PARTYINFO
STRUNY PODZIMU
Datum konání: |
29.09.2013 - neděle |
Místo konání: |
Praha - Rudolfinum |
Live: |
Daniel Hope |
Popis: |
start 19:30 |
Další výpravu za vynikajícími interprety světové moderní jazzové scény pořádá pro své publikum festival Struny podzimu. Již dnes 8. října vystoupí v Divadle Hybernia jazzman, skvělý improvizátor a brilantní pianista Leszek Możdżer. Mladý, avšak celosvětově respektovaný polský klavírista Leszek Możdżer přijíždí ve vzácné sestavě se švédským basistou Larsem Danielssonem a izraelským bubeníkem Zoharem Frescem, s kterými představí výběr ze společných alb The Time a Between Us and the Light. Trio je výjimečnou symbiózou různých kultur, nabízí temperamentní, uhrančivou hudbu, v níž se mísí soudobý jazz, východní etnické inspirace, evropská moderna i klasická hudba.
Leszek Możdżer hýří aktivitou v nejrůznějších projektech. Má za sebou úspěšné spolupráce s takovými velikány jako Tomasz Stańko, Arthur Blythe, Billy Harper, Pat Metheny či Archie Shepp, za piano zasedl v nejprestižnějších koncertních sálech. V jeho diskografii najdeme přes 100 alb. I to dokládá, že Możdżer patří k největším objevů polského i světového jazzu poslední dekády.
Poslední vstupenky v ceně od 350 Kč jsou v prodeji ve vstupenkovém centru Strun podzimu, sítích Ticketpro a Perfect System a hodinu před začátkem koncertu v místě konání. Koncert začíná v 19.30 hod. Více informací na www.strunypodzimu.cz.
Historie tria Możdżer – Danielsson – Fresco se začala psát roku 2004, kdy pod názvem Dream Team společně vystoupili na varšavském festivalu Jazz na Starém Městě. Sestava pak natočila v roce 2005 první společnou desku The Time, se kterou zaznamenala rekordní prodeje. Trio ve spolupráci úspěšně pokračovalo i na albu Between Us and the Light. V roce 2007 pak Możdżer s Danielssonem navíc vydali duety na albu Pasodoble. Společnou diskografii tria pak doplnilo CD a DVD Live z roku 2008.
Uskupení je vzácným průmětem největších předností jeho členů – Możdżer do tria přináší precizní pulzaci rytmických sekvencí, Danielsson temperamentní projev a Fresco živelné improvizace prosycené orientálními motivy. Výsledkem je rytmicky uhrančivý celek s lyrickým vyzněním.
Leszek Możdżer je pokračovatelem tradice polských klavíristů, kteří dokázali interpretační fenomén jazzu propojit s polskou hudební tradicí kořeněnou polsko-francouzským romantismem Fryderyka Chopina. Sám svůj vztah k jazzu vyjádřil slovy: „Opravdový jazz je vyjádřením té nejhlubší, nejvnitřnější pravdy, a proto jsem se rozhodl tuto hudbu hrát.“ V jednadvaceti letech získal cenu Krzysztofa Komedy a stal se členem kvarteta saxofonisty Zbigniewa Namysłowského.
Vedle Chopina hraje hudbu Witolda Lutosławského a současných skladatelů Zbigniewa Preisnera či Jana Kaczmarka, píše pozoruhodnou hudbu do muzikálů (např. Hair – Love, A Midsummer Night´s Dreams) a pro divadelní hry, s Preisnerem, Tomaszem Stankem a varšavským symfonickým orchestrem složil hudbu k filmu Damage režiséra Louise Malle. Napsal vokálně instrumentální dílo Missa gratiotaria pro akademický sbor gdaňské univerzity. Możdżer do orchestrace vložil také party pro svého současného partnera Zohara Fresca a pro vibrafonistu kvarteta Fourth Floor Jana Frechera.
Švéd Lars Danielsson sestavil zkraje devadesátých let kvarteto s bývalým saxofonistou Milese Davise Davem Liebmanem, klavíristou Bobo Stensonem a bubeníkem Jonem Christensenem, ve kterém si vyzkoušel i vlastní skladatelské a aranžérské nápady, které pak uplatňoval také pro větší hudební formy bigbandové a symfonické. Výčet Danielssonových spoluhráčů je úctyhodný, patří sem bratři Breckerové, John Scofield, Mike Stern, Charles Lloyd, Terri Lyne Carringtonová, Trilok Gurtu, Dave Kikoski. Zeptáte-li se Danielssona, jaká hudba ho ovlivnila, vyjmenuje v prvé řadě rockovou a soulovou scénu šedesátých let, z nástrojových předchůdců pak jazzové basisty Raye Browna, Jaco Pastoriuse a Anthonyho Jacksona. Čerpá rovněž z klasické komorní hudby a skandinávského folklóru.
Izraelský rodák z židovsko-turecké rodiny Zohar Fresco spoluzaložil kapelu Bustan Abraham (1991–2003), s níž nahrál šest alb. Hudbu bandu, v němž fúzovaly orientální arabské a západní židovské hudební vlivy, rytmizoval typickými arabskými nástroji, jakými jsou pohárový buben darboka, rámový buben daf či jeho menší varianta riqq, a samozřejmě archetyp veškerých rytmických projevů – tleskání dlaní. Pracoval také s Philipem Glassem nebo Artem Tunçboyaciyanem.
Další nabídka Strun podzimu
V dalších podzimních týdnech nabídnou Struny podzimu například osmdesátiletého jazzového guru Waynea Shortera. Hudební most mezi Východem a Západem postaví legendární Jordi Savall. Během podzimních týdnů vystoupí i mistr bossa novy Vinicius Cantuária nebo rozervaný písničkář Rufus Wainwright. Na festival mohou vyrazit i ti nejmenší. 18. – 20. října se opět uskuteční intenzivní tvůrčí víkend Struny dětem připravovaný pro rodinné publikum. Na závěr festivalu nebude chybět ani uvolněná afterparty Spotlight, kterou 9. listopadu roztančí v klubu Roxy mimo jiné Andreya Triana.
Předprodej vstupenek
Vstupenky je možné zakoupit či rezervovat on-line na www.strunypodzimu.cz anebo zakoupit ve Vstupenkovém centru Strun podzimu na adrese Palackého 1, Praha 1 (3. patro) a v sítích Perfect System a Ticketpro. Rezervace a informace lze provést přes www.strunypodzimu.cz či na telefonním čísle 606 021 050 nebo na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz.
Sledujte Struny podzimu on-line
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.myspace.com/stringsofautumn – hudební ochutnávky festivalového programu
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů
Struny podzimu 2013 - přehled koncertů
23. září / Státní opera BARBARA HANNIGAN & PKF – Prague Philharmonia
29. září / Rudolfinum DANIEL HOPE & orchestr L’ARTE DEL MONDO
8. října / Divadlo Hybernia MOŻDŻER – DANIELSSON – FRESCO
10. října / Pražská křižovatka JORDI SAVALL
15. října / České muzeum hudby ALBÁNSKÝ ISO-POLYFONICKÝ SBOR & HYSNI ZELA
21. října / Stavovské divadlo RUFUS WAINWRIGHT
23. a 24. října / Barrandov Studio – ateliér č. 4 ZIMNÍ CESTA / režie Jiří Heřman
30. října / Pražská křižovatka VINICIUS CANTUÁRIA
6. listopadu / Lucerna WAYNE SHORTER
9. listopadu / Roxy, NoD Klubová noc SPOTLIGHT - Andreya Triana, Go Go Penguin a další
18. – 20. října / divadlo Minor Struny dětem