů post-hardcoreového žánru.
Spolu s Refused potěší publikum vyznávající tvrdší žánry mezi 3. až 6. červencem ve Festivalparku v Hradci Králové i další jména. Z Austrálie pocházejí metalcoreoví I KILLED THE PROM QUEEN, kteří jsou duchovně i personálně provázáni s kapelami jako Parkway Drive nebo Deez Nuts, jež osazenstvo Rock for People roztočily, sežvýkaly a zničené vyplivly v minulých ročnících. Melodický HC punk přivezou z New Yorku tuzemskému publiku dobře známí H2O, jedna z nejdéle přežívajících legend N.Y.H.C. scény, konkrétně její straight-edge odnože. Vodou punk´n´rollu vyvěrající z obětavého živého hraní pokřtí fanoušky britští THE COMPUTERS, kteří nedávno nadchli coby předskokani pražského koncertu jiného taháku letošního Rock for People – tria The Subways.
Vstupenky za cenu 1 500 Kč jsou do konce dubna v prodeji výhradně na portálu www.ticketsforpeople.cz, k 1. květnu ceny povyskočí na 1 600 Kč. Pro všechny zákazníky společnosti T-Mobile, která pod značkou t-music zůstává generálním partnerem festivalu, platí až do samotného festivalu 15% sleva. Od 1. května do 2. července tak zákazníci T-Mobile mohou lístek získat za 1 360 Kč. Hlavními partnery festivalu jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
PROFILY KAPEL
REFUSED
Švédská hardcore-punková parta Refused se po neuvěřitelných čtrnácti letech dala znovu dohromady. Hudební ikona, jejíž album The Shape Of Punk To Come zařadil trendo-tvorný časopis Kerrang! mezi padesátku nejdůležitějších alb historie na šťastné třinácté místo, v době své největší popularity "dojela" na nefunkční vztahy členů kapely. Po šesti letech slávy, třech albech, pěti EP a hlavně po stovkách koncertů ve vyprodaných koncertních halách se rozhodli v roce 1998 svou činnost ukončit.
Legenda ale žila dále: k Refused se začaly hlásit stovky kapel po celém světě, které se snažily podobně hlučně a neodbytně spojovat hardcore s punkem na trochu jiném základu než post-HC bandy nebo formace z 1. vlny HC/punku vychované Black Flag. M.D.C. či Dead Kennedys.
Ohromující zprávou pro stovky tisíc fanoušků této ostré party ze švédského maloměsta Umeå byl jejich reunion, který nečekaně ohlásili v lednu letošního roku, a který spojili s turné. To oficiálně odstartují letos v dubnu na kalifornském festivalu Coachella, zakončí je v srpnu v domovské Skandinávii.
Staré spory jsou zřejmě urovnány, protože kapela ve svém oficiálním prohlášení tvrdí, že důvodem rozpadu byly jiné kariéry, které se hoši rozhodli naplnit a které s hudbou souvisely jen vzdáleně. „Po čtrnácti letech, kdy jsme všechny nabídky k návratu na scénu se smíchem odmítali, jsme se sešli a přiznali si, jak moc nám muzika chybí," vysvětlují Refused, „pak už byl jen krůček k tomu, abychom se sešli a vyzkoušeli, jestli je vhodná doba na to, abychom vytvořili něco nového."
Po krátkém období skepse spojeném s hlubokým filozofováním na téma, zda se dá znovu vstoupit do stejné řeky, se dohodli, že se před své věrné fanoušky (jejichž řady se díky kontinuálnímu přiživování odkazu ještě násobně rozšířily) vrátí. A protože podobné "návraty", z nichž se stalo druhé kolo existence mnoha kapel, vyvolávají spíše pobavený úsměv, vyslala kapela směrem k fanouškům poměrně rezolutní vzkaz: „Uděláme to. Ale je to naposledy."
Švédská smečka, jejíž zřejmě nejslavnější hit New Noise ani po tolika letech neztratil nic ze svého drivu, byla jednou z prvních, která do klasických punk - hardocoreových postupů začala míchat elektroniku. Možná tahle odvaha dnes působí legračně, ale nezapomeňme, že mluvíme o době, kdy se přísahalo na kytary a každý, kdo si snad chtěl hrát s počítačem, byl odkázán do patřičných mezí - nebo rovnou vyčleněn z HC komunity.
Ostatně, velmi zajímavý progres Refused je patrný na jejich klíčových nahrávkách: zatímco na prvním albu This Just Might Be The Truth ještě zněli jako klasický hardcore (inspirace Judge, Cro-Mags, Inside Out, Killing Time, Turning Point), druhé album Songs To Fan The Flames Of Discontent už bylo silně ovlivněno tzv. "new school" hardcorem (Snapcase, Boysetsfire, Unbroken,108, Born Against) a na evropské poměry znělo hodně progresivně. Třetí deska The Shape Of Punk To Come v podstatě předběhla dobu a byla svým způsobem jedním z prvních "post-hardcore" počinů hudební historie. „Refused se nebáli oprostit se od veškerých klišé a natočili desku, která lidi zprvu šokovala natolik, že se spekulovalo o tom, zda to Refused nemyslí jako vtip, ale posléze se z ní stal naprostý kult,“ vysvětluje znalec HC/punkové scény Robert Vlček.
Nepochybně se tedy naplní motto, které si napsali na svůj nově založený účet na Twitteru: "Refused are not fuckin' dead!", jakkoli sentimentální večírek pro pamětníky od těchto angažovaných křiklounů nemůžeme čekat ani v době, kdy už mají čtyřicítku zdárně za sebou. Co je to ale ve věčném žánru HC za věk, že..? Jisté je jen jedno: na Rock for People by neměl chybět ani jeden ze ctitelů Refused. Protože další jejich vystoupení se u nás opravdu opakovat nebude. Nebo ne dřív než za dalších čtrnáct let.
I KILLED THE PROM QUEEN
Jmenují se "Zabil jsem královnu maturáku" a sami sebe bez mrknutí oka označují jako metalcoreovou kapelu – což nabízí zajímavé srovnání s podobně smýšlejícími (a již potvrzenými) americkými metalovými misionáři August Burns Red. I Killed The Prom Queen jsou z Austrálie a jejich festivalová premiéra na RfP k sobě poutá mnohá očekávání - to nám věřte!
Co se australské scény týče, pokud rovnou vyškrtneme kníkající Kylie Minogue, dá se dlouhodobě přísahat asi jen na AC/DC. Parta mladých dřevorubců z Adelaide je o něco mladší, pravda, ale australský vztah k tempu mají podobný, jako jejich starší … strejdové. Hrají rychle, hrají nahlas, hodně chrčí, a také si osvojili skoro sokolské roznožky.
Zábavná story se váže i k originálnímu jménu kapely. „Je to hláška z našeho oblíbeného béčkového hororu," vzpomíná zpěvák kapely, „v době, kdy jsme nad jménem přemýšleli, nám bylo o dost míň a přišlo nám to prostě vtipné."
Pětičlenná kapela vydala v roce 2002, tedy pouhé dva roky poté, co se dala dohromady, hned dvě desky: debutovou Choose to Love, Live or Die, a s kolegy z Parkway Drive natočili společnou kompilaci. Na debutové album vybírala kapela skladby podle reakcí posluchačů při poctivém objíždění klubů.
Do Čech přijíždějí I Killed The Prom Queen s výběrem z pěti již vydaných nahrávek, očekávat se dají i novinky z alba, jehož vydání slibují na podzim letošního roku. Pokud je divoká jízda s ostrým metalcoreovým základem šálkem vašeho čaje, asi byste neměli v kotli pod jejich pódiem chybět!
Mimochodem: místa v circle pitu mají dopředu rezervovaná všichni, kteří loni roztočili na Parkway Drive největší lidské kolo v historii RfP!
H2O
Vznik téhle skupiny je jako z učebnic rock'n'rollu: Toby Morse, který strávil léto roku 1995 jako bedňák tehdejší hvězdné HC kapely Sick of it All, přišel na to, že tenhle způsob obživy je vlastně dost prima. Kromě toho měl i dost sebevědomí, a tak si založil kapelu vlastní. Voilá, máme tady H2O.
O rok později už nahrává tehdy tříčlenná parta stejnojmenný debut a vyráží na tour se zatím krapánek slavnějšími No Doubt. V červnu roku následujícího natáčejí H2O další desku, Thicker Than Water, s níž vyrážejí na tour, které musí zřejmě absolvovat každá americká hardcoreová kapela - do Japonska. Zhýčkaní Japonci H2O nadělí vyprodané sály a nekonečnou popularitu, takže je jasné, že tihle hoši se do svých džobů jen tak vracet nemusejí.
Do Čech přijíždějí necelý půl rok po vydání šestého řadového alba nazvaného Don't Forget Your Roots. Jak název pohodlně napoví, jedná se o tribute kompilaci skladeb, které muzikanti označili jako ty, jež je formovaly.
Ačkoli se jedná o poctivý nářez, zapomeňte na kelímky piva létající směrem do publika nebo naopak - chlapci jsou zastánci subkultury straight edge, tedy životního stylu striktně zapovídajícího jakékoli návykové látky. Toby Morse se dokonce stal jednou z hlavních postav kampaně bojující proti užívání drog. „Nebudu nikoho soudit ani lidem říkat, co mají dělat, protože jsem sám nikdy nic nebral. Můžu ale vyprávět o tom, jak skončili mí přátelé a jací byli lidé, které jsem kvůli drogám ztratil," vypráví Toby ve spotu. Na Rock For People tedy minimálně po dobu jejich vystoupení čekejte výhradně rauš způsobený hudbou.
Páté a zatím poslední album H2O nese název "Nothing To Prove" a na světlo světa jej vynesl label Bridge Nine Records koncem května 2008.
THE COMPUTERS
Punk'n'roll je zřejmě ta správná škatulka, v níž to The Computers sluší nejvíce. Nedávno jsme je měli možnost vidět v pražském Lucerna Music Baru, kde předskakovali The Subways, a v lednu letošního roku i v legendární strahovské Sedmičce, kde zúčastněné smetli lépe i rychleji než tsunami. Podívaná to byla vskutku zábavná - všichni, kdo se tam tehdy vešli, jistě touží po další dávce hluku, který podává excentrický zpěvák a skokan Al spolu se svou kapelou z britského stotisícového městečka Exeter.
Jejich loňské debutové album This Is The Computers působilo na současné punkrockové scéně jako živá voda. Ačkoli na punk přísahají nejen v ohledu hluku, s nímž útočí na posluchače, v jisté hudební přímočarosti a rozhodně i v délce skladeb, z nichž jen málokterá přesáhne dvě minuty, namísto vzteku servírují až euforickou náladu. Až vás po půlhodině vyplivnou z kotle, budete jen velmi zvolna přestávat tančit.
Kapela, která tvrdí, že "music is dead" v době, kdy muzikanti tvoří zalezlí v obýváku u svého compu (ano, odtud jejich ironicky posměšný název), natočila svou desku bez jakýchkoli high tech pomůcek a za správně punkové čtyři dny. The Computers jsou další mladou kapelou, kterou vám naservírujeme o pár měsíců dříve, než se z nich stane cirkus vystupující v sálech pro tisíce fans. Užijte si je ještě před tím, než budou do backstage jezdit limuzínou - protože teď je to pořád ještě hodně baví.
Neoficiální motto letošního Rock for People Na osmnáctiny se nezapomíná se naplňuje i s dalšími potvrzenými jmény. Už tak dost vysokou koncentraci kapel proslulých divokými živými sety, těsnou spoluprací s publikem a důrazem na rozpohybování fanoušků ještě zahustí dvě bez nadsázky legendární jména. Po dvou letech se do Hradce Králové vracejí britští THE PRODIGY, kteří díky bezpodmínečné účasti na narozeninové party festivalu dokonce posunuli svou návštěvu České republiky z května na začátek července. Vedle tohoto komanda, jemuž se podařilo v roce 2009 rozpálit zřejmě největší kotel v historii Rock for People, se do Festivalparku podívá další žánrová legenda – dvojice ORBITAL. Bratři Phil a Paul Hartnollovi, kteří patří oprávněně několik kapitol v encyklopedii světové taneční a elektronické hudby, do České republiky přijedou po třech letech od skvěle přijatého koncertu na táborském Planet Festivalu. Obě nově vyhlášená jména uzavřela peloton elektronických projektů – další štiky už dramaturgie Rock for People loví (či již vylovila) z rockových vod.
„Obě kapely přivezou na Rock for People vedle porce jejich nestárnoucích hitů také novinky. The Prodigy na nové desce již pracují, Orbital z nového alba Wonky už pustili ochutnávku v podobě tracku Never a singlu New France, na němž se podílela i Zola Jesus. Obé se zdaleka nejen podle nás náramně vyvedlo,“ glosuje výběr obou formací hlavní pořadatel Michal Thomes z Ameba Production s tím, že The Prodigy patří ve výroční anketě Rock for People k suverénně nejpoptávanějším jménům. Do ranku kapel, které u návštěvníků festivalu zanechaly ten nejlepší dojem, patří rovněž američtí FLOGGING MOLLY – jejich keltský punkrock patří k tomu nejlepšímu ve svém žánru.
Rovněž tato losangeleská smečka podtrhuje převládající ráz letošního Rock for People, který proběhne mezi 3. a 6. červencem: energii a tanec ve všech jeho podobách. A nebude se to týkat jen hlavních scén, na kterých se během festivalu vystřídají dosud potvrzení electro-dubstepový mág Skrillex, Franz Ferdinand, Example, jenž před pár dny nadchl Lucerna Music Bar, The Kooks, The Subways či Enter Shikari. Všeobecná volenka bude letos vyhlášena na různých místech Festivalparku: v jídelních a pivních stanech, na runwayi, v odpočinkových zónách, před hlavním vstupem nebo ve stanovém městečku… O zábavu se postarají temperamentní projekty z domova i ze zahraničí. V minulosti se takto zaskvěly například početné ansámbly Pink It Black nebo The Ginger Ninjas. Letos to budou výborní chilští kabaretiéři KEKO YOMA nebo nizozemský šraml MAISON DU MALHEUR.
Vstupenky za cenu 1 500 Kč jsou od 1. března v prodeji výhradně na portálu www.ticketsforpeople.cz, na 1 600 Kč ceny povyskočí k 1. květnu. Pro všechny zákazníky společnosti T-Mobile, která pod značkou t-music zůstává generálním partnerem festivalu, platí až do samotného festivalu 15% sleva. Od 1. března je cena 1 275 Kč. Od 1. května do 2. července pak zákazníci T-Mobile mohou lístek získat za 1 360 Kč. Hlavním partnerem festivalu je i letos Staropramen. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.
THE PRODIGY
Legendární britští The Prodigy, kteří před dvěma lety přiměli návštěvníky Rock for People k tanečnímu šílenství, se vracejí na místo činu. Kapela opět přijede ve složení Liam Howlett, Keith Flint a Maxim Reality. Na undergroundové hudební scéně se objevili na počátku 90. let, tehdy ještě v kolísavě 4- až 5ti členné sestavě. The Prodigy vznikli na popud zakládajícího člena Liama, který vzdal hold svému prvnímu analogovému syntezátoru Moog Prodigy dokonce v samotném názvu.
Ačkoliv bývají někdy označováni za „elektronický punk“, v jejich hudbě se mísí různorodé styly od rave, hardcore techno, přes alternativní rock a breakbeat až po punk – pamětníci jistě vystopují i reggae nebo ska. Za dvaadvacet let své existence má kapela na kontě více než 25 milionů prodaných nahrávek a 5 studiových alb, z nichž k nejúspěšnějším se řadí Music for Jilted Generation (1994) nebo The Fat of the Land (1997). V květnu 2011 kapela vydala svou první živou desku plus DVD s názvem World’s on Fire dokumentující jejich do té doby největší koncert na stadionu Milton Keynes Bowl z léta 2010. Filmový debut netradičním způsobem propojil fanoušky v jeden čas na různých místech: byl totiž promítán ve vybraných kinech po Evropě během jedné noci.
The Prodigy jsou proslulí svými strhujícími show před deseti- i stotisícovými davy. Například v loňské sezóně předvedli svou energickou show na jednom z největších evropských festivalů Woodstock v Polsku, na nějž zavítalo – i díky Prodigy - více než 700 000 návštěvníků! A o čem bude letošní festivalová sezóna? Prozatím kapela nemá definitivní tour dates, v tuto chvíli však můžeme mluvit o téměř exkluzivním headlinerství hvězdné formace právě na Rock for People! The Prodigy se předtím v červnu chystají na britský Download Festival, na němž coby hlavní hvězdy po boku Metallicy a obnovených Black Sabbath poprvé veřejnosti představí několik nejnovějších tracků z připravované desky.
Kromě notoricky známých výpalek Breathe, Firestarter či Smack My Bitch Up se tak dočkají nejčerstvějších ochutnávek z nového alba teprve podruhé v historii právě čeští fanoušci a návštěvníci Rock for People! Podle slov Liama Howletta bude nová deska follow-upem alba Invaders Must Die z roku 2009, chybět ale nebudou ani novátorské postupy nebo příslovečná břitkost Prodigy. Nechme se tedy překvapit, jaké pecky už za několik měsíců kapela ve svém setu na hlavním stage odhalí.
ORBITAL
Bratry Phila a Paula Hartnollovi jako duo Orbital lze považovat za jedny ze stěžejních tvůrců elektronické hudební scény, kteří dali živé elektro hudbě prvek improvizace. A poprávu. Vždyť mnoho tracků z jejich dílny jako například The Box nebo Beached obletělo svět rychlostí světla a vrylo se milionům posluchačů hluboko do podvědomí.
S několikaletou přestávkou Orbital fungují již více než 20 let. Prvním impulsem hudební spolupráce bratrů bylo v roce 1989 natočení nahrávky Chime na kazetu. Z experimentu následně vzešel singl, který ihned vyskočil na 17 příčku v britské hitparádě a objevil se rovněž v hitparádě TV programu Top of the Pops. Následovalo několik vydaných singlů a EP a také první kolekce tracků na albu s názvem Orbital (1991).
Popularita rodinného dua rapidně vzrostla po vydání druhého alba Orbital 2 v roce 1993. Deska obsahovala komplexní aranže a pilotní track Time Becomes, vycházející z mírně pozměněných samplů ze Star Trek: The Next Generation. Tato alba jsou dodnes přezdívána jako “zelené” a “hnědé” podle barev jejich obalů.
Orbital, inspirováni názvem důležité spojnice rané party scény na britském jihovýchodě, získali už v roce 1994 ocenění na NME Awards. Opravdový průlom ale nastal teprve po jejich vystoupení na britském festivalu Glastonbury téhož roku, díky němuž se dostali do středu pozornosti. Britský hudební Q magazín vystoupení označil za jedno z 50 nejlepších koncertů všech dob a v roce 2002 duo zařadil na svůj seznam "50 Bands to See Before You Die". Po tomto úspěchu byli Orbital jako jedni z mála interpretů elektronické hudby přizváni na festival Woodstock ‘94. Po skvěle nastartované kariéře a vydání dalších alb sklidila výraznější úspěch dlouhohrající nahrávka z roku 1996 In Sides, která je jednou z jejich nejlépe hodnocených.
Poté, co Orbital odehráli sérii koncertů na nejvěhlasnějších festivalech, oznámili roku 2004 svůj rozpad. V této době vyšla jejich v pořadí sedmá deska Blue Album. Oba bratři se věnovali elektronické hudbě i nadále, ale v rámci jiných projektů. O to větší překvapení přišlo v listopadu 2008, kdy oznámili svou účast na festivalu The Big Chill 2009, kde odehráli vystoupení s názvem 20 let po Chime, což ve výsledku znamenalo jejich comeback na hudební scénu. Ten samý rok sklidili nadšené reakce i na tuzemském festivalu Love Planet.
Po osmi letech Orbital konečně přichází s novým, v pořadí osmým albem Wonky, které slíbili vydat 1. dubna. Devět inovativních tracků jistě potěší nejen příznivce hudební tvorby tohoto nesmrtelného dua, ale také všechny, kteří si rádi poslechnou kvalitní elektronickou muziku – zárukou je už vklad producenta Marka 'Flood' Ellise, jehož sluchovody i studiem prošly například PJ Harvey, U2, Nine Inch Nails anebo The Killers, ze syntetické scény pak Depeche Mode, Renegade Soundwave či Cabaret Voltaire. Už nyní je pro nedočkavé připravena první ochutnávka s názvem Never, která je ke stažení na oficiálních stránkách http://orbitalofficial.com. Těšme se na hlavní chod, a to i v živém provedení na Rock for People!
FLOGGING MOLLY
Sedmičlenná skupina Flogging Molly zformovaná roku 1997 v americkém Los Angeles je příznivcům keltského punku mezi vámi dobře známou firmou. V hudbě této smečky divočáků se neodolatelně prolíná energický punk rock s tradičními irskými melodiemi. Kariéra původně čtyřčlenné formace započala na pódiu irského baru Molly Mallone's v LA, kde každé pondělí vystupovala. Frontman Dave King v rozhovoru pro hudební magazín Kerrang! kdysi uvedl, že kapela měla pocit, jako kdyby svůj domovský bar každé pondělí bičovala k smrti (v překladu „flogging to death”). A odsud také inspirace pro název formace.
Vystupování Flogging Molly je přehlídkou ojedinělých a tradičních nástrojů jako mandolína, bodhrán (tradiční irský rámový buben), banjo, irské dudy, plechová píšťalka či harmonika. „Kdybychom neměli mandolínu, akordeon, housle a flétnu, hráli bychom v podstatě punk rock,“ dodává Dave King k hudebnímu stylu kapely. Ve svých textech se obvykle zabývá tématy, jako je Irsko a jeho historie, alkohol, politika, láska, smrt nebo katolická víra. Flogging Molly mají na svědomí žánrový rozsah skladeb od pirátských Salty Dog nebo Seven Deadly Sins přes rebelující Drunken Lullabies či Rebels of the Sacred Heart po zadumané hymny jako třeba Far Away Boys.
Kromě jiných nahrávek má kapela za sebou 5 studiových a 3 živá alba. Akustické živé CD/ DVD Whiskey on a Sunday se může dokonce pochlubit platinovou deskou. Posledním řadovým albem je Speed of Darkness z roku 2011, které je s neskrývaným nadšením hodnoceno jako mimořádně vyzrálé. Výpovědi o odcizení či naději, jež se za písněmi skrývají, působí velmi trefně. Album je debutujícím počinem na vlastním labelu s názvem Borstal Beat. V duchu myšlenky, že hudba je důležitější než komerční úspěch, se kapela těší větší nezávislosti než dříve, což je patrné právě na poslední desce. Flogging Molly, kteří si na Rock for People zahráli už v roce 2008, předznamenávají bujaré veselí až do zavírací hodiny. Zpestřením mezi jednotlivými písněmi početného ansámblu budou mimo jiné výstižné proslovy a vtípky, jež s oblibou dává Dave King během vystoupení do placu.
Početné řady fanoušků kapely FRANZ FERDINAND, hvězdy indie rockového nebe, se po letech opět dočkají! Alex, Nick, Bob & Paul – jména skloňovaná na úrovni Oasis, Blur nebo Radiohead – přijedou na začátku prázdnin potěšit návštěvníky festivalu Rock for People, který se letos uskuteční mezi 3. a 6. červencem. Nestárnoucí songy Franz Ferdinand neznají z rádiového éteru dávno jen jejich ctitelé. Energický zvuk a silné melodie šmrncnuté post-punkovou érou si pro svou nezaměnitelnost vydobyly výsadní postavení v mnoha koutech světa.
Skotská kytarová čtveřice se v posledních dvou letech trochu stáhla do ústraní. Nyní však deklaruje připravenost vrátit svým ctitelkám i ctitelům vše i s úroky. Nejen, že v Hradci Králové naživo zahrají své největší hitovky, ale představí i nové písně z chystaného dalšího řadového alba. „Franzové“ na letošním RfP doplní jiné ohlášené kytarovky – The Kooks nebo Two Door Cinema Club.
Právě The Kooks, kteří nadchli návštěvníky Festivalparku v roce 2009, patří do kategorie kapel „Best of Rock for People“. Tedy formací, jež měly v posledních letech mezi fanoušky festivalu největší ohlas nebo zanechaly nejlepší dojem. Vedle britských Kooks byla v uplynulých dnech z této množiny potvrzena další jména: ENTER SHIKARI, THE SUBWAYS nebo DREADZONE. „Jedno velké jméno z historie ještě přibude, po osmnácti letech je za čím se ohlížet. Rozhodně ale nezařazujeme zpátečku – důkazem budiž další nové jméno na line-upu – svěží ASTEROIDS GALAXY TOUR, dánský alternativní elektronický projekt, který na Rock for People přijede s novou deskou Out of Frequency,“ říká hlavní pořadatel Michal Thomes z Ameba Production.
Společně s prvními velkými kapelami pořadatelé také dopilovali ceník vstupenek na letošní RfP. Proti loňsku byly ceny zaokrouhleny směrem dolů a došlo k jejich výraznému zpřehlednění. „Rozhodli jsme se nejen do vstupného nepromítnout vyšší sazbu DPH, ale naopak nabídnout vstupenky ještě výhodněji než loni. Je to od nás dárek návštěvníkům k 18. narozeninám Rock for People. Další příjemná překvapení čekají na fanoušky přímo na festivalu a včas je oznámíme,“ říká Michal Thomes.
Pro všechny zákazníky společnosti T-Mobile, která pod značkou t-music zůstává generálním partnerem festivalu, platí až do samotného festivalu 15% sleva. Ještě zhruba týden (do konce února) tak mohou zákazníci T-Mobile zakoupit vstupenku na Rock for People za necelých 1 200 korun. Od 1. března se cena zdvihne na 1 275 Kč. Od 1. května do 2. července pak mohou lístek získat za 1 360 Kč, což je cena, za kterou jsme loni prodávali vstupenky v březnu…
Nezlevněné vstupenky na 18. Rock for People jsou po dvou vyprodaných edicích aktuálně k dispozici za 1 400 Kč, a to výhradně prostřednictvím portálu www.ticketsforpeople.cz. Na cenu 1 500 Kč poskočí vstupenky počínaje 1. březnem, na 1 600 Kč pak k 1. květnu. Hlavním partnerem festivalu je i letos Staropramen. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz nebo na www.facebook.com/rockforpeople.
Zákazníci T-Mobile mohou lístky s 15% slevou nakupovat na t-music.cz/rfp2012, a to formou lístku v mobilu. Letos lze na jedno číslo, respektive jednoho zákazníka T-Mobile, pořídit 1 celofestivalový lístek na RfP 2012. Slevu nelze kombinovat s žádnými jinými slevami ani akcemi typu Partička apod.
Pro letošní rok jsme navíc s generálním partnerem festivalu, společností T-Mobile, připravili příjemnou novinku: možnost platby přes mobilní telefon. Nákup lze uhradit kromě platby kartou (s obvyklým poplatkem za transakci kartou), kdy je částka stržena z bankovního účtu, i pomocí m-platby. V tomto případě je cena vstupenek připočtena do vyúčtování služeb, respektive stržena z twist kreditu. Po zaplacení obdrží zákazník QR kód jak formou MMS, tak na zvolenou e-mailovou adresu.
Při vstupu do festivalového areálu pak stačí ukázat kód buď přímo v mobilu, nebo vytištěný z e-mailu. Zákazníkům, kteří si zakoupili lístek v mobilu, bude u vchodu do areálu festivalu vymezen speciální t-music vstup, kde bude kontrola lístků probíhat. Veškeré další informace a instrukce najdete na stránkách t-music.cz/rfp2012.
PROFILY KAPEL
FRANZ FERDINAND
Hvězdná kariéra Franz Ferdinand začala, když se psal rok 2002. Tehdy se po předchozích hudebních zkušenostech sešli jeho členové na umělecké škole v Glasgow. Nedlouho poté kapela podepsala smlouvu s labelem Domino Records a v roce 2003 už vychází její první nahrávka Darts of Pleasure. Na prvním debutovém albu s názvem Franz Ferdinand pak začala pracovat pod dohledem producenta The Cardigans,Tore Johanssona, v nahrávacích studiích ve švédském Malmö.
Jak chutná bleskurychlý vzestup Franz Ferdinand poprvé okusili v lednu 2004, když singl Take Me Out bodoval třetím místem v britské hitparádě. Ve stejném roce vydali další singly, které se umístily na předních místech nejen britských hitparád. Po několika odehraných turné a intenzivní rotaci klipu k Take Me Out na MTV už bylo o hudební budoucnosti této party rozhodnuto. Prodeje debutové desky, za níž si kapela připsala další body, dosáhly celosvětově počtu 3,6 milionů. Také druhé album s názvem You Could Have It So Much Better, které vyšlo v říjnu 2005, sklidilo kromě dvou platinových a zlatých desek rovněž velký respekt u kritiky a o rok později s ním kapela vystoupila na letním festivalu Love Planet v Praze. Vydání třetího a posledního studiového alba Tonight: Franz Ferdinand bylo ohlášeno na říjen 2008, avšak po četných odkladech přišlo na pulty až v lednu 2009.
Franz Ferdinand, kteří se pojmenovali po rakouském arcivévodovi, na počátku své existence ani netušili, že jednou budou psát světové dějiny, tak jako tehdy sám panovník. Vedle jasné pozice headlinerů na festivalech světového formátu jako například na Glastonbury se se k mnoha nejprestižnějším oceněním. Jsou čtyřnásobní držitelé NME Awards, Mercury Prize, dvou cen BRIT Awards nebo Q Awards a MTV Awards, byli dokonce nominováni i na Grammy. Co nevidět kapela vydá dvě nová EP s remixy a v průběhu roku 2012 slibuje i netrpělivě očekávanou novou desku, z jejíhož obsahu v létě na hlavním festivalovém pódiu odpálí i několik nejčerstvějších novinek. Zkrátka nezůstanou ani milovníci průlomovek jako Take Me Out, This Fire, No You Girls, Do You Want To, Matinee nebo The Fallen, na něž nepochybně také dojde.
http://www.franzferdinand.co.uk
Jak zahráli Franz Ferdinand v roce 2009 na Glastonbury? http://www.youtube.com/watch?v=J43rQuoQnM0
THE KOOKS
V roce 2009 The Kooks na Rock for People strhli mnohatisícový dav, který úplně zapomněl, že na druhé scéně začínají hrát SKA-P. Jedno z nejlepších živých vystoupení si zopakujeme i letos! Původně jen píseň od Davida Bowieho z roku 1971, později i název britské indie rockové kapely, kterým se v roce 2004 nechali inspirovat čtyři studenti Brighton Institute of Modern Music. Tehdy se setkali vokalista a rytmický kytarista Luke Pritchard s basákem Maxem Raffertym v rámci školního projektu, následně je doplnil ještě bubeník Paul Garred a kytarista Hugh Harris. Formace sama sebe považuje za popovou, z jejích písní je však znatelně cítit vliv britské scény 60. let s prvky post-punku. Pro většinu z nás – melodický indie rock.
Kariéra The Kooks nabrala od samého začátku hodně vysoké obrátky. Vydali EP, zahráli si na Brighton's Free Butt festivalu a už pár měsíců po svém vzniku se upsali věhlasnému labelu Virgin Records. Podařilo se jim prorazit hned svým debutovým albem Inside In/Inside Out. Chytlavé hořkosladké melodie a šikovné hrátky se žánry dostaly album až na druhé místo britské hitparády. Čtveřice muzikantů se svou vlasatou image prodala přes milion kopií, a získala tak hned trojnásobné platinové ocenění. Po tomto úspěchu se formace vydala na své první americké turné, kde odehrála vyprodané koncerty v New Yorku a Los Angeles. V roce 2008 vyšlo očekávané druhé album Konk, které svého předchůdce překonalo a vyšplhalo se dokonce na první příčku hitparády.
The Kooks přijeli poprvé do ČR už v roce 2009 a před publikem na Rock for People doslova zazářili. Jejich výkon mnozí považují – vedle Bloc Party - za vůbec nejzdařilejší tohoto ročníku. V minulém roce vyšla v pořadí třetí deska Junk of the Heart, která je spojována s jakýmsi znovuzrozením The Kooks. Sám její frontman Luke Pritchard popisuje album slovy: „Obsahuje prvky veškeré hudby, kterou jsme kdy milovali, ale zároveň má naše kořeny. Junk of the Heart je rozdílné od našich předchozích nahrávek, je plné optimismu, prostě taková hra na slunci...“
Kapela, která je v hledáčku téměř 2 miliónů fanoušků na Facebooku, vystupuje na nejprestižnějších festivalech a může se pochlubit předními příčkami singlových a albových hitparád, nominací na Brit Awards anebo cenou MTV Europe Mucis Award. Aktuálně usiluje o to „jít novým směrem a produkovat hudbu s moderními zvuky, tak jako na posledním albu“. Po nadcházející sérii koncertů po Severní a Jižní Americe pomalu zamíří na festivalová pódia, kde naživo odtajní své nové svěží směřování také fanouškům Rock for People. Těšíme se!
http://www.youtube.com/watch?v=jkaMiaRLgvY
THE SUBWAYS
Další kapela, jejíž opakovaná přítomnost na Rock for People je po nás žádána – a tudíž více než vítána. Britští indie rockoví (či snad post punkoví, ale rozhodně rock´r´rolloví) The Subways excelují nejen na svých nahrávkách, ale i naživo. Tříčlenná formace, jež díky úderné rytmice nenechá na svých vystoupeních nikoho netečným, oslnila už v roce 2004 na slovutném festivalu v Glastonbury, kde zvítězila v soutěži mladých talentů.
A už tehdy se objevily názory, že svou syrovostí připomíná nejlepší léta grunge v čele s Nirvanou. Pravda je, že popěvky z debutové nahrávky Young for Eternity z roku 2005 si broukal možná srovnatelný počet britských teenagerů… V roce 2008 vydali The Subways druhé album All or Nothing, které sklidilo velkou chválu nejprestižnějších hudebních magazínů a díky němuž získali status jedné z nejvyhledávanějších klubových kapel. Časopis New Musical Express nahrávku dokonce ohodnotil jako nejlepší rockové album roku 2008.
U příležitosti vydání aktuální řadové desky Money And Celebrity, která vyšla na podzim 2011, kapela odehrála masivní turné po Evropě. Na konci října navštívila i půlkulaté pódium pražského Lucerna Music Baru, které se jí stalo u nás téměř už domovskou scénou. Nejnovější deska ale neodpovídá dosavadní pověsti The Subways : temperamentní rocková syrovost se potkává s melodickou pop punkovou bezprostředností a kapela ukazuje, že zná také o něco klidnější polohu. Výjimku však potvrzují některé skladby jako pilotní It’s A Party nebo We Don't Need Money To Have A Good Time, kterým energie rozhodně nechybí.
Kromě klubových vystoupení obrážejí The Subways s úspěchem také mnohé festivaly, a to i ty nejnavštěvovanější. Minulé léto se například objevili mezi headlinery na hudebním festivalu v německém Kolíně, kde odehráli svůj set před 60 000 návštěvníky. Po prvotním rozpačitém očekávání z vlažných reakcí českého publika (před 2 lety jsme citovali z jejich www stránek!) se trojlístek Billy Lunn (kytara, vokály), Charlotte Cooper (basová kytara, vokály) a Josh Morgan (bicí) dočkal nadšeného přijetí rozskotačených fanoušků také na naší scéně, kam se opakovaně vrací.
Věrným ctitelům udělá tato britská rocková pecka jistě radost i svou návštěvou letošního Rock for People, kde kromě aktuálních songů z nejnovějšího alba zazní nepochybně také některé tradiční našlápnuté hitovky jako Rock and Roll Queen nebo Shake, Shake.
http://www.youtube.com/watch?v=lLZvJ_rtZO8
http://www.youtube.com/watch?v=hYru9VCXSl0
ENTER SHIKARI
Nespoutané kvarteto Enter Shikari z londýnského předměstí St. Albans zavítá na letošní Rock for People již podruhé během pěti let. Celkově však půjde o sedmý koncert před tuzemským publikem, což je dosti výmluvným důkazem jejich obliby. Poptávka po tomto objevu britské alternativní hudební scény posledních let má stále rostoucí tendenci. Psal se rok 2003, když se parta sotva zletilých výrostků rozhodla experimentovat s tvrdým energickým kytarovým post-hardcorem a elektronickými riffy a samply, doposud používanými výhradně v tzv. "taneční"hudbě.
Výsledkem prvních pokusů této „neslýchané“ hudební kombinace se stalo v březnu 2007 debutové album Take To The Skies, jež zaznamenalo gigantický ohlas: přestože nevyšlo u žádného nadnárodního vydavatelství, podařilo se ho prodat čtvrt miliónu kopií, což byl v éře internetového stahování na prvopočin skutečně unikátní výsledek.
Následoval bezpočet různých ocenění a koncertních zkušeností z pódií největších evropských festivalů, stejně jako z klubových vystoupení po USA, Japonsku či Austrálii. V červnu 2009 pak vyšlo druhé album nazvané Common Dreads, které na jednu stranu přineslo ještě experimentálnější sound a aranže, ale rovněž příjemně překvapilo skalní fanoušky zachováním angažovanosti kapely a závažných témat v textech
V ČR si Enter Shikari střihli již několik vystoupení jako předskokani Linkin Park nebo The Prodigy. Za zmínku rovněž stojí jejich první samostatné a parádně rozdivočené setkání s fanoušky v prostoru Lucerna Music Baru nebo poslední zářijový koncert v Roxy za účasti dalších nářezovek Your Demise a Letlive.
A Flash Flood Of Colour je název v pořadí třetího právě vydaného alba na nezávislém labelu Hopeless Records. Čerstvá novinka, jíž nechybí hravost ani zvuková rozmanitost, navazuje na dosavadní hudební zkušenosti kapely a jejích více než 1 000 odehraných show.
Pouhý fakt, že se nahrávka bleskurychle vyhoupla na 4. pozici oficiální hitparády prodejů desek ve Velké Británii, je příslibem další hvězdné budoucnosti této čtyřčlenné party a nepochybným lákadlem i pro české fanoušky a návštěvníky Rock for People. Všem doporučujeme stanout na značkách v prvních řadách před hlavním pódiem v dostatečném předstihu!
THE ASTEROIDS GALAXY TOUR
Dánská kapela The Asteroids Galaxy Tour je neustále se vyvíjejícím a nekonečně pulsujícím organismem. A to v hudebním názoru i fyzickém složení. Stabilní jádro tvoří zpěvačka Mette Lindberg a producent Lars Iversen, v putovní, festivalové sestavě se však kapela rozrůstá na šestičlenné vesmírné těleso. Alternativní elektro-popová formace vznikla v roce 2007 a do povědomí se zapsala hned svým šťavnatým debutovým albem Fruit, potažmo následným světovým turné. Pestrý zvuk z dílny tohoto projektu může vyvolat širokou škálu dojmů a vzpomínek na blízkou i dávnější hudební minulost. Kapela prostě myslí na bezbřehý prostor pro imaginaci..
Na rozdíl od mnohých skandinávských kolegů, kteří si zakládají na téměř chirurgické preciznosti v žánru pop music, The Asteroids Galaxy Tour jsou se svým retro syntezátorem a epickými beaty daleko více proměnliví, uvolnění a neformální. Výsledkem je neortodoxní a originální sound. Jak by ne, když tato formace hledala (a úspěšně našla) inspiraci v éře muziky k americkým filmům 70. let či v tvorbě psychedelických rockerů Primal Scream. Ve své tvorbě naráží na klasické big bandy, původní dánské TV show pro děti či staré záznamy z parlamentu a kdoví, na co ještě... Z nepřeberného množství zdrojů tak vznikl unikátní styl, který stojí na pomezí klasiky a futurismu – naživo strhující!
Kapela, která to dotáhla od prvotní produkce nahrávek, jež se šířily mezi kamarády, až na světová pódia, před nedávnem vydala svou druhou řadovou desku. Po měsících strávených na cestách se The Asteroids Galaxy Tour opět navrátili do rodné Kodaně, aby dali tvar svým dalším společným hudebním nápadům a inspiracím. Album Out of Frequency, které spatřilo světlo světa na konci letošního ledna, pulsuje v podobném duchu jako předchozí debut a je dalším vývojovým krokem kapely.
Spojení různých stylů a nálad ústí ve zvukové dobrodružství s originalitou každého jednotlivého tracku. Album je připomínkou všehochuti od Nancy Sinatrové po Becka. Různost a pestrost se line od debutového singlu Major přes party pecku Heart Attack, Golden Age, Around the Bend až po psycho-popovou píseň Fantasy Friend Forever. "Je to podobné, jako když si mám vybrat zmrzlinu. Nemůžu si prostě dát jen dvě příchutě, chci ochutnat od každé. Tak to vnímám i s naší hudbou - hrajeme všemi chutěmi," vysvětluje nepřehlédnutelná zpěvačka Mette Lindberg styl The Asteroids Galaxy Tour.
Hned tři gramofonky si z nočního udílení cen Grammy v americkém Los Angeles odnesl čtyřiadvacetiletý Sonny John Moore alias SKRILLEX - první potvrzený headliner letošního festivalu Rock for People. Proměnil tak celkem tři z pěti nominací, a to v kategoriích Nejlepší taneční nahrávka (Best Dance Recording), Nejlepší taneční / elektronické album (Best Dance / Electronica Album) a Nejlepší remixovaná neklasická nahrávka (Best Remixed Recording, Non-classical). Zařadil se tak po bok kapel jako The Chemical Brothers, Daft Punk nebo Basement Jaxx, jež ve sledované kategorii Dance / Electro získaly ceny Grammy v posledních letech.
V prvních dvou zmíněných kategoriích zabodoval SKRILLEX díky své v pořadí třetí nahrávce ze sklonku roku 2010 Scary Monsters and Nice Sprites, jež vyšla na labelu Big Beat / Atlantic. K masové odezvě přispěla i distribuce tracků z tohoto EP prostřednictvím specializovaného portálu Beatport. Na pultech obchodů se deska objevila až s odstupem na jaře loňského roku. Ve třetí kategorii Grammy Awards uspěla Skrillexova nahrávka Cinema. Dubstepový producent a vizionář Skrillex vystoupí vůbec poprvé v České republice coby jeden z headlinerů letošního ročníku festivalu Rock for People.
Těžko v progresivních vodách elektroniky hledat větší a vlivnější jméno než Sonny John Moore aka Skrillex. Tento DJ a producent s nezaměnitelnou vizáží totiž skul do křepčící masy dvě doposud svárlivé skupiny fanoušků: příznivce elektroniky, konkrétně dubstepu, a tvrdé hudby – kupříkladu Korn nebo Nine Inch Nails, jejichž nahrávky prošly Skrillexovými strojky. Samozřejmě, najdou se i tací, kteří spojení dubstepu a metalu označují za hybridní, trnem v oku či uchu je jim i jeho spolupráce s popovými idoly jako Kate Perry nebo Black Eyed Peas. To ale nic nemění na skutečnosti, že (nejen) na specializovaných portálech lidé hledají Skrillexovo jméno a jeho „hudební dekonstrukci“ 50krát častěji než ostatních producentů...
"Deska Scary Monsters and Nice Sprites nám přišla od počátku skvělá a v mnoha ohledech zlomová pro dubstepovou a electro scénu. Hlavním důvodem, proč jsme Skrillexe oslovili, jsou ale jeho výbušná živá vystoupení. Dokáže strhnout klidně tisíce lidí na beaty, které byly ještě před nedávnem klubovou, de facto uzavřenou záležitostí. Nepochybujeme, že Skrillexův set bude patřit k vrcholům letošního Rock for People, který pojímáme ve stylu oslav 18. narozenin. V jeho produkci si najdou své i zarytí rockeři, o fanoušcích hard & heavy ani nemluvě, protože to je muzika, se kterou Skrillex ve své produkci pracuje neustále,“ říká Michal Thomes z Ameba Production, která je tradičním pořadatelem festivalu Rock for People a Skrillexe představí v exkluzivní česko-slovenské premiéře.
Vstupenky na 18. Rock for People jsou po dvou vyprodaných edicích aktuálně k dispozici za 1 300 / 1 400 Kč, a to výhradně prostřednictvím portálu www.ticketsforpeople.cz. Generálním partnerem festivalu zůstává společnost T-Mobile pod značkou t-music. Hlavním partnerem je i letos Staropramen. Na cenu 1 500 Kč poskočí vstupenky počínaje 1. březnem – fanoušci, kteří vyplní dotazník, mají stále nárok na slevu 100 Kč. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz nebo na www.facebook.com/rockforpeople.
Doporučené linky
Jak se tančí na Skrillexe?
SKRILLEX
Dříve zpěvák a skladatel Sonny John Moore odrostl na electro- a raveových projektech jako Prodigy nebo Aphex Twin, do cesty se mu ale připletla i jména jako Marilyn Manson či Nine Inch Nails, kteréžto se zakrátko začala podepisovat na jeho hudebním předurčení. Už ve čtrnácti letech se Moore odhodlal k prvním pokusům o vlastní zvukové stopy. O dva roky později pak vstoupil do post HC kapely From First to Last. Na sólovou dráhu pod jménem Skrillex pak nastoupil v roce 2007.
Skrillex je považován za následovníka nastupující generace umělců, která ignoruje (respektive cíleně překonává) pravidla žánrových hranic. Z jeho produkce je však nejznatelnější rytmus dubstepu; tracky jsou charakteristické častějšími změnami soundu, než bývá u většiny dubstepových skladeb běžné.
Jak říká o své inspiraci sám hudebník: „Žánr pro mě nikdy nebyl podstatný. Za celé roky jsem naposlouchal hodně různé hudby – je to více o instinktu než o vlivech. Ani se nesnažím, aby má hudba byla o dubstepu, je to jen další tempo a rytmus, v němž pracuji, protože umí lidi rozdivočit. Rád vytvářím nové skvělé zvuky a hluky, někdy mě zaujmou videohry, jindy se ponořím do nepřeberného množství filmů... Možnosti jsou nekonečné, prostě jdu tam, kam mě hudba zanese."
Faktem je, že Skrillexe proslavila až jeho třetí nahrávka z roku 2010 Scary Monsters and Nice Sprites, jež vyšla díky spolupráci tří labelů: Big Beat Records, revolučního elektronického Deadmau5’s a svěžího Mau5trap. Podle Skrillexe je důležité, aby byli umělci naprosto soběstační, tedy tvořili bez zásahu vydavatelských společností. Proto týmovou spolupráci zaniteresovaných labelů, kteří „podporují, co již bylo vybudováno“, hodnotí nadmíru kladně.
Vydáním této nahrávky odstartoval maraton nabídek na remixy nejrůznějších hudebních projektů; Skrillex má na svědomí předělávky a samply pro interprety jako Korn, Black Eyed Peas, Lady Gaga nebo La Roux, u zpěvačky Kate Perry se dokonce odklonil až k popové orientaci. Obrovských ohlasů dosáhl na americkém populárním DJ online obchodě Beatport.com, kde se jeho jméno stalo 50x vyhledávanějším než jména ostatních producentů.
I přes nadšení pro autorskou práci, houževnatost, radost z hudby i ze života je však Skrillexův obraz coby hudebního producenta rozporuplný – zatímco u jedněch sklízí až nekritický obdiv, druzí jej považují za prznitele žánru. Puritánští hudební fajnšmekři nepřekousli jeho otevřenou podporu (a později i hudební spolupráci) kapele Korn, ležérně-punkerskou vizáž, ba dokonce i mladistvé obcování s hard corem. Psi štěkají, mnohamilionová karavana valí dál: Skrillexův ostrý dubstep je možné slyšet ze všech aspoň lehce progresivních rádií, rotuje v hitparádách, na parties po celém světě…
Věrně kontroverze kolem Skrillexe vystihl Joe Muggs z Guardian.co.uk: „Sotva tři roky poté, co se Moore objevil na hudební scéně jako Skrillex, je jednou z vůdčích osobností elektronické taneční scény, jež v sobě zahrnuje i hyperaktivní dubstep uprostřed amerického mainstreamu. Jeho příběh, který je standardním příběhem slávy, a to zejména pro hvězdy v USA, je důkazem, jak jej ´odpůrci´ posílili. Poté, co překonal nepřízeň osudu, nyní ukazuje všem, kteří pochybovali, jak silný ve skutečnosti je.“
Sám Skrillex to však vidí jinak: „Nikdy jsem o těchto názorech neslyšel, a to hlavně proto, že nemám moc času sledovat internet. Obrážím spoustu hudebních akcí a lidé jsou vůči mně vstřícní. Nikdy se mi nestalo, že by ke mně někdo přišel a řekl: Zdá se, že to či ono fórum má s tebou vážný problém," říká producent bez náznaku sebelítosti. „Jakkoliv je Skrillex uznávaný či nikoliv, jeho electro dubstepové podání proniklo až do samotné struktury americké subkultury. A to se dosud nepovedlo žádnému tanečnímu stylu,“ dodal ve své úvaze Joe Muggs.
Skrillexův přístup k fanouškům je mimořádně otevřený a volnomyšlenkářský, stejně jako ve své tvorbě boří bariéry a hranice i mezi vyznavači odlišných kultur či stylů: „Je skvělé, že lidé dokážou reagovat svým vlastním způsobem. Je jedno, jestli jde o místo s hodně kluby, kam lidé chodí tančit, nebo jestli je to místo, kde jsou zvyklí chodit do rockových klubů a reagují na hudbu fyzicky naprosto odlišným způsobem. Obojí je správně a obojí je velmi sexy!”
Skrillexovu myšlenku doplňuje jeho obdivovatel, britská dubstepová hvězda Skream: „Nezáleží na tom, kde zrovna jste, energie, která prýští z toho místa, je pokaždé stejně silná. Propadají jí tisíce lidí při každé jeho show.” Rock for People jistě nebude výjimkou…
Největší jméno světové dubstepové scény, hvězda electro-hopu, král londýnských (i hudebních) mejdanů, ikony kytarového indie rocku, rozskákaní „energetici“ i vzývaní apoštolové metalcoreu – šest jmen, šest žánrů, šest – doufejme – uspokojených početných skupin fanoušků. Taková je první nadílka kapel, které zahrají na výročním 18. ročníku hudebního festivalu Rock for People. Ten se letos uskuteční ve Festivalparku v Hradci Králové mezi 3. a 6. červencem.
Úvodní šestice potvrzených interpretů je sice stylově rozptýlená, společné prvky se ovšem najdou: celý sextet se veze na vzedmuté vlně zájmu a slibuje velmi živá vystoupení a příkladnou komunikaci s diváky. „Skákat se bude letos opravdu hodně. A jsme sami rádi, že u tak zvučných jmen. Takový Skrillex vyprodává obrovské haly během několika minut – půjde o jeho exkluzivní česko-slovenskou premiéru. Ten samý ohlas provází projekt Example, který by pražský Lucerna Music Bar, kde vystoupí 26. února, zaplnil po strop klidně desetkrát za sebou. Širokou základnu zde má i Pete Doherty, lídr kapel Libertines a Babyshambles, který přijede se sólovým projektem. A to jsme jen na začátku zveřejňování seznamu čítajícího zhruba čtyři desítky zahraničních kapel,“ říká Michal Thomes z agentura Ameba Production, jež Rock for People tradičně pořádá.
Výběr jmen pro letošní Rock for People bude opentlen faktem 18. narozenin festivalu. A protože oslava plnoletosti patřívá obvykle k těm nezapomenutelným, fanoušci se záhy dočkají formací, jež patřily v historii festivalu k nejnadšeněji přijatým nebo které odvedly nezapomenutelný výkon. „Takových byla celá řada, samozřejmě můžeme přivézt jen několik z nich. Ale s ohledem na ´skočnost´ letošního ročníku se možný výčet poměrně sužuje,“ nastiňuje další potvrzená či vyhlédnutá jména s odkazem na Irié Révoltés dramaturg Petr Fořt.
Vstupenky na 18. Rock for People jsou po dvou vyprodaných edicích aktuálně k dispozici za 1 300 / 1 400 Kč, a to výhradně prostřednictvím portálu www.ticketsforpeople.cz. Generálním partnerem festivalu zůstává společnost T-Mobile pod značkou t-music. Hlavním partnerem je i letos Staropramen. Na cenu 1 500 Kč poskočí vstupenky počínaje 1. březnem – fanoušci, kteří vyplní dotazník, mají stále nárok na slevu 100 Kč. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz nebo na www.facebook.com/rockforpeople.
Pokud by byl jednočlennému britskému projektu Example malý pražský Lucerna Music Bar (krát deset), v případě amerického týpka SKRILLEXE můžeme směle hovořit o velkém sále Lucerny (krát deset). Těžko totiž v progresivních vodách elektroniky hledat větší a vlivnější jméno než Sonny John Moore aka Skrillex. Čtyřiadvacetiletý DJ a producent s nezaměnitelnou vizáží totiž skul do křepčící masy dvě doposud svárlivé skupiny fanoušků: příznivce elektroniky, konkrétně dubstepu, a tvrdé hudby – kupříkladu Korn nebo Nine Inch Nails, jejichž nahrávky prošly Skrillexovými strojky. Samozřejmě, najdou se i tací, kteří spojení dup stepu a metalu označují za hybridní, trnem v oku či uchu je jim i jeho spolupráce s popovými idoly jako Kate Perry nebo Black Eyed Peas. To ale nic nemění na skutečnosti, že (nejen) na specializovaných portálech lidé hledají Skrillexovo jméno a jeho „hudební dekonstrukci“ 50krát častěji než ostatních producentů...
Example a Two Door Cinema Club jsou reprezentanti ostrovní scény, která začíná být stále více rozeklaná mezi kytarovými melasami, novoromantickými reminiscencemi a fúzemi všeho druhu. Oba projekty vybrané pro letošní Rock for People však přestály už několik britských sezónních šílenství a jejich gloriola je tak oprávněná a se stálou iluminací. EXAMPLE, vlastním jménem Elliot John Gleave, hodil zpět rukavici všem, které ještě nenadchlo jeho melodické spojení elektroniky a hip-hopu, skvělými vystoupeními například na Glastonbury a hlavně loňskou deskou Playing In The Shadows. Ta – jak už název doslova nastiňuje – představuje tohoto autora hitů jako Kickstarts nebo Watch The Sun Come Up v temnější, Faithless ovlivněné poloze. O tom, že nebude finální, svědčí i Examplova hláška pro NME.com, podle níž bude jeho další nahrávka znít „jako kdyby The Strokes produkoval Skrillex…“ Nu, v RfP backstage to může tento příkladný a pracovitý sympaťák vyzkoušet naživo!
Tří, ale většinou čtyřčlenná parta TWO DOOR CINEMA CLUB útočí na city a nožní svalstvo publika ze strany obsazené kytarovkami, konkrétně inteligentním indie rockem, jehož pronikavost umocňují elektronické (pře)smyčky. Ten, koho v roce 2009 na Rock for People nadchli Bloc Party, bude nadšen! Ostatně Two Door Cinema Club stvrzují svou knížecí pozici na už zdaleka nejen ostrovní scéně nadcházejícím NME Awards Tour 2012, na kterém vystoupí jako hlavní hvězdy.
Je-li letošní Rock for People tak trochu vzpomínkový, je na místě zmínit loňské, jedno z nejlépe hodnocených vystoupení metalcoreové úderky Parkway Drive. Právě s nimi bývají poměrně často srovnáváni američtí AUGUST BURNS RED, kteří – a stále je dost těch, kteří se tomu diví – prokládají rychlonohý metal duchovně laděnými texty. Nejde samozřejmě o žádnou mravouku, leč na „výplach“ se bude dobré připravit. Ostatně jejich aktuální placka Leveler, s níž brázdí Spojené státy, je podle mnohých recenzentů „metalem v jeho krystalické podobě“.
PROFILY KAPEL
SKRILLEX
Vizionář a průkopník elektronického proudu, který se navzdory kontroverznímu mínění neohroženě houpe na vzdouvající se vlně úspěchu. Mág, který svou tvorbou dokáže spojovat fanoušky z protichůdných hudebních táborů... Za těmito přívlastky se skrývá čtyřiadvacetiletý rodák z Los Angeles, výjimečný a na svůj věk již hudebním světem ostřílený producent Sonny John Moore, známý jako Skrillex. Hvězda dubstepu, elektronické taneční hudby, nebo osobnost libující si v emo či metalu? Jakkoliv to zní neuvěřitelně, progresivní sound tracků ze Skrillexovy dílny obsahuje vše, přičemž výsledkem je uchu i zbytku těla lahodící hudební pojetí. Jeho hudebnímu novátorství, jež dle všeho nezná žánrových hranic, se budou moci obdivovat i návštěvníci letošního Rock for People, na kterém Skrillex vystoupí vůbec poprvé v České republice!
Dříve zpěvák a skladatel Sonny John Moore odrostl na electro- a raveových projektech jako Prodigy nebo Aphex Twin, do cesty se mu ale připletla i jména jako Marilyn Manson či Nine Inch Nails, kteréžto se zakrátko začala podepisovat na jeho hudebním předurčení. Už ve čtrnácti letech se Moore odhodlal k prvním pokusům o vlastní zvukové stopy. O dva roky později pak založil post HC kapelu From First to Last, jejímž byl lídrem, zpěvákem i skladatelem. Na sólovou dráhu pod jménem Skrillex pak nastoupil v roce 2007.
Skrillex je považován za následovníka nastupující generace umělců, která ignoruje (respektive cíleně překonává) pravidla žánrových hranic. Z jeho produkce je však nejznatelnější rytmus dubstepu; tracky jsou charakteristické častějšími změnami soundu, než bývá u většiny dubstepových skladeb běžné. Jak říká o své inspiraci sám hudebník: „Žánr pro mě nikdy nebyl podstatný. Za celé roky jsem naposlouchal hodně různé hudby – je to více o instinktu než o vlivech. Ani se nesnažím, aby má hudba byla o dubstepu, je to jen další tempo a rytmus, v němž pracuji, protože umí lidi rozdivočit. Rád vytvářím nové skvělé zvuky a hluky, někdy mě zaujmou videohry, jindy se ponořím do nepřeberného množství filmů... Možnosti jsou nekonečné, prostě jdu tam, kam mě hudba zanese."
Faktem je, že Skrillexe proslavila až jeho třetí nahrávka z roku 2010 Scary Monsters and Nice Sprites, jež vyšla díky spolupráci tří labelů: Big Beat Records, revolučního elektronického Deadmau5’s a svěžího Mau5trap. Podle Skrillexe je důležité, aby byli umělci naprosto soběstační, tedy tvořili bez zásahu vydavatelských společností. Proto týmovou spolupráci zaniteresovaných labelů, kteří „podporují, co již bylo vybudováno“, hodnotí nadmíru kladně.
Vydáním této nahrávky odstartoval maraton nabídek na remixy nejrůznějších hudebních projektů; Skrillex má na svědomí předělávky a samply pro interprety jako Korn, Black Eyed Peas, Lady Gaga nebo La Roux, u zpěvačky Kate Perry se dokonce odklonil až k popové orientaci. Obrovských ohlasů dosáhl na americkém populárním DJ online obchodě Beatport.com, kde se jeho jméno stalo 50x vyhledávanějším než jména ostatních producentů.
I přes nadšení pro autorskou práci, houževnatost, radost z hudby i ze života je však Skrillexův obraz coby hudebního producenta rozporuplný – zatímco u jedněch sklízí až nekritický obdiv, druzí jej považují za prznitele žánru. Puritánští hudební fajnšmekři nepřekousli jeho otevřenou podporu (a později i hudební spolupráci) kapele Korn, ležérně-punkerskou vizáž, ba dokonce i mladistvé obcování s hard corem. Psi štěkají, mnohamilionová karavana valí dál: Skrillexův ostrý dubstep je možné slyšet ze všech aspoň lehce progresivních rádií, rotuje v hitparádách, na parties po celém světě…
Věrně kontroverze kolem Skrillexe vystihl Joe Muggs z Guardian.co.uk: „Sotva tři roky poté, co se Moore objevil na hudební scéně jako Skrillex, je jednou z vůdčích osobností elektronické taneční scény, jež v sobě zahrnuje i hyperaktivní dubstep uprostřed amerického mainstreamu. Jeho příběh, který je standardním příběhem slávy, a to zejména pro hvězdy v USA, je důkazem, jak jej ´odpůrci´ posílili. Poté, co překonal nepřízeň osudu, nyní ukazuje všem, kteří pochybovali, jak silný ve skutečnosti je.“ Sám Skrillex to však vidí jinak: „Nikdy jsem o těchto názorech neslyšel, a to hlavně proto, že nemám moc času sledovat internet. Obrážím spoustu hudebních akcí a lidé jsou vůči mně vstřícní. Nikdy se mi nestalo, že by ke mně někdo přišel a řekl: Zdá se, že to či ono fórum má s tebou vážný problém," říká producent bez náznaku sebelítosti. „Jakkoliv je Skrillex uznávaný či nikoliv, jeho electro dubstepové podání proniklo až do samotné struktury americké subkultury. A to se dosud nepovedlo žádnému tanečnímu stylu,“ dodal ve své úvaze Joe Muggs.
Skrillexův přístup k fanouškům je mimořádně otevřený a volnomyšlenkářský, stejně jako ve své tvorbě boří bariéry a hranice i mezi vyznavači odlišných kultur či stylů: „Je skvělé, že lidé dokážou reagovat svým vlastním způsobem. Je jedno, jestli jde o místo s hodně kluby, kam lidé chodí tančit, nebo jestli je to místo, kde jsou zvyklí chodit do rockových klubů a reagují na hudbu fyzicky naprosto odlišným způsobem. Obojí je správně a obojí je velmi sexy!” Skrillexovu myšlenku doplňuje jeho obdivovatel, britská dubstepová hvězda Skream: „Nezáleží na tom, kde zrovna jste, energie, která prýští z toho místa, je pokaždé stejně silná. Propadají jí tisíce lidí při každé jeho show.” Rock for People jistě nebude výjimkou…
EXAMPLE
Britský rapper a skladatel Example, vlastním jménem Elliot John Gleave, urazil poctivý kus cesty, aby se rozzářil na světovém hudebním nebi a naznačil, že taneční scéna po Basement Jaxx, Leftfield či Groove Armada píše svou další kapitolu. Inspirací pro přezdívku Example se mu staly iniciály E.G. v jeho jméně, které zároveň znamenají zkratku pro latinský výraz “for example”. Tehdejší student filmové režie poprvé přičichl k hudbě na univerzitě coby MC a producent nekonečných mixů a nahrávek.
V roce 2000 se setkal se svým pozdějším spolupracovníkem, producentem Josephem Gardnerem AKA Rusherem, se kterým společně vytvořili koncepční album a zároveň první Examplovou nahrávku na vinylu A Pointless Song. Nicméně po skončení studia následovala cesta do Austrálie a filmová kariéra, která pokračovala i po návratu zpět do Británie, kde Example pracoval pro Paramount Comedy Channel a MTV Networks.
Hudbu pojal za svou prioritu až v jednadvaceti letech, kdy vydal 3 singly na vlastním labelu All The Chats. Okamžitě se stal středem pozornosti mimo jiné u BBC Radia 1, kde později zabodovaly jeho další skladby, z nichž některé se dokonce dostaly do nejvyšší rotace.
S názorem, že vyzkoušet se má všechno, a možná i ze strachu, aby se náhodou neminul povoláním, se Example v roce 2008 ocitl na 6 týdnů v úplně jiných uměleckých sférách. Na popud anglického komika Richarda Herringa strávil toto období přípravou vlastní stand-up show, kterou pak předvedl v hospůdce na Covent Garden před 60 platícími návštěvníky. Tímto zážitkem se naštěstí nenechal vykolejit natolik, aby zanevřel na muziku.
Na kontě má dosud tři alba a v současné době pracuje na v pořadí čtvrté desce. Svůj debut pojal v hip-hopovém stylu, druhá nahrávka Won't Go Quietly (2010), které přecházel stejnojmenný singl, mu pak otevřela cestu na vrchol hudebních žebříčků a odstartovala dosud nejexpanzivnější období Examplovy kariéry. Za toto album později obdržel Zlatou desku. V září 2011 nastupuje na scénu se svou třetí dlouhohrající deskou s názvem Playing In The Shadows, jejíž hity ihned zamířily na přední příčky hitparád. Ačkoliv se očekávalo, že se Example postupně odkloní od taneční hudby směrem k elektronickým žánrům, nejčastěji se v souvislosti s ním skloňují žánry jako electro-hop nebo grime.
Playing In The Shadows slaví úspěchy jak u kritiky, tak u fanoušků. Sám Example tento počin považuje za milník ve své tvorbě, ke kterému chtěl dojít. Každá píseň je podle něj osobní, každé slovo má své kořeny ve skutečném citu. Je to překvapivě odhalující záznam: „Byl jsem na bláznivé cestě, ale teď jsem přesně tam, kde potřebuju být. Teď je to skutečně o hudbě, je to poprvé od srdce. Konečně se jedná o skutečný život,“ říká hudebník, jehož slova není třeba zlehčovat.
Ve svých necelých třiceti letech má za sebou vystoupení po boku Faithless nebo Lily Allen, jeho videa na Youtube čítají (desítky) miliónů zhlédnutí a šestimístnou číslovkou fanoušků se honosí i stránka na Facebooku. První singl z jeho posledního alba Changed the Way You Kiss Me se vyhoupl mezi nejvelebenější počiny nejen v Británii, ale i v mnoha evropských zemích a Austrálii, kde byl také oceněn platinovou deskou.
PETE DOHERTY
Zpěvák, kytarista a fenomenální textař, ale také bohém žijící v ‘jiném světě’ opředený mnoha drogovými aférami. Řeč je o dvaatřicetiletém hudebníkovi Petu Dohertym, jehož popularita je mnohými spojována hlavně s bouřlivým „společenským životem“. Nicméně i přes svou pestrou minulost/přítomnost má zpěvák a kytarista slušnou základnu fanoušků doma ve Velké Británii i v zahraničí. Navzdory skandálům s drogami a hazardování se zákonem ale Doherty skutečně UMÍ. Hudební kritika ho řadí mezi nejvíce talentované textaře, kteří se na britské hudební scéně kdy objevili, čemuž mimo jiné nasvědčují i komerční úspěchy jeho první formace The Libertines. Písně této čtyřčlenné kapely okupovaly přední příčky britských hitparád a u fanoušků sklidily velké nadšení. Doherty uspěl také na stránkách předního britského hudebního magazínu NME, v jehož anketách několikanásobně dosáhl na první příčky.
Kapelu The Libertines založil Doherty na konci devadesátých let s přítelem, hudebníkem Carlem Barâtem poté, co jako nadaný student opustil po prvním roce London University, aby se vrhnul na uměleckou kariéru. Společně si pronajali byt v Londýně, kde se obklopili Dohertyho vysněným světem, v němž začali tvořit. Útočištěm se Petovi stala Arcadia, utopická země bez pravidel a autorit, inspirována jeho oblíbenými knihami. Vysněná krajina stejně jako jí proplouvající loď Albion inspirovaly lyrická témata Dohertyho básní a myšlenek, v nichž se stále častěji odrážel také únik od reality pomocí drog.
Drogová závislost odstartovala bezpočet dramatických situací v Dohertyho životě a vedla i k problémům uvnitř kapely. Po předčasném propuštění z vězení za vloupání do Barâtova bytu, se opět zpěvák připojil ke skupině, ale na konci roku 2004 ji na žádost ostatních členů definitivně opustil. Formace stihla během své existence vyprodukovat pouze dvě alba, díky nimž vstoupila ve známost - Up the Bracket (2002) a The Libertines (2004). Jako reakci na rozpad The Libertines založil v roce 2005 Doherty svou další indie-rockovou kapelu Babyshambles, jejímž charakteristickým rysem se (nepřekvapivě) staly časté změny sestavy díky zpěvákovým skandálům. Doherty se stále častěji začal objevovat na stránkách bulváru, což bylo mimo jiné zapříčiněno jeho vztahem s top modelkou Kate Moss. Kapela má na kontě dvě desky Down in Albion (2005) a Shotter's Nation (2007) a jejich singl Fuck Forever se ve Spojeném Království umístil na čtvrté příčce hitparády.
Přestože je Pete Doherty oficiálně stále ještě frontmanem Babyshambles, v současné době žije v Paříži, kde se snaží dosáhnout na kariéru herce. Kapela se nechala slyšet, že letos sice plánuje vyrazit na turné, podle všeho ale se svým frontmanem nepočítá. Doherty tak bude muset zřejmě setrvat u koncertování v intimní sólové sestavě s akustickou kytarou. Přestože své poslední album vydal v roce 2009 (Grace/Wastelands), má v aktuálním repertoáru i několik nových písní, jež v jeho podání zazní i na Rock for People. Tenhle hudebník tak bude moci ukázat i tuzemskému publiku, že navzdory všem svým neutěšeným aférkám a balancování na hraně zákona platí za právem uznávaného muzikanta-písničkáře.
TWO DOOR CINEMA CLUB
Alex Trimble, Kevin Baird a Sam Halliday, to jsou tři jména, která dokonale zapadají do svěží kytarové skládačky Two Door Cinema Club. Parta kluků, kteří pověsili univerzitní studia na hřebík, aby se místo toho raději zavřeli do nahrávacího studia, nejsou však v tříčlenném počtu tak docela kompletní. Když opomeneme dalšího člena, kterým je spíše imaginární, přesto postřehnutelný Macintosh, nelze nezmínit občasného bubeníka Benjamina Thompsona, jenž coby věrný „nohsled“ vyráží s kapelou na turné.
Electro popová či pro někoho raději indie rocková sestava svým svižným přednesem a specifickým outfitem nezapře původ z britských ostrovů. Melodické kytarové riffy a dodatečná elektronická linka doprovázející vokály jsou zárukou příjemného středoproudého, avšak osobitého soundu. Zvuk kytar Two Door Cinema Club bývá kritikou označován jako "oceánský" a rytmus jako "pulzující".
Kapela, která vznikla roku 2007, nenechala na svou popularitu dlouho čekat. Krátce poté, co si založila profil na Myspace, vzniklo první EP Four Words To Stand On, jež bylo velmi dobře přijato kritikou. Od té doby nabrala přízeň hudebního publika ještě větších obrátek a za půl roku už kapela začala pracovat na debutovém CD.
Album Tourist History, kterému předcházelo vydání singlů (I Can Talk a Martyn Undercover), bylo vydáno v březnu 2010 na francouzském labelu Kitsuné Music a získalo cenu Choice Music Prize za album roku 2010. Tato deska otevřela možnosti kapele účinkovat na mnoha prestižních tuzemských a zahraničních festivalech, nevyjímaje země jako Austrálie, Japonsko, Korea nebo Indonésie. V současné době mají před sebou Two Door Cinema Club prestižní turné po Británii - NME Awards Tour 2012, na kterém vystoupí jako z headlineři.
IRIE RÉVOLTÉS
Tato skočná kapela s výbušnými živými výkony, v nichž kloubí několik odlišných stylů jako reggae, dancehall, hip hop, ska nebo punk, se cítí na české hudební scéně jako doma. A není divu; po několika odehraných koncertech, nebo lépe řečeno show, si u nás vybudovala početnou základnu svých příznivců. Devítičlenná formace z německého Heidelbergu totiž vyniká nejen svým živými a energií nabitými koncerty, ale také stěží přeslechnutelnými vokály, v nichž lze při bedlivém poslechu (a jazykové výbavě) identifikovat závažná sociálně-kritická témata.
Irie Révoltés aneb Veselí povstalci, nejsou pouhou kapelou, ale rovněž agitátory, kteří vytrvale motivují posluchače, aby se stali „kolektivním hnutím“. V textech se rozhořčují nad společenskými otázkami jako diskriminace, šovinismus, rasismus nebo ekonomická krize, vkládají do nich ale pozitivní impuls a nový podnět pro změnu. Tyto myšlenky přenášejí do slov tři multilingvističtí vokalisté, kteří zpívají nejčastěji ve francouzštině a němčině, ale uslyšíme od nich také anglické a španělské texty. Kromě množství singlů má kapela na kontě 4 alba, z nichž poslední Mouvement Mondial vyšlo v roce 2010.
Irie Révoltés jsou mimo jiné zajímaví tím, že se pravidelně objevují na demonstracích a fundraisingových akcích na podporu politických a sociálních projektů. Aktivně podporují postižené lidi a lidi v nouzi, účastní se například projektu Viva con Agua, který se zabývá výstavbou čističek vody v Etiopii.
Od roku 2000 kdy se dala kapela dohromady, má za sebou více než 400 vystoupení v klubech a na festivalech v desítce zemí - v posledních letech úspěšně obráží dokonce i největší evropské festivaly; podle mnohých byli například tím nejlepším, co loni nabídl festival Frequency. Není proto pochyb, že formace přesně zapadne do letošní skákavé dramaturgie také Rock for People. Po Asian Dub Foundation, kteří se postarali o jevištní show a energický taneční gejzír v loňském line-upu, tak převezmou pomyslnou štafetu a v letošním roce se postarají o samotné vyvrcholení našeho festivalu.
AUGUST BURNS RED
Na své si přijdou i ortodoxní fanoušci metalové frakce. Za názvem August Burns Red se totiž ukrývá mezikontinentálně úspěšné seskupení, které tvoří stěžejní pilíř žánru s názvem křesťanský metalcore. Kapela pocházející z Pensylvánie, jež existuje od roku 2003, je známa svými tvrdými výpady a hutnými riffy. A není divu: našla totiž spřízněnost v kapelách podobného ražení jako Buried and Me, Misery Signals či Hopesfall. Po několika personálních změnách vystupuje v současné době ve složení Jake Luhrs (hlavní vokály), JB Brubaker (hlavní kytara), Brent Rambler (doprovodná kytara), Dustin Davidson (basa, doprovodné vokály) a Matt Greiner (bicí, piano).
Kromě více než milionu fanoušků na Facebooku mají August Burns Red na kontě mimo jiné čtyři studiová alba. První z nich Thrill Seeker vyšlo v roce 2005, druhé nazvané Messengers z roku 2007 bylo debutem pro frontmana Jakea Luhrse a zároveň se s více než 100 tisíci prodanými kusy stalo pro formaci průlomovým. V rámci turné k této desce se ABR zastavili také v České republice, našincům tedy nejsou zcela neznámou záležitostí. Kromě autorských skladeb má kapela na svědomí také pár cover kousků; zajímavostí je například kompilace X Christmas s předělávkou tradiční vánoční písně Carol Of The Bells nebo cover verze písničky ...Baby One More Time od Britney Spears.
Kde se vzal bizarní název kapely, vysvětlují přímo její členové: “Na střední škole jsme měli zpěváka Jona, který chodil s dívkou jménem August. Rozhodl se ale, že vztah ukončí. A dívka místo toho, aby byla smutná, se velice, ale velice rozzuřila. Tehdy měl Jon psa, který se jmenoval Redd, byl to irský setr s červenou srstí. August se ve své neskutečné zuřivosti vydala do Jonova domu, kde v psí boudě jeho psa Redda prostě zapálila. Druhý den se v místních novinách objevil titulek ‘August Burns Red’, který Jonovi uvízl v hlavě, a tak se nakonec rozhodl ho použít. Tento název je tedy pouhým významem podivných a drsných okolností.”
Na letošním Rock for People se ABR chystají přednést několik ostrých ochutnávek z posledního alba Leveler, které přišlo na trh v červnu minulého roku. Vzhledem k tomu, že v prodeji zaznamenává podobné úspěchy jako alba předchozí, jistě nebude zklamáním ani pro obdivovatele, kteří si je střihnou živě v Hradci Králové.