PARTYINFO
VENEER
Datum konání: |
22.05.2003 - čtvrtek |
Místo konání: |
Praha - Roxy |
Live: |
Veneerhost: Ecstasy Of Saint Theresa (19:30) |
Popis: |
křest CD Light slovenské downtempové party vstup 100 CZK, open 19:00 |
Veneer patří k tomu nejlepšímu, co může Slovensko hudebnímu světu nabídnout. Zatím se o nich mluvilo hlavně v souvislosti s remixováním, teď chtějí Veneer dokázat, že jim jde psaní vlastních písniček stejně dobře jako úpravy cizích skladeb. Debutové album Light, které právě vydávají, osciluje mezi triphopovým experimentem a neobvyklým kytarovým popem. Jeho produkce se ujali pánové Milan Cais z Tata Bojs a Dušan Neuwerth, blízký spolupracovník Kryštof nebo Ecstasy Of St. Theresa. "Šlo o náhodu. Milan někde slyšel naší písničku a začal se o nás zajímat. Do té doby jsem neměl ponětí, co jsou Tata Bojs vlastně zač. Zjistili jsme ale, že jim jde v hudbě o to samé, co nám," prozrazuje kytarista a programátor Veneer Palo Hubinák. "Jsme samouci a tak pro nás byla práce ve studiu velkou školou."
Veneer pocházejí z Trnavy, kde se v roce 1997 Hubinák potkal s talentovaným jazzovým kytaristou Danom Bihánym, aby spolu natočili skladbu, která se stala základem jejich pozdějšího společného projektu. Hubinák tehdy působil ještě v kapele Queryen a Bihány souběžně hrával se skupinou Klendra. Shodli se, že je oba láká hudba, v níž bude prostor jak pro tradiční živé nástroje, tak pro moderní elektroniku, a od roku 1999 postupně připravovali materiál na první desku. Stále však marně hledali zpěvačku. Nakonec ji našli v Hubinákově přítelkyni Simoně Danielové. Prostřednictvím internetové hitparády Demovnica, kam Veneer poslali skladbu I Learned To Fly, se poprvé dostali do povědomí posluchačů. Nahrávka se později dokonce objevila také na sampleru Veľké uši majú strach časopisu Vlna.
Sérii povedených remixů odstartovala práce pro vyškovské melancholiky Here. Uvolněný mix skladby Ageless zpopularizoval jméno Veneer v Česku a umožnil skupině pracovat i na dalších remixech (OK Band, Tata Bojs nebo Ecstasy Of St. Theresa). Někdy na jaře roku 2002 se jim jako vůbec prvnímu interpretovi z bývalého Československa naskytla příležitost přemíchat skutečnou světovou hvězdu. "Zavolali nám z pražské pobočky EMI, jestli bychom nechtěli zkusit udělat remix pro Lennyho Kravitze," popisuje Hubinák události v rozhovoru pro internetový hudební server Shadowbox. "Souhlasili jsme, taková nabídka nemusela podruhé přijít. Ne každý den si člověk může sáhnout na samply z amerického studia." Hravá úprava Lennyho skladby Believe In Me se dlouho držela v českém i slovenském rozhlasovém éteru a bodovala v mnoha rádiových hitparádách. "Nic převratného se nestalo, jen jsme si zkusili pracovat s jiným materiálem," říká skromně Hubinák. "Milým bonusem byl mail od managementu zpěváka, který naši práci pochválil." Následovaly remixy pro slovenské kolegy Ivana Táslera, Shellwoy nebo Frogski Pop.
Album Light obsahuje jedenáct skladeb, které rezonují děním na elektronické scéně a zároveň prozrazují kytarovou minulost členů Veneer. "Rozhodně jsme nevymysleli žádný nový styl. Ani jsme se o to nepokoušeli, jen děláme hudbu po svém," prohlašují. "Nechceme být za každou cenu alternativní. Máme rádi pop a k radosti vydavatele jsme dokonce udělali dvě písničky ve slovenštině." Příjemně odlehčené skladby jako I Learned To Fly nebo Celý svet si ty se na desce střídají s hravým breakbeatem i melancholickými výlety do trip-hopu. Taneční Snobbish Heart vyšla v lednu na singlu jako předzvěst blížícího se alba. "Veneer po vás nic nechtějí, ale zároveň posluchače nutí k tomu, aby hodně očekával. To je příjemné," napsal o skladbě server Shadowbox a na adresu Veneer poznamenal: "Je jen otázkou času, kdy tihle sympatičtí Slováci udělají díru do světa." Uvidíme. Teď je na řadě Česko a Slovensko...